Zlacení rámu

Pozlacený rám na výtvarném díle
Zlacený rám, foto med

Starým dřevěným rámům často prospěje oživení, třeba jednoduchý nátěr novou barvou. Nabízejí se však i rafinovanější způsoby, například zlacení rámu. Cokoliv v zlaceném rámu – ale i rám samotný – dodá místnosti klasickou eleganci a styl.

Dříve bývalo zlacení vždy spojováno s opravdovými lístky zlata. V současnosti získáme v podstatě stejný efekt za zlomek původní ceny, protože si můžeme koupit náhražky – „metal“, kov, který se prodává v listech. Ty nanášíme na vrstvu speciální fermeže zvané mixtion aplikované na penetrovaný povrch. Vodou ředitelný Mixtion je přímo určen pro lepení metalových plátků – naneseme ho na zlacený předmět a po 15 minutách přikládáme metalové plátky. Tyto věci koupíme ve výtvarných potřebách nebo v odděleních hobby.

Jak připravit podklad

K oživení zlaceného efektu je nejlépe lístky nanášet na natřený podklad. Vhodná je světlá i tmavá barva. Chceme-li dosáhnout obzvlášť starožitného dojmu, aplikujeme na pozlacený rám trochu přírodní umbry nebo šelaku. Opatříme si emulzní barvu, mixtion, zlaté kovové plátky a přírodní umbru. Dále využijeme štětce, malý malířský štěteček a hadr.

Pracovní postup

Zlacený rám se zrcadlem, foto med
  1. Zlacení rámu začneme tím, že na něj naneseme tmavě červenou emulzní barvu. Nanášíme ji malým štětcem a dbáme na to, aby se barva dostala do všech záhybů řezby. Až podkladová barva zaschne, naneseme vrstvu mixtionu na místa, kde chceme se zlacením začít. Natíráme vždy jen jednu stranu rámu.
  2. Fermež necháme zaschnout tak, aby byla lepkavá na dotek. Poznáme to tak, že mixtion ztrácí původní mléčnou barvu a začíná být průhledný. Na rám položíme list metalu a sloupneme podkladový papír (ne všechny kovové lístky se však prodávají na podkladovém papíru).
  3. Čistým malířským štětečkem jemně tlačíme a tupujeme lístek do povrchu rámu. Díky lepkavému klihu přilne k podkladu. Protože je rám plastický, některá místa zůstanou bez zlaceného pokryvu: do nich tupujeme zbytky metalu. Pro starožitný vzhled je můžeme nechat, jak jsou.
  4. Zbytek lístku odstraníme a použijeme k pokrytí dalších míst. Prohlubně v řezbě pokryjeme podle toho, kolik podkladu chceme nechat na hotovém rámu prosvítat. Pokud po dokončení práce najdeme na rámu uvolněné kousky, odstraníme je suchým štětcem s jemnými chlupy.
  5. Nakonec namočíme měkký bavlněný hadřík do přírodní ambry a přejedeme jím po povrchu rámu. Snažíme se vetřít barvu do všech vyřezávaných částí rámu, čímž vytvoříme starožitný vzhled. Do rámu můžeme připevnit buď zrcadlo uříznuté na míru obraz, nebo i prostorovou dekoraci.
Přejít nahoru