Zelené bydlení s palmami

Několik druhů dracén v různých odstínech zelené, zdobené pruhy
Dracény mezi palmy nepatří, ale jsou jim trochu podobné, foto med

S návratem k přírodě souvisí i zvyšující se zájem o pokojové rostliny. Ty přinášejí do našich domovů kromě radosti a krásy i pozitivní energii, kterou z nich můžeme čerpat. Máme-li dostatek prostoru v domě, budou v interiéru nádherně vypadat různé druhy palem, dracén a cykasů. Zelené bydlení nejen s palmami má však své nároky – především na teplo a světlo.

Letnění palem, foto med

Lidé se doma obklopují zelení, někteří zaplnění interiér svého domova pokojovými rostlinami. Jiní proměňují zasklené verandy v zimní zahrady, čímž získají další obytnou místnost pro relaxaci. Zde je ovšem nutné počítat, že rostliny potřebují dobrou ventilaci, topení, přisvětlování v zimních měsících, a naopak kvalitní stínění v létě.

Výběr rostlin

Podle podmínek, které máme, vybíráme pro zelené bydlení s palmami i rostliny. Pokud možno větší exempláře s dekorativními listy, s odlišnými odstíny zelené. Velké pokojové rostliny pročistí vzduch v bytě, a i když venku mrzne, můžeme sedávat pod zelenými palmami, které působí, jako by nás ochraňovaly. Vhodné jsou různé palmy, a další rostliny tvarem palmám podobné, jako jsou dracény, juky, banánovníky a další.

Chrysalidokarpus nažloutlý

Palma Chrysalidokarpus v květináči
Chrysalicarpus lutescen, foto med

Chrysalidokarpus nažloutlý (Chrysalidocarpus lutescens) je ozdobná pokojová palma, druh kvetoucích rostlin z čeledi Arecaceae, původem z Madagaskaru. Její vzpřímené listy jako by překypovaly energií a vyzařovaly ji do svého okolí. Nemá centrální kmen, listy vyrůstají přímo ze země a rozpínají se vzhůru jako fontána. Kvůli žlutavým řapíkům bývá ve své domovině na Madagaskaru přezdívána „zlatožlutá palma“. Nazývá se také palma zlatá, palma areková, žlutá palma nebo palma motýl. Při stálé teplotě v místnosti a trvale vlhké zemině roste tak rychle, že z ní brzy bude pokojový strom. Rostlina má nejraději světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Zaléváme ji tak, aby kořenový bal byl stále mírně vlhký, listy průběžně rosíme. Patří mezi teplomilné palmy, nesnáší teploty pod 13 ° C.

Livistonie

Vějířovité listy palmy Livistonia
Livistonia, foto med

Livistonie (Livistona rotundifolia) má velké vějířovité listy, které mají krásný, téměř dokonale kruhový tvar. Ozdobná palma pochází z Indonésie a Filipín kde dorůstá výšky až 15 metrů a vytváří přírodní slunečníky poskytující příjemný stín. Pro svůj tvar se také nazývá stoličková nebo fontánová palma. Rostlina má ráda světlé stanoviště, nevadí jí ani přímé slunce, a stálou teplotu okolo 20 °C, snese i krátkodobě slabý mráz. V létě vyžaduje vydatnou zálivku, v zimě udržujeme substrát stále vlhký, ale ne přemokřený, s pravidelným rosením listů.

Kokosová palma

Kokosovník ořechoplodý, foto med

Kokosová palma, Kokosovník (Cocos nucifera) patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Když staré listy odumírají, nové postupně vyrůstají z plstnatého kokosového ořechu. Řapíky listů zůstávají a pozvolna vytvářejí kmen rostliny. Palmu si můžeme vypěstovat z čerstvého kokosového ořechu, který z jedné poloviny vložíme do vlhkého substrátu s průběžnou teplotou kolem 20 ºC. Klíčení nového výhonku z ořechu trvá až půl roku. Nejprve vyklíčí nedělené listy, které se po určité době růstu promění v zelené vějíře. Kokosovník potřebuje světlé a teplé stanoviště, a stále mírně vlhký kořenový bal, který by neměl nikdy zcela vyschnout.

Banánovník

Okrasný banánovník, foto med

Banánovník (Musa) roste neuvěřitelně rychle, ale jeho velké zelené listy se rozvíjí pomalu. Středem listu probíhá červená céva, barva listu přechází od jasně zelené po modrozelenou. Banánovník vyžaduje dobře osvětlené stanoviště v létě i v zimě, hojnou zálivku a pravidelné hnojení. Pro zachování pěkného vzhledu je vhodné chráněné stanoviště, protože vlivem průvanu nebo kontaktu se listy třepí.

Cykas

Cykas, foto med

Pokojovka Cykas (Cycas revoluta) sice svým vzhledem připomíná palmu (a bývá mezi ně řazen), ale ve skutečnosti je kapradina. Přibližně před dvěma sty miliony let byly rostliny čeledi cykasovitých hojně rozšířené. Do dnešních dní přežilo pouhých osm druhů. Jedním z nich je i odolný Cycas revoluta, který roste divoce v Japonsku a na Tchaj-wanu. Rostlina má nádherné listy připomínající ptačí peří, které se postupně rozvíjejí. Za příznivých podmínek se dožívá vysokého věku. Vyžaduje teplé, světlé stanoviště chráněné před přímým poledním sluncem a mírnou zálivku, nesnáší přemokření.

Dračinec vonný

Dračinec vonný, foto med

Pokojovka Dračinec vonný (Dracaena fragrans) dostala název podle vzácně se objevujících, nádherně vonných květů. Vzorované listy se světle a tmavě zelenými pruhy navozují dojem, jako by se rostlina pohybovala. Dračinec vonný vyžaduje světlé nebo polostinné stanoviště (při nedostatku světla ztrácí svou krásnou kresbu na listech) a stále mírně vlhký substrát, který nesmí zcela vyschnout.

Juka

Juka, foto med

Yucca elephantipes je vytrvalá pokojová rostlina, která vzdáleně připomíná malou palmu. Nevyžaduje téměř žádnou péči. Snáší slunce i stín, suchý vzduch a není třeba ji hnojit častěji než jednou za rok. Jediné, co nesnáší, je nesnáší přemokřená zemina. Juka je ideální pokojová rostlina pro pěstitele, kteří zapomínají na pravidelnou zálivku i pro začátečníky. Celá růžice venkovní Juky po odkvětu postupně odumře a kolem ní se vytvoří několik dceřiných růžic, které rozkvetou až za tři až pět let.

Přejít nahoru