Zázračné pokojové rostliny do našich domovů patří, a když tak z jakéhokoliv důvodu nejsou, vypadá byt tak trochu smutně. Rostliny mají dekorativní charakter, pomáhají tvořit příjemnou atmosféru, zvyšují pracovní výkon a je dokázáno, že nás pozitivně ovlivňují a uklidňují. Výzkum dokázal, že některé druhy významně zlepšují prostředí tím, že zachycují různé škodliviny.
Že rostliny absorbují oxid uhličitý, vydechují kyslík a zvlhčují vzduch, víme již ze školy. Ale že si dokážou poradit s tím, co odborníci nazývají „syndrom vadných staveb“, to už obecně známé není. Některé z pokojových rostlin zachycují škodliviny, které se uvolňují třeba ze stavebního materiálu nebo z nového nábytku. Mezi zázračné pokojové rostliny patří například Diefenbachie, Dracéna, Banánovník, Antúrie a další.
Difenbachie
Difenbachie (Dieffenbachia seguine) významně zlepšuje vzduch. S velikostí listů rostliny roste i její pohlcovací schopnost. Difenbachie pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a podle druhu dorůstá až 150 cm. Patří do čeledi áronovitých (Araceae), má nápadné, krémově bíle panašované listy. Vyžaduje světlé stanoviště, ale nesnáší přímé slunce, jinak se ztrácí kresba listů. Má ráda mírné až teplé prostředí s mírnou až vysokou vlhkostí. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Zaléváme pravidelně, ale nepřemokřujeme. Všechny části difenbachie jsou prudce jedované, proto ji pěstujeme mimo dosah dětí.
Dračinec vonný
Dračinec vonný (Dracaena fragrans) odstraňuje z ovzduší jedovaté chemikálie. Dracéna neboli dračinec pochází z tropů a subtropů Asie a Afriky a patří k čeledi Agavaceae (agávitové). Vyskytuje se v mnoha druzích, nejúčinněji škodliviny odstraňuje Dračinec vonný, který má zelené listy, dlouhé až 50 cm. Nesnáší ostré slunce, průvan a nízkou vzdušnou vlhkost. Má rád teplo a rosení.
Šeflera
Šeflera (Schefflera arboricola) pohlcuje chemické nečistoty z ovzduší. Šeflera pochází z Taiwanu. Statná rostlina se vzpřímeným kmínkem je liána, která dorůstá výšky 1,8 m. Má ráda polostín, a teplotu okolo 18 °C. Hojně ji zaléváme, ale nepřemokřujeme, ani bal nenecháme vyschnout. Rosíme, kořeny chráníme před chladem.
Begonie
Begonie (Begonia) značně zlepšuje vzduch. Z velkého rodu kvetoucích i listových begonií nejúčinněji čistí vzduch Královská begonie (Begonia rex). Všechny druhy mají nesouměrné listy s členitým okrajem a krásnou barevnou kresbou. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce a pravidelnou zálivku vlažnou vodou. Nesnáší přemokřený nebo přesušený kořenový bal a rosení.
Fíkus benjamín
Fíkus benjamín (Ficus benjamina) velmi účinně odstraňuje ze vzduchu formaldehyd – nejčastější škodlivinu v místnostech. Fíkus benjamín pochází z Indonésie a patří do čeledi morušovitých (Moraceae). Benjamin je drobnolistý fíkus s ozdobnými zelenými nebo bíle skvrnitými listy, lehce ohnutými větvemi a křovitým růstem. Dorůstá výšky 3 m a má rád místnosti s ústředním topením a klimatizací, nesnáší pražící slunce, teplotní výkyvy a průvan.
Anturie, toulitka
Anturie, toulitka (Anthurium) značně zlepšuje vzduch a napomáhá relaxaci. Anturie pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a patří do čeledi Araceae (áronovité). Má tmavozelené listy s dlouhými řapíky a květy s velkými, nápadně zbarvenými listeny. Nejčastější jsou anturie s červeně zbarvenými toulci, pěstují se i s bílými a růžovými. Má ráda světlém místo bez přímého dopadu slunce, pokojovou teplotu s vyšší vlhkostí vzduchu. Nesnáší průvan a chlad.