Kdo nemá u domu ani malou zahrádku, snaží se pěstovat bylinky v květináčích nebo v truhlíkách na balkoně či lodžii. Zazimování bylinek může být problém. Na zahradě bylinky většinou přežijí pod vrstvou sněhu, případně pod chvojím. Rostlinám v nádobách ale kořeny skrze tenké stěny rychle zmrznou. Co dělat, když si je všechny nemůžeme vzít domů a umístění pěstebních nádob na chodbách paneláků zakazuje požární vyhláška?
Některým z pěstovaných bylinek se v zimních měsících bude dobře dařit i na kuchyňském okně. Tady dále porostou a my je budeme mít stále po ruce. Patří sem například bazalka, kerblík, řeřicha, petržel, rozmarýn, pažitka, petrželka a meduňka. Další druhy se ale většinou zcela zatáhnou – například máta, tymián nebo mateřídouška – a potřebují zazimovat. Ty nejchoulostivější raději na zimu umístíme na světlé stanoviště se stabilní a chladnější teplotou. Patří k nim bylinky pocházející původně ze Středomoří, jakými je bazalka, aloisie, rozmarýn, vavřín, Citronela neboli citrónová tráva . Není-li to možné, přežijí i na parapetu v paneláku, ale musíme je dostatečně zalévat, a to alespoň jednou týdně.
Dělení trsů a přesazování
Na okenní parapet se nám všechny bylinky nejspíš nevejdou. Proto si z těch, které rostou i v zimě, oddělíme trsy odpovídající velikosti. Zasadíme je do květináčů, které budou přes zimu přímo v kuchyni. Na dno květináčů dáme trochu štěrku nebo keramzit jako drenáž. Bylinky zasadíme do čerstvé kvalitní zeminy, aby měly v omezeném prostoru dostatek živin. Ideální je hlinitopísčitá směs, kterou koupíme jako univerzální substrát. Anebo si namícháme vlastní směr ze sedmi dílů hlíny, tří dílů jemné drcené kůry a dvou dílů hrubého písku.
Zazimování bylin na balkoně
Mezi bylinky, které by před zimu v nádobách na balkoně zmrzly patří: dobromysl neboli oregano. Dále máta, mateřídouška, tymián, šalvěj, smil italský, libeček, petržel, pažitka, estragon, yzop, meduňka, saturejka, levandule. U těchto rostlin na zahradě zmrznou výhony a listy, ale kořeny přežívají a na jaře znovu obrazí. Pro zazimování bylinek na balkoně ale musíme květináče a další pěstební nádoby dobře obalit nějakým izolantem. Nejúčinnější je polystyrén, několikrát omotaná bublinková fólie, fólie s polystyrénem, staré vlněné svetry, stará deka, sláma… Květináče také můžeme postavit do větších nádob a meziprostor vyplnit spadaným listím, dřevitou vlnou, vrstvou novin a podobně. Některé odolnější druhy, jakými je máta nebo tymián by stačilo pro zazimování jen zakrýt chvojím. Ale nikdy nevíme, jak velké mrazy v zimě budou, tak proč zbytečně riskovat.