Za vstupní bránou domu se ocitneme na dvoře, jímž procházíme do domu. Může zde být zatravňovací dlažba. Bývá prostorný, aby umožnil stání nebo průjezd auta do garáže. Dvůr lze vydláždit, nebo dáme přednost trávníku. Na příjezdové cestě – použijeme zatravňovací plasty nebo vegetační dlaždice. Výhodou je i to, že se dešťová voda vsakuje přímo do země a není nutné spádování. Plastové panely jsou po zazelenění téměř neviditelné.
Před domem si dále můžeme vytvořit květinovou předzahrádku, terasu vydláždit nebo vyrobit dřevěnou. Můžeme zde umístit zahradní nábytek s grilem, postavit si pergolu nebo vybudovat bazén. Anebo jen vysejeme trávu, zasadíme stromy a vyrobíme si lavičku. Záleží na tom, čemu dáváme přednost a na co budeme mít jak finančně, tak vlastní zručnosti. Zatravňovací dlažba má své výhody.
Plastové panely
Zatravňovací plastová dlaždice neboli panely jsou bezpečné a pevné ve všech oblastech použití díky patentovanému spojovacímu systému a variabilním prvkům. Jejich pokládka je velmi jednoduchá a zvládne i naprostý laik. Jakmile panely porostou trávou, budou téměř neviditelné. Jednou z velkých předností těchto plastových zatravňovacích panelů je, že na rozdíl od betonových vegetačních dláždit zde nedochází ke zhutňování půdy a vegetace snadno roste.
Vegetační zahradní dlažba
Předností vegetační dlažby je jednoduchá manipulace a výsledný přírodní vzhled zpevněné zatravněné plochy. Některé typy dlažeb splňují navíc drenážní funkci. Jejich tvary a profilované spodní plochy pomáhají k rychlejšímu odvodnění nadměrně vlhkých pozemků, které jsou více chráněny před erozí. Mezery mezi dlažebními kameny a otvory v dlažbě lze vysypat štěrkem, nebo nechat zarůst trávou.
Pokládka vegetačních dlaždic
- Kolíky a šňůrou vytyčíme plochu a zeminu podle šňůry vyryjeme. Odstraníme zeminu do hloubky asi 30–40 cm.
- Podklad udusáme prkny nebo zhutníme válcem, či pěchem, který si lze vypůjčit v půjčovně nářadí.
- Na zdusaný povrch nasypeme vrstvu štěrku – např. 30 cm při hloubce 40 cm a tloušťce desek 8 cm. Tuto vrstvu štěrku rovněž zhutníme.
- Z drceného kamene zrnitosti 0/5 vytvoříme 5cm vrstvu a vyrovnáme ji lištami tvaru T a srovnávací latí. Připravíme si dlaždice tak, abychom je mohli pokládat tak zvaně přes hlavu, což znamená, že si klekáme vždy na již položené tvárnice.
- Vegetační tvárnice ukládáme do lože z kameniva se spárou 3 mm (nesmí se posunovat!).
- Před dalším zhutněním vyplníme spáry zeminou s obsahem písku v poměru 1:1. Válec nebo pěch by měl mít ochranný povrch, aby nepoškrábal povrch desek.
- Po zhutnění vysypeme tvárnice zeminou do výšky 1 cm pod horní hranu. Volně rozsypanou zeminu do otvorů snadno vpravíme obyčejným koštětem.
- Do otvorů rozdělíme travní semeno. Nejlepší doba na setí trávy je srpen. Aby tráva vyrostla co nejrychleji, plochu dobře zaléváme.