Při sprchování ve vaně jen málokdo dokáže nenacákat, dokonce jsou jedinci, kterým se občas podaří vytvořit v koupelně přímo potopu, případně vytopit sousedy o patro níž. Zabránit tomu je přitom tak snadné. Nejjednodušší způsob, jak zabránit potopám koupelny při sprchování, je namontování sprchového závěsu. Mnohem elegantněji však působí zástěna na vanu, kterou navíc lze udržovat snadněji než závěs.
Existují zástěny sprchové a vanové. Sprchové zástěny připevňujeme poněkud komplikovaně, ale namontování vanové zástěny na okraj vany vanovou zvládneme.
Jakou vybrat?
je velmi snadné.
Jakou vybrat?
Nežli si zástěnu pořídíme, měli bychom vědět, že se prodávají zástěny s různým zavěšením a posuvným mechanismem. Rozlišujeme, zda se vanová sprcha nachází v čele vany nebo na její podlouhlé straně. V zásadě platí, že čím je širší zástěna, tím je ochrana před stříkající vodou efektnější. Krátká zástěna vypadá sice elegantně, ale hodnota jejího využití je omezená. Nejvhodnější je trojdílná zástěna s šířkou minimálně 1,20 m. Lacinější zástěny z plexiskla jsou lehké a snadno si je namontujeme. Skleněné zástěny jsou mnohem těžší (při jejich montáži pracujeme ve dvojici), zato kvalitnější.
Montáž vanové zástěny
Nejprve musíme na stěnu přišroubovat montážní kolejnice, tak zvaný profil. Na profil nasadíme zástěnu a přišroubujeme ji. Posuvná zástěnu s výplní z plexiskla se prodává již smontovaná a nám zbývá pouze přišroubovat na stěnu profil, přidělat těsnění a k profilu zástěnu přišroubovat. Jistý problém se může skrývat v tom, že v profilu nejsou předvrtané otvory. V tom případě je vyvráme vrtačkou s ocelovým vrtákem.
Pracovní postup
- Potřebujeme kromě vanové zástěny a montážního materiálu, hmoždinky, tužku, vodováhu, vrtačku, vrtáky do železa s průměrem 3 a 6 mm, vrták do kamene s průměrem 6 mm, šroubovák.
- Zástěnu umístíme přesně svisle. Přidržíme tedy profil u stěny, vodováhou ho vyrovnáme a podél profilu vyznačíme na stěně čáru. Profil ke stěně připevníme třemi šrouby. Otvory vyvrtáme vrtačkou s vrtákem do železa o průměru 6 mm. Otvory umístíme asi 5 cm od hran a uprostřed profilu.
- Profil přiložíme do vyznačené polohy na stěně. Dole necháme 1 cm odstup k okraji vany. Provrtaným otvorem vyznačíme na stěně body pro vrtání. Vrták volíme podle vrtané stěny. Stejně tak vybereme hmoždinky – jiné jsou do cihlového zdiva, jiné do panelu a jiné do sádrokartonu. Ty, které jsou součástí balení, bývají do pevných stěn.
- Hmoždinky do vyvrtaného otvoru zatlučeme dřevěnou nebo gumovou palicí. Poté přišroubujeme profil vruty, které jsou součástí dodávky.
- Na posouvací část dole natáhneme pryžové těsnění, které dokonale brání pronikání stříkající vody. Nasouváme ho ze strany. Nakonec nasadíme koncovku a celou zástěnu upevníme třemi šrouby do našroubovaného profilu.
- Vyvrtáme odpovídající otvory nahoře, dole a uprostřed vrtákem do železa s průměrem 3 mm. Provrtáme profil i zavěšenou zástěnu, do otvorů zašroubujeme dodané šrouby s podložkami a na jejich hlavičky nasadíme čepičky proti rezivění.
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať či mi viete , kde si môžem, objednať vaňovú zástenu, ktorú máte na obrázku. Nikde nemôžem už dlho takú nájsť.
Vopred Ďakujem.
S pozdravom
Pavol Plevják
odpovedal Vám prosím niekto, ani ja ju neviem nikde nájsť
ďakujem
Irena
Dobrý den, to už nevíme, zkuste si zadat si do vyhledávače vanová zástěna a dát obrázky…