Bezesporu zajímavý, jasně sytě zelený Zamiokulkas patří v současnosti k nejvíce vyhledávaným a hojně pěstovaným pokojovým rostlinám. Často ho můžeme vidět i ve vestibulech a na světlých chodbách úřadů a obchodních center. Pokud dostane, co potřebuje k životu, je pěstování Zamioculcasu snadné a bezproblémové.
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) patří do čeledi Araceae. Roste z velké podzemní hlízy, která rostlinu zásobuje vodou. Pravidelné zašpičatělé listy jsou velice dekorativní, lesklé, tmavě i smaragdově zelené a rostou na dužnatých stoncích, které mohou být až metr dlouhé. Květ je bílý, nevýrazný.
Stanoviště
Zamiokulkas má rád teplejší a světlé stanoviště s rozptýleným světlem, to znamená, že není vhodné stavět ho na přímé slunce, které by rostlinu mohlo popálit. V chladné místnosti nebo v průvanu špatně poroste a na jeho stoncích se mohou objevit černé skvrny.
Pěstování
Zamiokulkas je poměrně nenáročná pokojová rostlina. Snese spíš mírné sucho než přelití, také s pěstební zeminou si nemusíme lámat hlavu, dobře poroste i v té pro pokojové rostliny běžné. Zálivka stačí jednou týdně, v zimě stačí dvakrát do měsíce. Občas rosíme, častěji v zimě v místnostech se suchým vzduchem. Sprchováním vlažnou vodou spláchneme prach a květina bude vypadat svěžeji. Dvakrát ročně přihnojujeme minerálním hnojivem. Jednou je to období na přelomu jara a léta, podruhé koncem roku, kdy vyrážejí nové výhony. To i zvýšíme zálivku. Po rozvinutí lístků hnojení ukončíme a zálivku opět omezíme. V létě můžeme Zamiokulkas letnit, to znamená, že ho můžeme i s květináčem umístit pod stromy do zahrady nebo na stíněný balkon. Přesazujeme na jaře, když je rostlině květináč malý, a to do pěstební nádoby jen o kousek větší, než byla předchozí. Dno květníku pokryjeme drenáží (štěrk nebo keramzit).
Množení
Zamiokulkas si snadno namnožíme dělením trsů, a to nejlépe na jaře, kdy rostlinu přesazujeme. Většinou pustí kořínky i nechtěně odlomený lístek.
Použití a přínos
Zamioculcas zamiifolia je krásná dekorativní pokojová rostlina, který nejenže zkrášli náš domov nebo pracoviště, ale i působí tak trochu jako čistička vzduchu. Pokud tuto pokojovku neumoříme přemokřením nebo nespálíme přímým sluncem, bude se jí dařit dobře a většinou ji nenapadnou žádní škůdci ani choroby. Zamiokulkas můžeme úspěšně pěstovat i hydroponicky.