Truhlíky na okna a balkony se vyrábějí zpravidla z plastů. Lépe však budou vypadat truhlíky dřevěné. Navíc se méně přehřívají, což svědčí kořenům pěstovaných rostlin. Dřevěný truhlík můžeme použít jako obal na truhlík plastový, můžeme do něj také vložit osázené květináče, anebo ho vyložit fólií, naplnit zeminou a osázet balkonovými rostlinami přímo. Výroba truhlíku na květiny je poměrně jednoduchá.
Zimu můžeme využít i k tomu, abychom pro květiny vyrobili dřevěné truhlíky, nejprve pro jarní a poté pro klasické balkonovky, například pelargónie, balzamíny, milionbells https://www.kouzelnebydleni.cz/balkonovky-milion-bells-kalibrachoa/ a další. Například petúnie si v připraveném truhlíku můžeme i předpěstovat, a až přijde jejich čas, přenést je osázené na okna, balkony a lodžie. Také lze truhlíků vyrobit víc na každé okno, případně je umístit stěny domu nebo pergoly a osázet je popínavými rostlinami. Čím je truhlík větší, tím bezpečněji ho musíme upevnit.
Nářadí a materiál na výrobu truhlíku
Na výrobu truhlíku můžeme využít i zbytková prkna ze stavby dřevěné terasy, pergoly nebo podobné zahradní konstrukce. Vyrábíme truhlík na parapet o rozměrech 100 x 20 cm, ale jeho rozměry lze pochopitelně přizpůsobit i jiným prostorám. Celkem si připravíme tři delší prkna na dno a podélné stěny a dvě krátká na boky. Svislá rohová vnitřní prkna spojují stěny truhlíku. Tyto stěny k sobě natupo přišroubujeme. Když truhlík sestavíme, přišroubujeme na spodní stranu tři silnější kousky ze zbytků fošen nebo hranolky, na kterých bude truhlík stát. Z nářadí se nám bude hodit tužka, šroubovák, metr, důlčík, vrtačka s čtyřmilimetrovým vrtákem, a třinácti milimetrovým vrtákem na drenážní otvory.
Seznam materiálu
Dřevo silné asi 2 cm:
- 2 postranní prkna 96,5 x 19 cm
- 2 koncová prkna 17 x 17 cm
- dno 96,5 x 17 cm
- asi 30-35 šroubů 5 cm dlouhých
- tmel na dřevo
- voděodolná barva
Pracovní postup
- Truhlík musí být pro kořeny dost hluboký – většině rostlin vyhovuje 19 cm.
- Prkna nařežeme na požadované díly a všechny hrubé viditelné hrany ohladíme smirkovým papírem.
- Dno položíme na ponk a kolmo k němu podržíme kratší boční prkna. Podél jejich vnitřních stran vyznačíme na dně linku. Označíme a vyvrtáme tři otvory pro vruty.
- Konce dna podepřeme odřezky tak, aby zůstalo ležet rovně a pracovní plocha se při vrtání nepoškodila. Důlčíkem otvor prohloubíme tak, aby hlavička vrutu byla zahloubena.
Přišroubujeme první boční desku na místo, druhou použijeme k podepření. Stejným způsobem přišroubujeme bočnici i na druhý konec dna. - Spoje můžeme pro větší pevnost slepit. Čelní desky položíme na ponk a přisuneme k nim dno s přišroubovanými kratšími bočnicemi. Narýsujeme vnitřní okraje truhlíku.
- Vyznačíme umístění tří vrutů v rovnoměrných vzdálenostech a stejně tak čtyř vrutů podél dna. Vruty blízko rohů musí ležet přirozeně zcela mimo spoj.
- Každé vyznačené místo provrtáme a otvory podél dlouhého čela zahloubíme. Přišroubujeme čelní desky ke dnu a krátkým bočnicím.
- Zahloubené hlavičky vrutů přetmelíme. Tmel necháme nad zahloubením jemně přečnívat, protože po vyschnutí se trochu propadne, nakonec povrch srovnáme smirkovým papírem.
- Truhlík obrátíme dnem vzhůru a vyvrtáme třinácti milimetrovým vrtákem drenážní otvory pro odtok vody – na danou velikost truhlíku náleží nejméně šest otvorů. Kvůli volnému odtoku dešťové i zálivkové vody postavíme truhlík na klínky nebo na nožičky.
- Dřevěný truhlík chráníme proti povětrnostním vlivům zevnitř i zvenčí konzervačním nátěrem, který naneseme rovnoměrně a pokud možno ve směru vláken. Použít lze i lazuru pro venkovní použití.
- Uvnitř truhlík vyložíme polyetylenovou fólií o síle 1 mm, aby se dřevo nedostalo do přímého kontaktu se zeminou. Fólii v místě drenážních otvorů prořízneme. Na horní okraj truhlíku přišroubujeme krycí lištu a přebytečnou fólii odstřihneme.