Dřevo (i dřevěné šperky) je příjemné a teplé na dotek, i v různých tvrdostech je dobře opracovatelné a jeho kresba i zabarvení jsou pokaždé jiné, nezaměnitelné. Těchto vlastností můžeme využít zejména pro dřevořezbu. Z dobře vysušeného dřeva zajímavé barvy, například z ovocných stromů, snadno vyřežeme originální dřevěné šperky, sponu do vlasů, náušnice, prstýnky, přívěšky a cokoliv chceme. Potřebujeme tvrdé dřevo, nápad, ostrá dlátka a trpělivost.
Dřevo je živý materiál, který nějakým způsobem narostl, a my musíme vycítit, jak na něj. Proto než než začneme vyřezávat dřevěné šperky, pečlivě si prohlédneme kresbu a zabarvení, mohou napovědět budoucí tvar. Tvorba dřevěného šperku je vhodná pro lidi s určitým estetickým vnímáním a potřebou se výtvarně vyjádřit.
Vhodné dřevo
Do měkkého dřeva, např. do lípy, se řežou velké plastiky, ale není již vhodné pro filigránské práce. Platí zásada, že čím jemnější řezba, tím tvrdší dřevo potřebujeme. Na výrobu dřevěného šperku jsou vhodná ovocná dřeva, hlavně ořech a švestka. Švestka má dřevo kresebně i barevně zajímavé – červené s mnohými odstíny, odpovídající tvrdost a u nás poměrně snadno dostupné. Nevýhodou je, že švestkové dřevo poměrně dlouho schne – pravidlem je, že na každý centimetr fošny nebo dřeva je třeba rok přirozeného sušení, ale u některých dřevozpracujících podniků lze švestku zakoupit již vysušenou. Švestka časem tmavne – čerstvě opracovaná je světlá, čím starší, tím tmavší. Dřevo můžeme použít i z jakéhokoli jiného ovocného stromu, dále z kaštanu, habru či akátu. Přitažlivá jsou i vzácná tropická dřeva.
Dláta a jejich broušení
Dláta koupíme buď profesionálně zpracované z výroby (tzn. nabroušené a s fází), ty musíme jen dohladit ručním broušením, nebo jsou dláta hrubě zpracovaná, jejichž fázi a celé ostří musíme vyrobit na brusce. S profesionálními dláty se pracuje nejlépe, ale pro začátečníky jsou vhodná i dláta z východu pro amatéry, neboť když člověk začíná a nerespektuje ještě správný tah dláta, může ho rychle zničit a to by těch drahých profesionálních byla větší škoda. Dláta se brousíme speciálními kameny, které jsou také k dostání v prodejnách s dláty. Dají se nahradit i běžně dostupnou břidlicí. Během práce ostří dláta dotahujeme kůží. Dřevěné paličky na jemný příklep zakoupíme v potřebách pro výtvarníky.
Jak vyřezat dřevěné šperky
- Na prkna či fošny rozřezané a vysušené dřevo prohlédneme, vybereme si kresebně a barevně zajímavou část, kterou vyřízneme do hrubé kontury budoucího šperku. Opracovávané dřevo zvolíme vyšší, zejména když nám není zcela jasné, jak hluboko budeme dlabat. Je-li vyšší, než byl náš záměr, lze jej dle potřeby odříznout.
- Vybraný kousek vyzrálého a tvrdého dřeva vyřízneme na jemné pásové pile do hrubé kontury požadovaného tvaru budoucího šperku. Přilepíme ho disperzním lepidlem k pomocnému prkénku, a to připevníme truhlářskými svěrkami k pracovnímu stolu. Důležité je dřevo, které budeme opracovávat, důkladně upevnit. Kdybychom vyřezávali neupevněné dřevo, nemohli bychom pracovat oběma rukama.
- Dřevěné šperky si předkreslíme. Dláty pracujeme vždy od sebe – předejdeme tak možnému zranění, které s sebou tato práce může přinést. Pracujeme ostrými dláty, která během řezby neustále přibrušujeme na kamenech a dolešťujeme kůží. U práce můžeme sedět, lépe se však pracuje ve stoje. Vyřezáváme všemi směry a podle potřeby buď otáčíme prkénkem, nebo obcházíme stůl.
- Dláto držíme oběma rukama a dlabeme směrem od sebe. Úhel sklonu dláta určuje samo dláto svou fází (zbroušená plocha pod ostřím) na ní dláto leží (je to cca 15-20°). Od bodu, který má zůstat nejvýše, sjíždíme dlátem dolů. Nikdy nemůžeme řezat z hloubky nahoru, protože by se nám kus dřeva oštípl.
Pokračujeme
- Velmi užitečná je dřevěná palička pro jemný příklep. Používáme ji pro přesnější dlabání a čistší linie. Je vhodná zejména pro začátečníky, kteří nemají v rukou dostatek citu pro přesné tahy dlátem. Čím delší rukojeť paličky, tím je silnější úder.
- Jiná je práce s dláty po létech a jiná přes léta. To se ale naučíme až praxí. Žádná příručka nám tento pohyb nevysvětlí, musíme sami cítit, že nemůžete „jet proti chlupům“. Hotový šperk od dřevěné destičky odštípneme nebo odřízneme a dno zbrousíme.
- Nakonec šperk povrchově upravíme. Přirozenou a efektní povrchovou úpravou je voskování. Včelí vosk rozpustíme v benzínu a touto směsí natřeme hotový šperk. Necháme jej dostatečně dlouho schnout, dokud benzín zcela nevyprchá, nakonec postup zopakujeme.