Výběr správné matrace

matrace na posteli
Jak si vybrat správnou matraci, foto archiv

Nejlepší balzám pro unavené tělo i záruka dobrého vstupu do každého nového dne je spánek. Ne spánek ledajaký, ale takový, při němž je páteř podepřená v co nejpřirozenější poloze, takže se uvolní. Nezatěžované klouby si odpočinou, stejně jako svaly i vnitřní orgány, zajišťujícím důležité životní funkce. Jak na výběr správné matrace?

Většinu fyzických i duševních sil, ztracených během dne, získáme zpátky ve spánku. Proto si pečlivě vybíráme vhodnou postel – matraci i rošt. Při výběru je tedy popravdě vzhled lůžka až na druhém místě, první by mělo být naše pohodlí při respektování zásad zdravého spaní. Protože má ale každý z nás trochu jiná měřítka a požadavky, doporučují odborníci, abychom s výběrem postele nepospíchali a poležení v ní si bez ostychu vyzkoušeli ještě předtím, než zvolený kus zaplatíme.

Nejen vzhled je důležitý

Podmínkou kvalitního odpočinku je poloha, kdy páteř zůstává v přirozeném fyziologickém tvaru a ramenní i kyčelní klouby mají možnost měkkého, ale pružného zaboření. Pak při celkovému uvolnění kostry, svalstva a šlach dochází k dokonalé regeneraci. Pořádné lůžko tvoří kvalitní matrace a podložka – nejlépe lamelový rošt. Tyto základní části se podle odborníků nemají používat déle, než deset let. Pro náš dobrý pocit ze spánku je nakonec výběr správné matrace i to, jak postel vypadá a jak v interiéru působí. Ke klidu, který potřebujeme v ložnici ze všeho nejvíc, má na nás soulad prostředí působit esteticky.

Správná postel

Pohodlná postel, foto med

Dobrá, prostorná postel je i v malé ložnici předpokladem spokojeného spánku – lůžko by mělo být nejméně 200 cm dlouhé a široké 100 cm, u dvojlůžka ne užší než 80 cm. K úspoře místa při volbě velké postele a nedostatku prostoru můžeme provádět rozličná čarování. Postel například podložíme nízkými skříňkami či prádelníky, v takovém případě však matraci pravidelně odvětráváme. Stejně tak můžeme umístit lůžko výš, pod strop, a v prostoru pod ním zřídit šatnu či zabudovat psací stůl. Místo pro denní aktivity v malých bytech ušetří výsuvné lůžko pod pódiem nebo sklopná postel. Postel si pořídíme také přiměřeně vysokou (zejména starším lidem se z nízkého lůžka těžko vstává). Počítat bychom měli i s tím, že se na ní chceme pohodlně posadit a eventuálně i opřít. Tuto možnost oceníme, když jsme nemocní a na lůžko upoutaní celý den.

Matrace na zemi

Matrace na zemi je jednoduchým a levným řešením. Spánek na takto uložené matraci je pro páteř zdravý a zejména pro mladé lidi atraktivní. Nemělo by však jít v žádném případě o trvalé řešení, protože podlaha je nejchladnější částí bytu a bývá zde i nejvíc prachu a nečistot, které při spánku vdechujeme. Pot, kterého vyprodukujeme za noc asi půldruhého litru, musíme nějak odvětrat. Proto neukládáme matraci na jakýkoliv pevný podklad, včetně „bedny“ s úložnými prostory.

Správná matrace

Lamelový rošt, foto med

Příliš měkká matrace nebo prověšená drátěnka při obracení zatěžuje a blokuje části spáčovy páteře. Ke změnám polohy přitom dochází ve spánku poměrně často a s nimi spojená námaha snižuje regenerační účinky. Ovšem ani příliš tvrdá matrace není pro lidský organizmus zdravá, protože páteř přetěžuje, při jejím prohnutí hrozí poškození plotének a navíc bodové tlaky snižují prokrvování. Dobrá matrace při poloze na boku zachová páteř rovnou a v poloze na zádech v jejím přirozeně zakřiveném tvaru. Vhodnou matraci po ránu poznáme podle toho, že tělo nebolí. Výběr správné matrace by se měl dít podle následujících kritérií:

  1. Komu je matrace určena (váha, věk, zdravotní stav)
  2. Jakým způsobem bude používána (každodenně/občas)
  3. Do jakého typu lůžka bude použita.
  4. Správná matrace má být přiměřeně velká našim potřebám; dostatečně prodyšná a savá; opatřená tepelně izolační vrstvou z přírodního nebo syntetického vlákna, aby byla schopná stabilizovat výkyvy tělesné teploty; pružná, měkká na povrchu a dostatečně pevná, aby vhodně podepírala páteř i celé tělo.

Druhy matrací

Pružinová matrace, foto archiv
  • Pěnové polyuretanové matrace (molitan) jsou nejjednodušší a nejlevnější. Hodí se však spíš pro příležitostné spaní a zásadně ji neukládáme na lamelové rošty, ale na pevnou podložku). Pěna se výborně přizpůsobuje anatomickému tvaru těla. Výhodou je speciální protiplísňová ochrana molitanu, čas od času matraci provětráme nebo necháme přejít mrazem. Mráz už za pár hodin zničí roztoče.
  • Pružinová matrace vyžaduje vysokou kvalitu. Levné varianty, které nemají dlouhou životnost a velice brzy se „proleží“, raději nekupujeme. Pružinové matrace zajišťují optimální ortopedickou polohu páteře a neomezují krevní oběh a nervovou síť. Navíc stabilizují tělesnou teplotu a omezují tak přehřátí a pocení nebo naopak prochlazení. Díky pružinové kostře jsou duté a dokonale odvětrávají. Jsou vhodné pro pevné rámy, rošty z masivního dřeva i lamelové rošty.
  • Latexové matrace jsou založené na jádru z odlitku směsi přírodního a syntetického latexu. Toto jádro je perforované kanálky, které vytvářejí v ploše matrace zóny různé tuhosti a zároveň slouží k odvětrávání. Latexové jádro se vyznačuje vyšší životností než klasické pěny a bodovou elasticitou, která umožňuje dokonalé vykopírování těla podle zatížení. Matrace obsahuje tepelně-izolační vrstvu ze syntetického vlákna a je vhodná na lamelové rošty.
  • Zdravotní matrace na principu vodní matrace zaručuje rovnoměrné rozložení tlaku na celou páteř a umožňuje přirozené fyziologickou polohu během spánku. Odstraňuje hlavní nevýhodu celoplošné vodní matrace – její neprodyšnost, která zabraňuje samovolnému větrání matrace. Konstrukce matrace umožňuje dokonalé samovolné odvětrávání zespodu a vlastní mikroklima, tepelná samoregulace se vytváří přikrývkou.
  • Futon je poměrně tuhá, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů, nenáročná na údržbu. Jednou za měsíc bychom měli umožnit k futonu přísun vzduchu z obou stran. Rouna přírodních vláken mají až 5x vyšší schopnost absorbovat a rychle vydat vlhkost. Vytváří pro tělo během spánku příjemné a suché prostředí. Vyrábí se v kombinaci s rámem. Tato rozkládací pohovka je podle odborníků jediná vhodná pro každodenní spánek.

Potah

Latexové matrace, foto med

Při volbě matrace myslíme i na její potah. Máme možnost si vybrat letní či zimní povrch, potah z froté, úpletu atd. Vhodný je takový, který sejmeme a vypereme nebo chemicky vyčistit. Dodatečným řešením může být i podklad na matraci. Využívá kromě dutého i živočišné vlákno, například ovčí vlna, které má takzvanou samočisticí schopnost. Kvalitativní novinkou je potah microcare, který poskytuje ochranu proti plísním a bakteriím a zabraňuje tvorbě nepříjemného zápachu odstraněním mikroorganismů. Praní povlaků při teplotě 60°C zajistí likvidaci většiny běžných škodlivých mikroorganismů.

Přejít nahoru