Vteřinové lepidlo i jak ho odstranit

Vteřinové lepidlo i jak ho odstranit, foto med

Pro rychlé opravy se používá tzv. vteřinové lepidlo, vhodné i pro takové materiály, jako jsou plasty, akrylové sklo, kov či sklo, u nichž jiná lepidla selhávají. Vteřinové lepidlo zaschne během okamžiku a tím dosáhneme jeho konečné pevnosti – pokud dojde při lepení k chybě, nedá se už napravit. Ani odstranění lepidla z prstů není snadné.

Prasklá podrážka boty slepená vteřinovým lepidlem, foto med

Vteřinová lepidla se v posledních letech rozšířila a stala se populární i díky reklamní akci, v níž byl ředitel právě tímto lepidlem přilepen za podrážky bot ke stropu. Mezi jejich typické vlastnosti patří, že slepují rychle a ihned. často i prsty.

Vlastnosti

Vteřinové lepidlo, foto med

Vteřinová lepidla jsou kapalná a gelová. Gelová mají tu výhodu, že trošku vyplní případnou nerovnost ve spoji, ale o pár vteřin déle vytvrzují. Vteřinová lepidla jsou určena k lepení materiálů pórovitých i materiálů s hladkým povrchem (sklo, porcelán nebo kov). Rozhodně ale nespojí teflon, polystyrén ani polyetylén. Protože však většina těchto lepidel obsahuje kyanakrylát, nesmíme s nimi v žádném případě lepit nic, co přichází do styku s potravinami. K záporným vlastnostem patří, že spoje nejsou tak pružné jako u disperzních lepidel a že vteřinová lepidla rychle vysychají. Životnost otevřeného lepidla prodloužíme skladováním v chladničce.

Použití vteřinových lepidel

Lepení rozbité vázy, foto med

Kapička vteřinového lepidla spojí i díly složitého tvaru, aniž bychom museli použít upínací přípravky. Rychlé vytvrzení umožňuje okamžitou použitelnost vteřinového lepidla. Standardní vteřinová lepidla lepí velmi dobře za předpokladu, že lepená plocha bude čistá, suchá a odmaštěná, a to nejlépe lihem. Lepidlo necháme volně kápnout na povrch plochy, pokud se kapka rozlije do tenké plošky, můžeme si být jisti, že spoj bude pevný a kvalitní. Nekvalitní lepidlo zůstane ve tvaru kapky a lepit asi moc nebude. Po rozlití lepidla jen na jednu stranu slepovaného předmětu druhou stranu přiložíme a nepatrným posunem se díly přesně dostanou na správné místo. Nakonec přiložené části přitiskneme k sobě a počítáme do padesáti. Výsledkem je trvalé spojení.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z prstů

Práce s vteřinovým lepidlem vyžaduje zvýšenou opatrnost. Bleskurychle nám totiž dokáže slepit i vlastní prsty. V horším případě i jiné části těla. Co v takovém případě dělat?

Odstraňovač lepidel, foto archiv
  1. Mysleli jsme na to a s lepidlem jsme si koupili i odstraňovač vteřinového lepidla, který je k dostání ve většině hobby marketů.
  2. Pokud přípravek nemáme, můžeme buď mezi prsty zasunout obyčejnou tužku, kterou tlačíme ke slepenému místu a současně s ní otáčíme sem a tam. Šupinky tuhy lepidlo nakonec oddělí.
  3. Anebo potřísněnou ruku ponoříme do horké vody, ta se začne potit a vyloučená mastnota odloučí lepidlo od kůže, zejména když mu pomůžeme mechanicky. Velmi účinný je skleněný pilník na ztvrdlou kůži, pemza nebo hrubá strana houbičky na nádobí.
  4. Postižené místo máčíme v oleji, lepidlo pak odstraníme mechanicky relativně snadno.
  5. Použijeme opakovaně aceton, který kyanakrylát, na jehož bázi je vteřinové lepidlo vyrobené, rozpouští. Ruce pak ošetříme krémem.

3 názory na “Vteřinové lepidlo i jak ho odstranit”

  1. martorav

    dobry den jak odstranim lepidlo ze skla.

    1. KB

      Dobrý den,
      zkuste lepidlo opatrně odříznout klasickou žiletkou. Z hladkého skla by to mělo jít dobře.

  2. keko

    Dobrý deň chcel som sa spýtať že ako by sa dalo odlepiť sekundové lepidlo . Náhodou mi kvapľovej na slúchadlá a tie se teraz nedajú zvýšiť (na hlavu iba jedna strana ) a nemám u seba riedidlo ani benzín ani odlakovač

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru