Vrísea, Vriesea

Růžové, žluté a oranžové Vriesei
Barvy Vriesei, foto med

Vrísea, Vriesea patří do rodu broméliovitých a je celoročně ozdobná svými dekorativními barevnými listeny, které mohou být ohnivě červené, žluté či hnědé, anebo dvoubarevné. V současnosti se obecně dostávají do popředí zájmu větší broméliovité rostliny, mezi nimiž prvenství zaujímá právě Vriesea. Výrazné silnostěnné listy Vrísei mají různé odstíny zeleně od tmavě zelené až po stříbřitou a na nich výraznou kresbu ve tvaru pruhů nebo skvrn odlišného odstínu.

Vriesea splendens, foto med

Vriesea, Vriesea pochází z Jižní a Střední Ameriky a celý tento rod je poměrně přizpůsobivý – Vrísei se vyskytují jak ve vlhkých, teplých pralesích, tak i chladných horských lesích, dokonce i v suchých oblastech. Ve své domovině roste Vrísea epificky a je atraktivní po celý rok. Ohnuté listy s hladkým okrajem jsou uspořádané do růžice jsou dlouhé 30 – 45 cm, barevné květenství – listeny dorůstají až 60 cm. Drobné, čárkovité květy se objevují jen na starších rostlinách a vyrůstají ze středu růžice v libovolnou roční dobu. Rychle odkvétají, ale dekorativní listeny zůstávají. Tyto nápadné klasovité barevné listeny, které vyrůstají mezi pruhovanými listy, mohou mít červenou, žlutou, nachovou nebo zelenou barvu.

Odrůdy a kultivary

Oranžová Vriesea, foto med

Vrísea, je vyšlechtěná do mnoha odrůd a kultivarů. Nejznámější odrůdou je Vriesea splendens, která má nápadné, červené, mečovité květenství. Jiné druhy mají květenství spíše rozkladitá, například Vriesea vulcana má červené, Vriesea Favorite hnědé a žluté, Vriesea carinata červené a žluté, Vriesea rodigasiana žluté. Vriesea fenestralis a Vriesea hieroglyphica se pěstuje pro ozdobný list. Kultivary Vriesea ´Christiane´ připomínají malé, jasně červené plameny šlehající vzhůru mezi zelenými listy. Tmavší květenství má kultivar ´Cathy´a světle červené kultivar ´Astrid´.

Stanoviště

Vrísea stejně jako většina broméliovitých rostlin upřednostňuje světlé stanoviště s rozptýleným světlem (jen některé druhy snesou přímé světlo), vlhkým vzduchem a teplotou nad 18 °C. Dobře roste nejrůznějších interiérech, nevadí jí celoročně teplý byt, pouze v zimě nesnese nízké teploty.

Pěstování

Zalévání Vrísei do středové růžice, foto med

Vrísea nemá velké nároky na pěstování, v pokojových podmínkách žije v plné své kráse dva až tři roky, poté většinou rozkvete a uhyne. Substrát by měl být vzdušný s vysokým podílem rašeliny. Květináč by měl mít drenážní otvory a velikostně přiměřený, neboť broméliovité rostliny mají jemný kořenový systém. Květináč můžeme umístit i do misky s vlhkými oblázky. Zálivka je poněkud specifická: vlažnou odvápněnou vodou (převařenou nebo dešťovou) opatrně lijeme do středové listové růžice. V podstatě by střed listové růžice měl být stále plný vody kromě období, kdy vyrůstá nové květenství (uhnilo by). V období růstu zaléváme velmi často, v zimě minimálně. Kořenový bal by měl být vlhký, ale ne přemokřený, to nesnášejí stejně jako trvale stojící vodu v misce pod květináčem. Vríseu často mlžíme, neboť v suchém vzduchu jí zasychají listy. V době růstu hnojíme jednou za tři týdny standardním tekutým hnojivem. Rostliny každý rok na jaře přesazujeme.

Množení

Kvetoucí Vrísea, foto med

Po odkvětu Vísea odumírá, zároveň však vytvoří mladé odnože, ze kterých můžeme vypěstovat rostliny nové. To se ale v bytových podmínkách ne vždy podaří. Odnože oddělujeme, až dosáhnou asi poloviny velikosti mateřské rostliny. Každá odnož však musí mít vlastní kořeny, bez kterých nezakoření. Množit lze i semeny, což je ale poněkud obtížné.

Tip

Vríseu můžeme velmi dobře převést na hydroponické pěstování.

Použití a přínos

Dekorace z Vríseí, foto med

Velmi dekorativní, nepřehlédnutelná rostlina upoutá pozornost v každém interiéru. Je vhodná i jako květinový dar.

Přejít nahoru