Vlnatý červec neboli vlnatka je drobný, růžový nebo béžový škůdce pokojových rostlin. Poznáme ho snadno podle jeho ochranných výpotků, které vypadají jako chomáčky vaty. Tento škůdce se na rostlině usazuje ve větších koloniích, a to na spodní straně listů, v úžlabí a na kořenovém krčku rostlin. Červci škodí sáním a silně napadená rostlina v krátké době zvadne, zežloutne, listy opadají a nakonec zahyne. Jak tomu zabránit?
Stejnokřídlý hmyz Vlnatý červec je 2–3 milimetry dlouhý. Samičky jsou bezkřídlé, samečci okřídlení. Intenzivně se rozmnožují a napadají především pokojové a skleníkové rostliny. Žijí a množí se i v zemině v květináčích. Červci mají rádi především suchý a teplý vzduch (pozor na ně zvláště v panelových domech s ústředním vytápěním). Čím vyšší teplota je v bytě, tím rychlejší je vývojový cyklus vlnatek – trvá 35 až 45 dnů. Na rozdíl od puklic a štítenek nemají pevné štítky a nepřisávají se na jedno místo, nýbrž se neustále pohybují. Voskové výpotky vlnatek tvoří bělavé vlnaté chuchvalce, pod kterými se ukrývají. Vypadají jako chomáčky vaty nebo jako bílá plíseň. Vlnatky často napadají klívie, voskovky, orchideje, ale i kaktusy, palmy a mohou se objevit takřka na každé rostlině.
Ochrana domácími prostředky
Jakmile zjistíme napadení rostliny, je třeba neprodleně zasáhnout. Červce skryté pod chomáčky vlny mechanicky otíráme hadříkem, tamponem nebo štětečkem namočeným ve stolním oleji. Na pevnější a odolnější listy můžeme použít místo oleje líh. Kořeny vypereme ve vodě, květináč vydrhneme horkou vodou. V létě necháme pokojové rostliny ve venkovním prostředí, ale chráníme je před přímým sluncem.
Chemická ochrana
Chemické postřiky používáme přesně podle návodu na obalu, a začneme s nimi co nejdřív, neboť červec dokáže pokojovou rostlinu zcela zničit za poměrně krátkou dobu. Nejběžněji používáme postřik Mospilan 20 SP (prodává se i jako suchý sprej, který se ředí vodou). Roztoku ředíme přesně podle návodu, silnější by mohl rostliny popálit. Po několika dnes postřik opakujeme, a to asi třikrát. Z dalších účinných postřiků lze uvést Fast K, Fast M, olejovou emulzi Biool, Sumithion, Applaud WP, Actellic 50 EC, Talstar 10 EC, Leptopar… Připravený roztok aplikujeme plochým štětcem nebo ho naneseme na tampon či hadřík, a napadená místa otíráme. Neuškodí preventivně postříkat celou rostlinu a část roztoku nalijeme i do květináče. Máme-li více rostlin pohromadě, uděláme dobře, když preventivně přípravkem ošetříme i ty v blízkosti rostliny napadené. Po asi pěti dnech nalijeme roztok do rozprašovače a rostliny opět postříkáme. Opakujeme ještě dvakrát.
Prevence
Abychom napadení červcem vlnitým předešli, je vhodné zvýšit vlhkost prostředí, rostliny rosit (kromě těch, které to nemají rády) a v teplém období je letnit na zahradě nebo na balkoně. Důležité jsou průběžné prohlídky pokojových i skleníkových rostlin a včasný zásah. Nově koupené rostliny necháváme alespoň čtrnáct dní v izolaci, než se ujistíme, že jsou zdravé a bez škůdců.