Víceúčelové místnosti

Obývací pokoj spojený s jídelnou
Jídelna v obývacím pokoji, foto archiv Sapeli

Vysoké ceny nájemních bytů nebo změna životní situace mnohé z nás přiměly vyměnit větší nákladné bydlení za malometrážní byt, tedy víceúčelové místnosti, . Například rodiče se uskrovní, aby mladí mohli být šťastní, že jsou konečně ve svém. Ale všem se těžko zvyká na omezený prostor, a i to málo nábytku, který si ponechali, se nikam nechce vejít. Není to snadné, ale přesto i takovou situaci lze úspěšně vyřešit. Víceúčelové místnosti lze opticky předělit.

Spací patro v obývacím pokoji, foto med

Může se stát, že celý náš byt tvoří jediný pokoj. A zde pak musíme vytvořit víceúčelové místnosti pro ložnici, jídelnu, obývací pokoj a často i domácí pracovnu. V lepším případě se ocitneme v dvougarsonce, a to se naše situace rapidně zlepší. Ve všech případech bychom ale měli začít vytvořením dostatečného množství úložných prostor, neboť otázka, kam se všemi těmi věcmi, které jsou pro bezproblémové fungování domácnosti nezbytné, by se mohla stát těžkou noční můrou. Je to smutné, ale ve většině malých bytů zcela chybí komora nebo kumbál. Nahradíme je vestavěnou skříní, ve které kromě šatstva, vyhradíme místo i pro žehlicí prkno, žehličku, vysavač, kbelík s mopem a další úklidové prostředky, tašky, kabelky, batohy, sezonní oblečení a obuv, alespoň základní sadu nářadí, případně sportovní náčiní.

Univerzální místnosti

Univerzální místnosti vznikají tak, že se základní funkce pokojů znásobí. Do ložnice přibude pracovní nebo dětský kout, obývací pokoj plní i funkci jídelny a pracovny, ale často i ložnice. V předsíni kromě šatníku máme i knihovnu nebo fitness koutek. V jednom prostoru je kuchyně, jídelna i obývací pokoj, v němž jsou jednotlivé funkce jen opticky načrtnuty.

Optické dělení

Jídelní kout v kuchyni oddělený nízkou zídkou, foto med

Optické dělení víceúčelové místnosti se děje například naznačením pomyslné stěny mezi místnostmi použitím odlišných materiálů, barev nebo stylu. Takové otevřené – volné dispozice se staly běžným současným trendem bydlení. Takže, ocitneme-li se v malém bytě, můžeme se těšit myšlenkou na to, jak moderní bydlení jsme si pořídili, a že vlastně tradiční oddělování každé jednotlivé místnosti pevnou stěnou nepovažujeme za nezbytné. Uvolněnost v zacházení s vnitřním prostorem bývá i stále častějším požadavkem budoucích uživatelů bytu. Možností je mnoho. V případě, že náš životní styl vyžaduje k různým aktivitám více místností, než vlastníme, řešení nalezneme v pokojích, které mají větší plochu nebo zajímavou členitost. Buď je otevřeme do volné dispozice, nebo najdeme náhradní kout, který svou polohou a plochou vyhovuje požadavkům na zřízení herny pro děti, pracovny, jídelny nebo místa pro jinou činnost, na kterou nám místnost nezbyla.

Na co se zaměřit při výběru bytu

Kuchyňka v pokoji oddělená barpulltem, foto med

Pořizujeme-li si byt, měli bychom se kromě nákladů na bydlení a nákladů na údržbu zaměřit i na půdorysnou plochu a členění a také na stav a rozmístění rozvodů vytápění, energie a vody.

Vybírat můžeme taky mezi domy:

  • Prefabrikované sídlištní byty se vyznačují racionálním půdorysem, pokoji malých rozměrů a vesměs nevyhovujícím příslušenstvím.
  • Nájemné domy z první poloviny minulého století mají často vysoké stropy a velké místnosti s variabilním půdorysem. Většinou se ale poměrně nákladně vytápějí. Podle situace majitele prošly nebo procházejí rekonstrukcí. Vysoké stropy umožňují horizontální dělení, dokonce, je-li světlá výška místnosti 4,3 m, dá se v takovém prostoru vytvořit galerie.
  • Podkrovní byty vznikly rekonstrukcí nebo vestavbou do původních půdních prostorů ve střechách staré zástavby nebo jako nadstavba obytných domů. Zde bývá zajímavá zejména členitost prostoru, která nabízí nejrůznější originální řešení.
  • Nájemné rodinné domy v městské nebo příměstské zóně s menší zahrádkou nebo řadové domky. Pronajmeme je celé, případně jejich část (například patro). Náklady na nájem a údržbu (vytápění aj.) patří k vyšším, bydlení ale bývá komfortní, mnohdy i s možností užívání zahrady.

Plocha a členění

Pracovna pod spacím patrem, foto med
  • Užitná plocha je plocha všech místností včetně příslušenství.
  • Obytná plocha je součtem všech ploch společenských a individuálních prostorů (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna, ta část kuchyně, která je nad rámec 12 m2). K příslušenství patří kuchyně do plochy 12 m2, koupelny, WC a komory.
  • Nejvýhodnější půdorysné členění představuje 70 až 75% převaha obytné plochy nad plochou příslušenství a komunikačních prostorů (chodba, předsíň). Optimální je, když pokoje tvoří 70 %, příslušenství 20 % a chodba a předsíň 10 % plochy.
  • V případě, že umístěním bytového jádra se rozvody vody a kanalizace soustředí na jedno místo, je členění prostoru přísně vymezené. Naopak tam, kde jsou rozvody přístupné, řešíme dispozici volněji ve prospěch výhodného umístění koupelny vedle ložnice či jídelny vedle kuchyně.
  • Balkon, lodžie, terasa nebo vstup do zahrady by měly navazovat přímo na obývací pokoj nebo jídelnu tak, aby stolování za teplého počasí bylo přirozeně propojené se společenským prostorem domova.
  • Kuchyni v blízkosti vstupu do bytu oceníme zejména při nošení nákupů a vynášení odpadků.
  • Od 20. let minulého století se staly součástí bytů lehké posuvné příčky. Dnes jsou populární zabudované skříňky s dělicími poličkami nebo lehké sádrokartonové příčky. Návratu se dočkaly i paravány, které spolu se žaluziemi rozdělují prostor opticky.

Orientace bytu

Orientací bytu nebo domu myslí architekti nasměrování na světové strany. Za nejvhodnější se považuje, jsou-li okna obývacího pokoje orientována na jihozápad a ložnice na východ (jen v případě lidí, kteří vstávají brzy ráno, tzv. typ skřivan, ale pro typ lidí, kteří vstávají pozdě, tzv. typ sovy, je vhodnější orientace na sever nebo severozápad). Ideální jsou dále okna dětského pokoje na jih a kuchyně na sever nebo severozápad. Tento model lze dodržet snad jen v případě samostatně stojícího rodinného domu nebo bytu orientovaného obvodovými stěnami na tři světové strany. Dobrým řešením je i byt umístěný v rámci dispozice na dvě světové strany.

Přejít nahoru