Na Velikonoční svátky si upečeme voňavé perníčky s vyzdobíme je velikonočními motivy. Perníková vajíčka napíchnutá na špejli můžeme dávat malým koledníkům, nebo je napíchat jako dekoraci do velikonočního věnce či do velikonočního osení. Velikonoční perníčky můžeme vykrájet do tvaru kuřátek, kachňátek, slepiček, králíčků, oveček a dalších symbolů Velikonoc.
Do výroby velikonočních perníčků můžeme zapojit i šikovnější děti, většinou je tato činnost docela baví. Práci s formičkami zvládnou, pokud ale chceme vyřezávat tvary podle šablony nožem, raději to uděláme sami. Velikonoční perníčky patří k tradičním pokrmům těchto svátků.
Těsto na perníčky
Do mísy prosejeme 500 g hladké mouky s 5 g jedlé sody a 1/4 balíčkem kypřícího prášku. Mírně zahřejeme 50 g másla se 100 g medu a vlažné nalejeme na mouku. Přidáme 150 g moučkového cukru, 2 celá vejce, lžičku mletého hřebíčku, skořice a badyánu, a v závislosti na jakosti mouky a na objemu i ostatních tekutých přísad 1–3 lžíce mléka. Vypracujeme hladké těsto. To zabalíme do potravinářské folie a necháme nejlépe přes noc odpočinout při pokojové teplotě.
Glazura na zdobení perníčků
1 bílek a 200 g moučkového cukru třeme vařečkou asi 15 minut – dokud se nevytvoří hladká bílá hmota. Při tření přidáváme cukr do bílku po malých částech a sledujeme správnou hustotu. Bude-li příliš hustá, zředíme ji několika kapkami citronové šťávy. Chceme-li barevné glazury, rozdělíme hmotu do několika misek a obarvíme buď potravinářskými barvami, nebo přírodně, např. šťávou z borůvek, malin, červené řepy, mrkve, zelenou z řasy spiruliny, žlutou ze žloutků apod. Polevu ale budeme muset více zahušťovat.
Perníková vejce a velikonoční zvířátka
Připravíme si formičky s velikonočními motivy nebo si vyrobíme šablony na vykrajování perníčků. Pokud si nejsme jisti vlastní výtvarnou dovedností, na tiskárně si vytiskneme jednoduché obrysy oveček, kuřátek, vajíček apod. z internetu a vystřihneme je. Z těsta vyválíme 5 mm silnou placku, rozložíme na ni vykrajovací formičky, nebo šablony, podle nichž nožem vykrájíme figurky. Přeneseme je na pomaštěný plech a před pečením je potřeme rozšlehaným vejcem. Upečeme je krátce v rozpálené troubě a necháme je zcela vychladnout.
Zdobení glazurou
Připravíme si glazury, a to buď jen bílou, nebo i barevné. Nemáme-li koupené zdobítko, vyrobíme si ho tak, že papír na pečení stočíme do malého kornoutu. Kraje přelepíme páskou, aby se kornout nerozvíral. Naplníme ho asi do poloviny glazurou, nahoře zarolujeme, špičku trochu zastřihneme a zdobíme tenkou linkou. Perníky malujeme jeden po druhém, pokud střídáme barvy, namalujeme na všechny jednu barvu, kterou necháme zaschnout a teprve potom použijeme další odstín. Zdobítko držíme kolmo k ploše. Děláme-li perníky na špejli, zapíchneme nejprve téměř do poloviny perníku špejli, kterou zafixujeme glazurou.