O velikonočních svátcích odedávna hrály důležitou roli sladké pečivo, především z kynutého těsta. Toto období napomáhalo postupnému přechodu od dlouhého čtyřiceti denního půstu k běžné stravě. Mezi sladké kynuté výrobky patří velikonoční pečivo – jidáši, mazanec, boží milosti, beránek, mrkvový koláč a další. Jidáše se jedly na Zelený čtvrtek a na Velký pátek, mazané medem, který podle pověry chrání před uštknutím.
Tak jako o Vánocích vánočka nesmí o Velikonocích chybět na stole mazanec a další velikonoční pečivo. V podstatě je složení těsta podobné složení vánočky, jen může být víc vajec, neboť slepice už víc nesou. Toto těsto se zpracovává do bochánků, které mají uprostřed křížek.
Jidáše
Ingredience: 350 g hladké mouky, 150 g hrubé mouky, 100 g cukru, 100 g tuku, 1 vejce, 40 g droždí, 250-300 ml mléka, špetka soli, citrónová kůra, vanilkový cukr, vejce na potření.
Postup: připravíme kvásek tak, že kvasnice rozetřeme s cukrem, přidáme trochu mouky a 4 lžíce mléka, poté rozmícháme a necháme na teplém místě vzejít. Prosejeme mouku do mísy, přidáme kvásek, cukr, vlahý tuk a ostatní přísady a vypracujeme těsto. Z vykynutého tvoříme jidáše – těsto zpracujeme do válečků, které spleteme tak, aby připomínaly provaz. Před vložením do trouby pomašlujeme rozšlehaným vejcem. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 200 °C. Po 10 minutách snížíme teplotu a zvolna dopečeme. Podáváme pomazané medem.
Beránek
Ingredience: 2 vejce, 70 g Hery, 120 g pískového cukru, 1/2 prášku do pečiva, 180 g polohrubé mouky, trochu mléka, rozinky
Postup: Ušleháme žloutky s tukem a cukrem, po částech přidáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva a mléko, nakonec lehce vmícháme sníh ušlehaný z bílků. Vlijeme do tukem vytřené a moukou vysypané formy beránka a ve vyhřáté troubě upečeme. Zdobíme bílou nebo hnědou čokoládovou polevu. Oči můžeme vytvořit z rozinek. Klasickému beránkovi sluší kolem krku mašle.
Mazanec
Ingredience: 450 g hladké mouky, 300 g hrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 180 g hery, 3-4 žloutky, 50 g mandlí, 30 g rozinek, 40 g droždí, asi 3 dl mléka, vanilkový cukr, sůl, žloutek s mlékem na potření, hladká mouka na vyválení.
Postup: Rozdrobené droždí utřeme s trochou cukru, přidáme trochu hladké mouky a vlažného mléka a necháme vykynout. Máslo utřeme s cukrem do pěny, postupně vmícháme žloutky, prosátou mouku, kvásek, sůl, vanilkový cukr a vlažným mlékem zaděláme tužší těsto. Přeložíme na vál a rukama pracujeme tak dlouho, až se těsto nelepí. Přidáme omyté a okapané rozinky a spařené, oloupané a pokrájené mandle. Přeložíme do mísy vysypané moukou, zakryjeme utěrkou a dáme kynout na teplé místo.
Z vykynutého těsta vyválíme dva bochánky a každý umístíme na samostatný plech vyložený silikonovou či teflonovou fólií nebo povoskovaný včelím voskem. Po nakynutí potřeme bochánky v mléce rozšlehaném žloutkem, posypeme sekanými vlašskými ořechy nebo mandlemi a ostrým nožem mazance uprostřed nařízneme do kříže. Vložíme do vyhřáté trouby na 200 °C, po pěti minutách teplotu snížíme na 170 °C a dopékáme zvolna.
Boží milosti
Ingredience: 250 g hladké mouky, 250 g tvarohu, 250 g hery, ½ prášku do pečiva
Postup: Z proseté mouky smíchané s práškem do pečiva, tvarohu na pečení a změklé hery vypracujeme těsto, na hodinku ho dáme do ledničky odpočinout. Poté těsto vyválíme na sílu tužky a rádýlkem rozkrájíme na čtverečky nebo obdélníčky, které uprostřed třikrát prořízneme. Tyto tři symbolizovaly Boží trojjedinost. Boží milosti buď upečeme v troubě nebo je smažíme ve friťáku a poté necháme tuk odsát na vrstvě ubrousků. Horké je obalujeme ve skořicovém nebo vanilkovém cukru.
Mrkvový koláč
Ingredience: 250g hladké mouky, 120 g cukru, 120 g hery, 1 vejce, 2 větší mrkve, prášek do pečiva, mléko podle potřeby
Postup: Mouku prosejeme, smícháme s práškem do pečiva, rozdrobíme do ní heru, přidáme cukr a jemně nastrouhanou mrkev. Vypracujeme hladké těsto, podle potřeby můžeme zředit mlékem. Těsto nalijeme do vymazané a vysypané koláčové formy a pečeme při teplotě 170 – 180 °C asi 40 minut, přičemž špejlí zkoušíme, zda není hotové o něco dříve. Hotový koláč můžeme rozkrojit a namazat marmeládou nebo nutelou, nebo ozdobit citronovou či čokoládovou polevou, případně i šlehačkou.