Velikonoční kytice a ikebany

ikebana z kosatců a tulipánů
Velikonoční ikebana, foto HKK

Příchod jara vítali především květinami už naši dávní prapředkové. Tyto svátky jara splynuly ve slovanských zemích po nástupu křesťanství s Velikonocemi. Ale protože Velikonoce jsou svátky pohyblivé, mohou jednou začít v záplavě květin a jindy ještě na sněhu. A protože po jarních květinách už podvědomě toužíme, přírodě trochu pomůžeme – vytvoříme velikonoční kytice a ikebany..

Pár dní před Velikonocemi si vyjdeme do přírody a přineseme si různé větvičky s ještě spícími pupeny. Ty doma vložíme do vázy s vodou, do které můžeme přidat lžičku cukru. Podle teploty v bytě a druhu dřevin pak větvičky rozkvetou. Proces je obdobný, jako rychlení vánočních barborek. Vodu ob den nebo ob dva vyměňujeme a větvičky můžeme rosit.

Přirychlování jarních dřevin

Květ Kdoulovce,, foto med

Kvetoucím symbolem Velikonoc jsou v našich zemích kočičky, však se také o Květné neděli odedávna světí. Kočičky neboli jehnědy najdeme na vrbách, pěkné na jívě a Vrbě lýkovcové. Většina vrb kvete již od března, jejich rychlení proto nebývá třeba, snad jen u některých vyšlechtěných odrůd. Další dřeviny už při chladném předjaří přirychlíme. Doba přirychlení je orientační.

Zlatice, kdoulovec

Forzýtie, foto med

Do jarní vazby bychom neměli opomenout kvetoucí větvičky Zlatice. Větvičky z keře Forzýtie stříháme z dvouletého dřeva. Z mladšího nevykvetou. Když větvičky přineseme domů, opláchneme je opatrně vlažnou vodou, mírně šikmo je seřízneme a vložíme do vázy s oslazenou vodou. Při pokojové teplotě 18-20 °C, trvá rychlení zlatic 6-10 dní a poté by měly rozkvést zlatožlutými květy. Přibližně stejně dlouho trvá, než rozkvetou červené nebo růžové květy Kdoulovce.

Mandloně, broskvoně, kaliny

Nařezané větvičky mandloní, magnólií a kalin potřebují k rozkvetení při pokojové teplotě o něco delší dobu, a to čtrnáct dní až tři týdny. Kalina himálajská nakvétá už od listopadu a zjara v kvetení pokračuje, její květy omamně voní. Zato Kalina obecná rozkvétá až koncem května a rychlit pro jarní aranžmá potřebuje. Některé východoasijské mandloně či broskvoně rozkvétají časně v březnu, většinu druhů ale musíme přirychlovat.

Sakury, třešně, trnky

Sakura, foto med

Přirychlování sakur a různých druhů třešní bývá problematické. Zpočátku bychom měli větvičky držet v teplotě o něco vyšší, než je běžná pokojová a i tak hrozí, že v bytových podmínkách poupata vlivem nízké vzdušné vlhkosti zaschnou. Nakvétající sakury vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a počáteční vyšší teploty. Proto častěji vyměňujeme živný roztok. Podobné problémy jsou s rychlením šeříku.

Jarní velikonoční kytice a ikebany

Aranžmá s králíčkem, foto HKK

Přirychlené dřeviny s dalšími jarními květinami můžeme upravit i jiným způsobem, než jen umístěním do vázy. Připravíme si aranžovací hmotu pro řezané květy (florex), s jejíž pomocí snadněji naaranžujeme květy do misek. Do nízké keramické misky upevníme kostku florexu, kterou necháme předem řádně nasáknout vodou. Velmi důležitá je volba barev i nádob a doplňků. V jarních úpravách převládají žluté, svěže zelené, bílé a červené odstíny, můžeme však volit i fialovou a růžovou.

Ikebana – lineární aranžmá

Lineární ikebana z frézií, tulipánů a zeleného materiálu, foto HKK

Lineární aranžmá zdánlivě vychází z jednoho bodu. Linie vytvoříme kvetoucí forzýtií, trnkou, broskvoní, mandloní nebo vrbou. Aranžujeme do trojúhelníkového tvaru – nejvyšší vrchol má dosahovat zhruba výšky dané součtem šířky a výšky misky, další o jednu a dvě třetiny kratší. Spodek můžeme překrýt listy břečťanu nebo mechem. Aranžmá můžeme doplnit kraslicemi, skořápkami, žlutou nebo červenou stužkou.

Ikebana –  paralelní aranžmá

Ikebana, foto HKK

Různých typů aranžmá je ovšem mnohem více, kromě uvedeného lineárního můžeme tvořit paralelním způsobem. Stonky uspořádáme souběžně, obvykle svisle nebo šikmo. Použijeme mísu s nízkým okrajem a rovným dnem, upevníme florex, narašené větvičky a doplníme například kvetoucí čemeřicí. Použít můžeme i rychlené kosatce, tulipány, narcisy a mnoho dalších jarních cibulovin. Květy lze doplnit i sytě zelenými listy, krátkými větévkami trnky, červenými letorosty svídy. Podle konečného umístění vypichujeme aranžmá jednostranně anebo pro pohled ze všech stran. Florex na závěr překryjme oblázky nebo mechem. Různě velké misky mohou mít různě vysoké aranžmá a společně vytvoří zajímavou kompozici, i když lépe vypadá aranžmá zcela jednoduché.

Přejít nahoru