Vejce batikovaná rostlinkami

vejce vařená v cibulových slupkách s otiskem rostlin
Batikovaná vejce – vařená v cibulových slupkách, foto med

Velikonoční zvyky mají svá pravidla a například mrskání pomlázkou z mladých proutků plných mízy po nohách a hýždích dívek na vdávání dělali mládenci proto, aby dívkám předali svěžest, čerstvé síly a také z nich vyhnali lenost. Dívky chlapcům poděkovaly malovaným vajíčkem. To proto, že vejce je symbolem života již od dávných dob: skořápka symbolizuje zemi, žloutek slunce a bílek měsíc. Vejce batikovaná rostlinkami a vařená v cibulových slupkách patří mezi ty nejkrásnější..

Batikovaná vejce, foto med

Tradičně se zdobily kraslice voskem a vejce na ně se vařila ve svěcené vodě. Poté se magický účinek vajec umocnil barvami života, což jsou zelená, červená a žlutá. Vosková batika patří k nejstarším technikám malování vajec. Zajímavá jsou vejce odrátovaná nebo polepená slámou či omotaná bavlnkami. Ale ne každý má tu trpělivost, kterou zdobení vyžaduje. Jednoznačně nádherná vejce získáme i další technikou, kterou je batikování rostlinami.

Co potřebujeme na vejce batikovaná rostlinami

Rostlinky k batikování vajíček, foto med

Pokud budeme vejce vařit v cibuli, ozdobíme je zasyrova. Předem uvařené s připevněnými rostlinami obarvíme v barvách na vajíčka. Připravíme si nůžky, nastříhané čtverečky z vyřazených punčoch silonek, provázek nebo režnou niť na zavázání punčochy, velkou dvouhrst slupek z cibule a hrst různých rostlinek, které k vejci před barvením připevníme. To znamená, že před samotným barvením musíme jít na procházku do přírody (nebo na zahrádku) a porozhlédnout se po rostlinkách. Stejně bychom šli na kopřivy do velikonoční nádivky, tak to vezmeme „jedním vrzem“. Rostlinky jsou nejlepší takové ty hodně členité, bývá už kolem Velikonoc rostlina, které jsme jako děti říkaly mrkvanec a jedná se zřejmě o divokou mrkev. Roste toho spousta, co se dá použít, dobře vypadá řebříček. Pokud chceme i jiné barvy než cibulovou, buď si je koupíme v drogerii a postupujeme podle návodu, nebo použijeme přírodní – šafrán, žito, cikorku, slupky z ořechu, červenou řepu, hypermangan…

Postup batiky rostlinami v cibulových slupkách

Zabalení rostliny na vejce kouskem punčochy, foto med
  1. Na skořápku syrového vajíčka položíme zajímavě tvarovaný lístek, položíme přes něj čtvereček ustřižené silonové punčochy a opatrně ji stáhneme a na opačném konci než je rostlina převážeme.
  2. Můžeme použít i stahovací obinadlo nebo nějaký elastický materiál a lístek zespodu lehce namazat krémem na ruce, aby se na vajíčko přilepil a nepustil pod sebe barvu.
  3. Rostlinku pod punčochou můžeme ještě špendlíkem nebo špičkou nůžek podle potřeby vyrovnat.
  4. Cibulové slupky zalijeme studenou vodou, vložíme vejce a uvaříme natvrdo. Poté necháme v cibulové vodě až do vychladnutí.
  5. Po odstranění obvazu i s lístky vejce přeleštíme ubrouskem pokapaným stolním olejem nebo kůží od slaniny.
Vejce připravená k barvení, foto med
Přejít nahoru