Vánoční kaktus pochází z brazilského deštného pralesa, kde roste vysoko v korunách stromů. Tím se vysvětluje jejich odlišnost ve tvarech a v nárocích od pouštních kaktusů. Kvete v období Vánoc, od toho je odvozen jeho název. Květy mohou mít bílou, žlutou, růžovou, fialovou nebo červenou barvu.
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) patří mezi kaktusy lesní, má převislé stonky podobné listům a půvabné květy. Nejbohatší a nejvíce vonící květy mají kříženci Epiphyllum. K dalším oblíbeným vánočním rostlinám patří také Hvězdník, Brambořík, Azalka , Vánoční hvězda a další.
Rozdíl mezi Vánočním a Velikonočním kaktusem
Vánoční a Velikonoční kaktus jsou někdy mylně zaměňovány, oba mají rozvětvené a sklánějící se stonky, které jsou složeny z plochých článků o délce 4-5 cm. Od sebe se rozpoznají podle okrajů článků – u Vánočních (Zygocatus truncatus) jsou na okrajích špičaté výčnělky, zatímco u velikonočních (Rhipsalidopsis gaertneri) jsou okraje mělce vroubkované. Vánoční kvetou mezi polovinou listopadu a polovinou února růžovými, červenými, nachovými nebo bílými květy. Velikonoční kvetou růžovými až tmavočervenými květy v dubnu nebo v květnu.
Stanoviště
Vánoční kaktus vyžaduje světlé až polostinné místo bez přímého slunce, snáší běžné pokojové teploty, jen v období vegetačního klidu dává přednost teplotám okolo 12 – 15 °C. Nejvhodnějším místem je okenní parapet s maximálním množstvím světla a s přísunem čerstvého vzduchu, ne však průvanem. Epiphyllum roste dobře u okna na východní stranu. Pro převislý růst je vhodnou rostlinou do závěsné nádoby.
Pěstování
Aby Vánoční kaktusy každý rok pravidelně kvetly, musíme při péči o ně dodržovat určitá pravidla. Musíme jim především poskytnout nezbytnou dobu odpočinku v chladnu a při suchu, to znamená, že je během léta umisťujeme ven, někam do stínu, aby jim dobře vyzrály stonky a obohatil se tak květ. Vánoční kaktusy mají rády teplotu v rozmezí 13 a 20 °C. Po ukončení doby odpočinku (asi tři měsíce před květem, koncem léta) a při začátku tvorby poupat vydatně zaléváme, po objevení květů a během růstu pak zaléváme běžně, jako většinu pokojových rostlin. Nejvhodnější je měkká dešťová voda, nebo alespoň odstálá. Uděláme také dobře, když rostlinu budeme rosit na list. V době růstu přihnojujeme každých čtrnáct dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. S výjimkou druhu Epiphyllum Vánoční kaktus přesazujeme každý rok po odkvětu. V době kvetení nesnáší rostlina přemisťování, protože hrozí, že jí poupata opadají.
Množení
Vánoční kaktusy rozmnožujeme stonkovými řízky, které většinou dobře zakořeňují. Odebereme je v létě z vrcholu stonku. Před vsazením do substrátu s vyšším obsahem rašeliny necháme řízky dva dny na suchu zavadnout.
Použití a přínos
Zvláštní půvab celé rostliny a bohatství květů přináší lepší náladu. Také vylepšuje vzduch v interiéru.