Nábytek na zahradu, terasu nebo balkon, bývá celou sezonu vystaven povětrnostním vlivům, jakými je např. déšť, sluneční žár s ultrafialovými paprsky, znečistěné ovzduší. Opotřebovává se užíváním, a proto je nutná oprava a údržba venkovního nábytku. Četnost údržby záleží i na materiálu, z něhož je nábytek vyrobený. Některý stačí otřít vlhkým hadříkem, jiný musíme každoročně natírat či olejovat, u skládacího se mohou uvolnit šrouby…
Údržbu venkovního nábytku většinou zvládneme sami. Plastový nábytek žádnou údržbu nepotřebuje, stačí ho otřít vlhkým hadrem, na úpornou špínu pak vezmeme třeba Cif. Kovová křesílka s plátěnými sedačkami vyžadují již pravidelnou, pokud chceme, aby sloužila řadu. Zpravidla platí, že na jaře před začátkem sezony a na podzim nábytek po jejím skončení nábytek očistíme, na zimu uskladníme ve vnitřních prostorách nebo ho alespoň důkladně zakryjeme a opravy provádíme co nejdříve.
Jak na dřevěný nábytek
- Tvrdé a exotické dřevo – Nábytek z tvrdého a exotického dřeva ometeme a poté vydrhneme vlažnou vodou s přidáním mýdla nebo saponátu. Opláchneme ho a po oschnutí naolejujeme teakovým nebo cedrovým olejem, který zvýrazní barvu a texturu dřeva. Více ZDE
- Měkké dřevo – Měkká dřeva jsou náchylná k hnilobě, a proto je minimálně po dvou letech užívání opatříme nátěrem konzervačního přípravku s fungicidem. Nábytek nejprve omyjeme a na suchý naneseme konzervační přípravek.
- Proutí či ratan – Nelakovaným prutům ani pedigu rozhodně neuškodí čištění teplou vodou s přidáním mýdla nebo saponátu. Takový nábytek důkladně ho vydrhneme kartáčem a pak zvolna sušíme, nejlépe v proudícím vzduchu. O čištění ratanu a proutí ZDE.
- Lakované dřevo – Nábytek otřeme vlhkým hadrem, pokud je hodně znečištěný tak i kartáčem a vodou se saponátem, a pak rychle vysušíme suchými hadry. Jakmile starý nátěr praská nebo se odlupuje, zcela ho obnovíme, přičemž starý odstraníme. O natírání lazurou ZDE.
Nábytek z plastu či poplastovaný kov
Nábytek otřeme vlhkým hadrem, pokud je hodně znečištěný tak i kartáčem a vodou se saponátem. Kovový nábytek potažený plastem čistíme stejně jako lakovaný nábytek. Pokud je plastový povrch poškrábaný a pod ním kov reziví, použijeme odrezovač.
Nábytek z kovu
Železný nebo ocelový nábytek může rezivět. Postupujeme tak, že rez odstraníme chemickým odrezovačem a toto ošetření opakujeme při prvních známkách koroze. Nábytek z hliníkové slitiny a kovový nábytek opatříme aerosolovým olejem určeným k ochraně kovů před rezavěním. Olej setřeme před použitím židlí v následující sezóně. Před zimním uložením nábytku nechráněné železo, ocel a všechny pohyblivé součástky naolejujeme. Nábytek z kvalitních plastů, z tvrdého dřeva a z hliníkových odlitků či litiny může zůstat venku, neboť dobře odolává povětrnostním vlivům.
Skládací nábytek z kovu nebo ze dřeva
Skládací nábytek z kovu a ze dřeva, zejména s polštáři na noc zakrýváme nebo uklidíme, aby ho nepoškodila rosa nebo déšť. Před zazimováním nábytek vyčistíme a promažeme pohyblivé spoje olejem. Všechny vruty a šrouby dotáhneme. Uvolněný nýt opravíme tak, že spodek položíte na tvrdou podložku a na hlavu nýtu tlučeme kladivem.
Polštáře a čalounění
Vodovzdorné polštáře a kryty sedaček omyjeme teplou vodou se saponátem, otřeme čistým vlhkým hadrem a necháme uschnout. Jiné čalounění, pokud nelze snímat, vyčistíme povrchovým šamponováním některým z prostředků na koberce a čalounění. Snímatelné potahy vypereme podle návodu v pračce.