Údržba a čištění bazénů

Koupání v bazénu s čistou vodou je lákavé
Čistá voda v bazénu, foto med

Jestliže jsme si pořídili bazén, musíme v něm vodu po celou dobu jeho provozu průběžně udržovat. A je jedno, zda vlastníme bazén do země zapuštěný nebo některý ze samonosných nadzemních, či dokonce obyčejný nafukovací, pravidelnému čištění vody se nevyhneme. Údržba a čištění bazénů nám půjde mnohem snáze, jestliže použijeme příslušnou bazénovou chemii.

Pokud bychom o bazén a vodu v něm pravidelně nepečovali, brzy by se koupajícím na kůži objevil ošklivý ekzém nebo jiné vyrážky, způsobené nečistotami či v bazénu usazenými řasami.

Zelená voda, slizké stěny a dno

I v malém bazénu musí být čistá voda, foto med

Příčina: Do bazénu se dostává prostřednictvím větru a deště prach plný různých zárodků, z nichž se za působení slunečního záření v teplé vodě nadměrně rozvíjejí řasy. Dochází také ke snížení výkonu filtru.

Řešení: Údržba a čištění bazénů v tomto případě obnáší nutnou úpravu pH, šokovou dezinfekci a mechanické odstranění řasy ze stěn a dna okartáčováním a následným odsáním. Po tomto ošetření musíme ponechat filtrační zařízení nepřetržitě v chodu. U pískových filtrací sledujeme na manometru tlak ve filtračním zařízení a v případě potřeby ho zpětně propláchneme, aby se zachycené řasy vyplavily. Průběžně kontrolujeme funkčnost filtračního zařízení a čistotu náplně.

Zákaly, černé skvrny

Bazén na zahradě, foto archiv

Příčina: Zakalení vody může způsobovat vysoká koncentrace železa nebo manganu (voda je hnědá), zvýšený výskyt solí vápníku a hořčíku (bílý zákal) a také vysoká koncentrace organických nečistot (kosmetika z koupajících, kožní tuk, prach z okolí bazénu apod.).

Řešení: Zakalení vody odstraníme úpravou hodnoty pH následnou šokovou dezinfekcí a nakonec přidáním přípravku pro tvorbu vloček, jejich zachycení na filtru (zvětší se filtrační povrch náplně a tím se zvýší účinnost filtrace) a následné dokonalé odstranění přítomných velmi jemných nečistot. Často se také vytvoří vločky na dně bazénu, které obalí přítomné koloidní nečistoty a shluknou se do větších celků. Ty můžeme odstranit vysavačem. Po nadávkování přípravku k vyvločkování nečistot a k projasnění vody necháme filtraci zapnutou minimálně 12 hodin.

Nepříjemný zápach z vody a pálení očí

Příčina: Tento stav způsobuje příliš vysoká zůstatková hodnota chloru, případně neupravená hodnota pH.

Řešení: Upravíme pH hodnoty.

Jak udržet bazén čistý

Údržba bazénu, foto med

Aby byla bazénová voda čistá, měli bychom používat výkonnou, nejlépe pískovou filtraci vody a chemické prostředky. Provoz bazénu musí však být i hospodárný a pro snížení nákladů na údržbu a dezinfekci bazénových vod, měli bychom:

  • optimalizovat filtrování,
  • pravidelně propírat filtr a kontrolovat tlaku v něm
  • pravidelně měřit vodu a správně dávkovat dezinfekci a čištění
  • včasné vybírat a čistit sítko, skimmery a přelivy (zejména při změně počasí)
  • kontrolovat teplotu vody v bazénu (při vysoké se voda kazí rychleji)
  • před vstupem do bazénu se osprchovat, zvláště omýt opalovací prostředky
  • nepovolit vstup domácích zvířat do bazénu
  • bazén v době nepoužívání zakrývat, aby do něj nenapadaly nečistoty.
Přejít nahoru