Dekorace stěn technikou tupování se hodí jak pro hladké, tak i pro strukturované podklady, jakými jsou omítky nebo tapety pod nátěry. Rozhodli jsme se, že touto technikou ozdobíme stěnu do výšky asi 1,5 metru. Nejdříve jsme celou místnost vymalovali oranžovou barvou. Po zaschnutí jsme v určené výšce nalepili malířskou pásku, která vytvořila hranici a začali jsme tupovat červenou barvou.
Přírodní houbu pro tupovací techniku koupíme v drogerii nebo v některém hobby marketu. Vybereme si takovou, která svou velikostí dobře padne do ruky a jejíž struktura se nám líbí. Technika práce není složitá, nicméně je zdlouhavá. Musíme dosáhnout několika vrstev, kdy teprve vzniká charakteristický oblačný efekt.
Negativní a pozitivní dekorování
I při použití techniky tupování lze postupovat negativně – barvu na stěnu nanášíme štětcem a potom ji částečně snímáme houbou. Při tomto postupu musíme houbu častěji prát. Postupujeme opravdu plynule, aby nedošlo k tvrdým přechodům v důsledku rychle schnoucí barvy. Nejlépe to půjde ve dvojici. Stejného výsledku jako s houbou dosáhnete též s tupovacím štětcem. Přebytečnou barvu opatrně odstraníme.
Jak na to
- Stěny běžným způsobem vymalujeme. Práce s teleskopickou tyčí jde rychle od ruky.
- Necháme barvu uschnout a poté podle vodováhy narýsujeme ve zvolené výšce linku.
- Podle narýsované linky nalepíme malířskou pásku, kterou vytyčíme hranici pro tupování.
- Houbu nejprve navlhčíme ve vodě, vyždímáme, namočíme v barvě a znovu vyždímáme. Teprve poté přistoupíme k tupování.
- Z houby odtrhneme kousek, jehož otisknutý tvar se nám líbí, namočíme do červené barvy a tupujeme, až vznikne atraktivní vzor.
- Po důkladném zaschnutí jinou houbou tupujeme stěnu barvou žlutou.
- Než barva zaschne, silně strukturovaná místa můžeme ještě urovnat plochým štětcem. Stěna pak působí klidněji.