Druhou květnovou neděli slavíme svátek matek. U nás se (poněkud přerušovaně) slaví od roku 1923, ale mezinárodně již od roku 1907, a to na počest Anny Reevers Narcisové, velké bojovnice za práva matek. V roce 1912 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek na druhou květnovou neděli. Každopádně je Den matek dobrou příležitostí poděkovat svým matkám za život a péči, které nám věnovali, a to nejlépe oblíbenými květinami.
Vzdávání holdu matkám má dlouhou tradici – datuje se někdy od starověkého Řecka, kde vzdávali poctu ženám – dárkyním života. O něco později v Anglii se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday). K oslavám patří květiny, ale jakou vybrat? Samozřejmě takové, jaké má naše maminka nejraději. Jestli to nevíme, můžeme zkusit klasiku:
Lilie
Symbolem ztělesnění matky – Panny Marie je Lilie. Znamená nejen nevinnost, ale i nezištnou lásku, přesně takovou, jakou jsou matky ochotny dávat svým dětem. Proto se lilie báječně hodí jako květiny, kterými chceme maminky v tento den obdarovat. A nejen to, upoutají také obrovskými květy a omamnou vůní. Lilie se často používají i do exkluzivních aranžmá. Aby kvetly co nejdéle, přidáme do vody výživu pro řezané květiny. Tip: Pokud nám pyl lilií znečistí oblečení, snadno ho odstraníme izolepou omotanou lepem nahoru kolem ruky.
Růže
Jen těžko bychom hledali tak univerzální květinu, jakou je růže. Zdá se, že neexistuje příležitost, k níž by se nehodila. Kyticí růží můžeme snadno vyjádříme, co cítíme k matce, protože je v ní láska i úcta, vděčnost i důvěra. Pokud darujeme jeden květ, který je nápaditě dozdobený, rozhodně neurazíme. A můžeme si být jisti, že kyticí více růží v každém případě vzbudíme nadšení. Růže můžeme aranžovat do moderních vazeb nebo romantických kytic, záleží na barvě, jak je sladíme. K romantickým patří pastelové barvy, v moderních aranžmá vynikají světle zelené květy růží nebo nové odrůdy jako Hocus Pocus, která má červenohnědé květy se žlutými proužky. Tip: Pro růže používáme naprosto čisté vázy, nejlépe skleněné, neboť se čistí snáze než kameninové, v jejichž pórech se mohou množit bakterie, kvůli kterým růže rychle zvadnou. Než je dáme do vody, šikmo seřízneme asi pět centimetrů stonku a odstraníme listy, které by byly pod hladinou.
Karafiát
Plnokvěté karafiáty s delikátními krajkovými okvětními plátky vypadají jako rozpustilé střapce. Mají schopnost vytvářet protiváhu zejména k ostrým listům rostlin. V poslední době jsou karafiáty k dostání v netradičních barvách, například v zelené, různě dvoubarevné a lze je aranžovat velmi nápaditě. Tip: Karafiáty jsou velmi citlivé na etylén, proto je nikdy neumisťujeme do blízkosti zrajícího ovoce. Ovoce při procesu zrání vylučuje etylén, který urychluje odkvétání.
Gerbera
Velký květ tvaru slunce hýřící množstvím barev, sametové okvětní lístky – taková je gerbera. Je to květina, kterou maminku rozhodně potěšíme. S pastelově zbarvenými gerberami lze vytvořit nádherné biedermeierovské kytice nebo poslouží jako střed různých stylových aranžmá. Hlavní roli však může sehrát i jediný květ gerbery.