Konzervace sušením je jedním z nejznámějších způsobů uchování potravin. Ne každá houba se však k sušení hodí. Rozhodně z letošní nadúrody vyloučíme houby vodnaté a příliš staré. Sušení hub je snadné a není důvod, abychom ho nezvládli.
Kromě vodnatých hub se vyhneme také těm červivým – mohli bychom se totiž dočkat, že pak místo sušených hub najdeme dospělé jedince, kteří se z malých červíků vyvinuli. Vybereme tedy nejlépe houby hřibovité, tuhé a málo šťavnaté. Vybrané houby očistíme a nakrájíme je tak, aby třeň zůstala spojená s kloboukem.
Sušení hub na niti
Houby můžeme sušit jednak tak, že je navlékneme na režnou niť, a to tak, že mezi jednotlivými kousky vždy uděláme uzlík, Díky tomu se houby nebudou posouvat a zůstanou mezi nimi potřebné mezery, díky kterým se usuší správně a rychle. Houby navlečené na niti pověsíme na teplé místo, nejlépe do průvanu.
Sušení hub na sítu
Houby dobře usušíme i na jakémsi sítu, které si vyrobíme tak, že na libovolný dřevěný rám (který též můžeme stlouct z latěk) natáhneme křížem krážem tenký bavlněný provázek nebo režnou nit a pak přes to přichytíme čistou síťku, například proti hmyzu, anebo řídkou gázu. Tou také můžeme sušené houby zakrýt, abychom měli jistotu, že je nenapadne hmyz. Můžeme je sušit i na sluníčku, ale nesmíme je nechat venku přes noc – navlhly by a bylo by po sušení.
Skladování
Správně usušené houby by měly chrastit. Uskladníme je ve sklenicích se šroubovacím uzávěrem nebo jinak pevným závitem. V plátěných pytlících sice vypadají zejména na chalupě úžasně, ale nejsou v bezpečí před škůdci, zvláště potravinovými moly. Chceme-li pak sušené houby použít k vaření, namočíme je nejméně na 12 hodin do studené vody, tu pak slijeme (můžeme ji využít o ochucení polévky nebo omáčky.
Houbový prášek
Houbový prášek, kterým dochucujeme omáčky a polévky, získáme tak, že sušené houby rozmixujeme na prášek nebo je rozdrtíme v robotu, případně i v hmoždíři. Prášek smícháme s mletým pepřem a uschováme ve skleněné kořence. Pepř houby ochrání před napadením hmyzem.