Slaměné hvězdičky na stromeček i na stůl

Hvězdičky ze stébel slámy
Slaměné hvězdičky, foto archiv

Podle staročeského vánočního zvyku by na štědrovečerním stole mělo ležet alespoň pár stébel slámy, ať již na ubruse nebo pod ním, případně i na podlaze pod stolem. Sláma je symbolem betlémské stáje, a přinese rodině v následujícím roce štěstí a bohatství, neboť přivolává dobrou sklizeň pro příští rok. A máme-li šikovné ruce, můžeme vykouzlit i slaměné hvězdičky a další ozdoby nejen na stůl, ale i na vánoční stromeček.

sláma
Sláma, foto med

Chceme-li si vánoční stromeček ozdobit tradičně staročesky, budou na něj kromě slaměných ozdob a slaměných řetězů patřit také červená jablíčka (nejlépe panenská), pozlacené nebo přírodní vlašské ořechy a figurky z perníku. Takže pokud jsme v létě nezapomněli a nastříhali si z kraje pole trochu stébel obilné slámy, můžeme se směle pustit do práce. Pokud slámu nemáme, můžeme si slaměné ozdoby opatřit třeba na vánočním trhu.

Druhy slámy

Na různé typy výrobků většinou používáme slámu pšeničnou nebo žitnou. Žitná sláma je delší a tvrdší a je vhodná pro prostorové pletení, neboť v ohybech zůstává pevná. Tato stébla jsou zpravidla tenčí a výrobky z nich jemnější. Sláma pšeničná je mnohem měkčí, ale ve stéble je matnější, není tak hladká a je vždycky kratší. To, že je měkká je výhodné pro veškeré výrobky, kde ji potřebujeme dokonale stáhnout (svazování stébel do svazků a tak), daleko lépe drží.

Příprava slámy

Máčení slámy, foto med

Slámu, kterou ostříháme z kraje pole, ihned zpracujeme. Vybíráme takovou, kterou neprojížděl kombajn. Sekáme ji srpem nebo ostříháme na poli. Odstřihneme klasy a vystříháme kolínka. Zvláště ve vlhkých rocích bývá sláma již při sklizni zčernalá a trošku chycená plísní, v takových případech slámu vybělíme 30% technickým peroxidem vodíku, který koupíme v drogerii. Zředíme ho vodou v poměru 1:3 (1 díl peroxidu, 3 díly vody). Pracujeme zásadně v ochranných rukavicích, neboť peroxid vodíku je žíravina. Slámu můžeme v roztoku ponechat 1-2 dny. Potom ji opláchneme čistou vodou a necháme usušit k budoucímu použití. Veškeré slaměné výrobky se zpracovávají za vlhka, proto slámu před použitím namočíme. Doba namáčení je závislá na druhu slámy. Pšeničná se provlhčí mnohem rychleji než žitná, ale i ta je během dvou hodin dostatečně provlhčená, zvláště když použijeme teplou vodu. Dostatečné provlhčení poznáme podle toho, že se stéblo při ohybu nezlomí.

Hvězdičky z rozžehlené slámy

slaměné hvězdičky
Hvězdičky, foto archiv

Pro začátečníky je snazší používat rozžehlená stébla, která se lépe drží v ruce. Stébla nežehlíme na žehlicím prkně, které je příliš měkké, ale na tvrdé podložce, nejlépe prkénku, přes které přehodíme hadřík. Při sežehlování slámy musíme na žehličku tlačit. Máme-li měkkou podložku a na žehličku dostatečně nepřitlačíme, bude se stéblo rozštípávat. Hvězdičky vzniknou jednoduchým provázáním stébel slámy bez použití lepidla. Provázání dává hvězdičce pravidelný tvar, kterého bychom lepením nikdy nedosáhli. (Úhly mezi jednotlivými rameny jsou stejné).

Pracovní postup

  1. Stébla slámy důkladně provlhčíme v teplé vodě. Potom každé podélně prořízneme nůžkami.
  2. Na prkénku pokrytém hadříkem stébla rozžehlíme. Na žehličku tlačíme. Přežehlíme i z druhé strany.
  3. Na jednu hvězdičku si takto připravíme šest stébel, která nastříháme na přibližně stejnou velikost.
  4. Ze tří stébel poskládáme hvězdičku. Toto je spodní hvězdička. Horní hvězdičku složíme stejným způsobem.
  5. Horní hvězdičku položíme na spodní tak, aby její stébla byly mezi stébly spodní slaměné hvězdičky.
  6. Začneme provazovat horní hvězdičku horem a spodní spodem. Používáme pevnou nit, nejlépe perlovku, která neklouže.
  7. Omotáme jednotlivá ramena, stačí jednou, a oba konce nitě utáhneme a svážeme. Ramena stébel se pravidelně rozprostřou.
  8. Konce stébel sestřihneme podle fantazie buď do špiček nebo šikmo či do tzv. vlaštovčích křídel.

Hvězdička z celých stébel

výroba hvězdičky
Postup výroby hvězdiček, foto med

Bez ohledu na sílu stébel se hvězda rozprostře do pravidelných rozestupů pouhým propletením a svázáním nitě. Princip výroby je podobný jako v předchozím případě – ze tří stébel slámy vyrobíme spodní a horní hvězdičku, jejíž paprsky provážeme bavlněnou nití. Chceme-li hvězdičku bohatší, provážeme ještě dvě takové hvězdy mezi sebou. Nakonec je dozdobíme proužky rozžehlené slámy.

Pracovní postup

slaměné ozdoby na stromečku
Slaměné ozdoby, foto med
  1. Položíme dvě slaměné hvězdičky po třech stéblech na sebe. Stéblová sláma se drží v ruce hůř než sláma rozžehlená, proto je ve středu hvězdičky poněkud zplošťujeme tak, že je stlačíme prsty.
  2. Stébla omotáme nití přes horní horem, přes spodní spodem. Máme základní hvězdičku s dvanácti prostorově uspořádanými paprsky. Chceme-li je mít v rovině, omotáme stébla nití ještě obráceně – horní přes spodní.
  3. S touto jednoduchou hvězdičkou můžeme dále pracovat. Například vyrobíme ještě jednu a provážeme je navzájem. Jednotlivé paprsky potom zdobným způsobem sestřiháme na nepravidelnou délku.
  4. Jednoduchou hvězdičkou s dvanácti paprsky dozdobíme proužky rozžehlené slámy. Hvězdičku ostříháme tak, aby délka paprsků byla asi 2 centimetry. Rozžehlenou slámu nehtem nebo nůžkami nakrájíme na tenké proužky silné asi 3 milimetry.
  5. Proužky sestřihneme na stejnou délku, která odpovídá našim požadavkům na velikost jednotlivých oblouků. (Např. 6 proužků 10 cm, 6 proužků 15 cm). Do kapky disperzního lepidla namočíme konec proužku stébla. Ten vsuneme do paprsku hvězdičky.
  6. Druhý konec proužku s kapkou lepidla zasuneme do stébla ob paprsek. Do stejného otvoru vsuneme konec dalšího proužku stébla atd. S delšími proužky postupujeme stejně, nebo je můžeme vlepovat hned do sousedních paprsků apod.
  7. Pokud jsme proužky vlepovali ob jeden paprsek hvězdičky, můžeme volné paprsky dozdobit ještě krátkou šikmo ustřiženou slámkou, jejíž konec namočíme do kapky lepidla a vsuneme do prázdného paprsku tak, aby byl vidět otvor prostřižení.
  8. Každá hvězdička může mít jiný tvar. Je to jako hra s kružítkem a záleží na naší fantazii. Do každého paprsku můžeme vsunout tolik proužků, kolik se jich vejde, jen je třeba dodržovat určitou pravidelnost.
Přejít nahoru