Sklo za kuchyňskou linkou

moderní kuchyňská linka se skleněným obkladem
Skleněný obklad za linkou, foto archiv

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro odklad je sklo za kuchyňskou linku, a to barevné a tvrzené. V první řadě skvěle a nadčasově vypadá. A za druhé – každý, kdo se kdy pokusil čistit plochu za sporákem, plnou mastných zažloutlých s zatvrdlých kapek, s nimiž si ani agresivní čističe nevědí rady, ocení u skleněného obkladu právě jeho snadnou omyvatelnost.

Barevné sklo za kuchyňskou linku má i mnoho dalších výhod, ale také nevýhod. Nehodí se například za plynový sporák, neboť při vysokých teplotách (hlavně jejich střídání) může sklo prasknout. Toto nebezpečí se ale netýká varných indukčních a sklokeramických desek, je-li sklo kalené a alespoň 6 mm silné.

Výhody skla oproti jiným materiálům

Zelené sklo za linkou, foto archiv

 Skleněné obklady jsou zcela odolné vůči sebeagresivnějším čistícím prostředkům. Sklo je téměř beze spár, špína se tedy nemá kde usazovat, a pokud na ni naprská omastek z pánve, lze ho snadno odstranit běžným prostředkem na čištění skla. Tvrzené sklo je stálobarevné, obklad i po letech vypadá jako nový. Také má dobré tepelné a mechanické vlastnosti. Sklo lze kombinovat s různými materiály – dřevem, keramikou, kovem i ušlechtilými kovy.

Sklo Lacobel a Lacomat

Skleněný obklad Lacobel, foto archiv

Lacobel je neprůhledné barevné lesklé sklo. Jedná se o vytvrzené 6mm sklo, na kterém je nanesený barevný neprůhledný lak a přes něj ještě polypropylenová fólie. Fólie zajišťuje bezpečnost před střepy při případném rozbití skla, chrání lak před jeho poškozením, poškrábáním, proti skvrnám i vlhkostí. Toto sklo se nabízí v téměř neomezené škále barev a dá se bez problému brousit a vrtat, takže není problém se zásuvkami. Lacomat je sklo vyrobené stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že je matné. Skla Lacobel i Lacomat se většinou připevňují speciálním silikonem – např. polymerové lepidlo na zrcadla. Tuto práci raději přenecháme odborné sklenářské firmě, která také vyřízne otvory pro zásuvky a vyvrtá otvory pro zavěšení kuchyňských doplňků. Lakovaná strana musí být umístěna na podkladovém materiálu. Tím je lak chráněn před poškozením a současně je zajištěna ochrana barvy.

Sklo za kuchyňskou linku – tipy

  • Obklad za kuchyňskou linku je nejdokonalejší, když je z jednoho kusu, je ale i nejdražší. Za běžný metr 6mm kaleného barevného skla počítáme okolo 3000 korun.
  • Ani v případě, že máme křivé zdi, se nemusíme skleněného obkladu vzdávat. Lze ho usadit do hliníkových lišt. Anebo na stěnu nejprve nalepíme tenké lamino a na něj teprve sklo.
  • Překvapivá je, že přes vysoký lesk nejsou na tomto obkladu vidět otisky prstů.
  • Instalujeme-li obklad z více kusů (je to levnější), spáry mezi skly vytmelíme silikonovým tmelem.
  • Okolo zásuvek (i okolo všech dalších výřezů) musíme dát pod sklo dostatečné množství silikonu, aby sklo pružně reagovalo i na poměrně necitlivé vytrhnutí šňůry ze zásuvky. Krytky na zásuvky připevníme jemně a na sklo netlačíme. Kovové krytky podložíme gumovým těsněním.
  • Sklo lze vrtat vodou chlazeným diamantovým vrtákem na vysoké otáčky.
Přejít nahoru