Římská roleta je efektní textilní dekorací okna. Záleží na výběru látky, zda bude sloužit jako záclona nebo neprůhledná roleta, která spolehlivě zastíní okna před slunečním žárem. Na rozdíl od klasické rolety se ta římská nenavíjí na tyč, ale skládá se ve vodorovných horizontálních skladech. Šití římské rolety není obtížné. Díky použitým materiálům působí jemnějším a přívětivějším dojmem, než klasické rolety. Ovládají se provázkem, který zajišťuje jejich rovnoměrné vytahování.
Římská roleta se nehodí pro každé okno, rozhodně ne pro to, na kterém jsou již záclony, na takové volíme raději závěsy. Tuto roletu vytvoříme z horního profilu se suchým zipem, vytahovací šňůrky, spodního zátěžového profilu v látce, textilu a vyztužovací tyčky. Tyčky, které zajišťují rovné sklady látky, jsou zasunuty do vodorovně našitých tunýlků opakujících se pravidelně po celé výšce rolety.
Mechanismus na římskou roletu
Nejjednodušší je si celý mechanismus na římskou roletu koupit, v takovém případě máme na výběr horní profil se suchým zipem buď jednoduchý s očky, jimiž je protažena vytahovací šňůrka a brzdou pro zastavení rolety v jakékoli poloze, nebo jednoduchý s páskovými navíječi, osou a samobrzdící řetízkovou převodovkou anebo polokazetový s navíječi a řetízkovou, samobrzdící převodovkou, či dokonce kazetový s navíječi, motorem a automatickými koncovými dorazy. Cena složitějšího mechanismu je ale skoro stejně vysoká jako cena hotové římské rolety. Můžeme tedy zvolit jednoduché řešení a konstrukci si vyrobit z laťky s našroubovanými háčky na spodní hraně, na jehož čelní hranu nalepíme suchý zip. Druhou část suchého zipu přišijeme k římské roletě. Háčky provlékneme jednotlivé nylonové šňůrky a všechny dohromady spojíme olivkou.
Materiál a nářadí na okno 200×150 cm
- 150 cm dlouhou laťku s háčky: 1. háček upevníme 5 cm od okraje, další v rozmezí po 35 cm, na konci jsou dva háčky vedle sebe
- 6 háčků
- vruty a hmoždinky
- 2 úhelníky na připevnění laťky
- stěnový držák (jako u žaluzií), který šňůru, jenž drží roletu vytaženou, fixuje
- 150 cm suchého zipu
- 5x pásku s poutky na římskou roletu: první a poslední bude 5 cm od okraje, další v rozestupech po 35 cm, tj. celkem 5 pásek s poutky délky cca 200 cm, a protože poutka musí být ve stejné rovině, počítáme s rezervou, tedy cca 11 m pásky s poutky
- dekorační látku 160 x 210 cm: počítáme 5 cm na záhyb po obou stranách a 2 cm na horní záhyb a 8 cm na tunýlek ve spodní části
- 5 plastických kroužků o průměru 1 cm
- 24 m nylonové šňůry
- zatěžkávací tyčku do tunýlku dlouhou 150 cm
- zakončující olivku na šňůry
- nářadí: vrtačka, šroubovák, disperzní lepidlo, metr, šicí stroj, nitě, nůžky, krejčovská křída nebo tužka, pravítko, špendlíky, žehlička.
Postup šití římské rolety
- Na látce sežehlíme po stranách okraje v šíři 5 cm. Vyznačíme si středovou vertikální osu a od ní po 35 cm rozestupech rovnoběžné svislé čáry.
- Na vyznačené čáry pečlivě přišpendlíme pásky s poutky. Poutka na páskách musí být všechny ve stejné rovině, pásky pak dokonale rovnoběžné.
- Okrajové pásky přišijeme na záhyb, čímž jej i začistíme, nejméně však 5 cm od okraje. Přišijeme ostatní pásky. Potom sežehlíme horní okraj v šíři 2 cm.
- Přes sežehlený horní okraj přišijeme po celé délce druhý díl suchého zipu (tím okraj také začistíme), první díl zipu lepíme na laťku připevněnou na zeď.
- Ve spodní části ušijeme tunýlek pro zatěžkávací tyč. Těsně nad tunýlkem přišijeme k páskám s poutky plastické kroužky o průměru asi 1 cm. K těm potom přivážeme konce nylonových šňůrek.
- Nylonové šňůry přivázané ke kroužkům provlékneme všemi poutky. První šňůrka měří 5,5 m, druhá 5,1 m, třetí 4,75 m, čtvrtá 4,4 m a pátá 4,05 m.
- Všechny konce šňůrek případně zarovnáme na stejnou délku a po protažení háčky na připravené konstrukci spojíme koncovkou na šňůry (olivkou).
- Zatěžkávací tyč zasuneme do tunýlku tak, aby roletu ve spodní části lehce vypnula. Tyč musí mít oblé konce, aby neprotrhla látku.
- Hotovou roletu vyžehlíme.
- Nad okno připevníme konstrukci, na kterou roletu připevníme. Jde o lať délky 150 cm s našroubovanými háčky, na které je nalepený jeden díl suchého zipu.
- Na nalepený díl suchého zipu připevníme roletu našitým druhým dílem suchého zipu. Všechny provlečené šňůrky navlékneme na háčky připevněné k laťce, vedeme je společně po pravém okraji rolety a všechny provlékneme koncovkou na šňůry (olivkou).
- Zatažením za olivku se roleta vytáhne vzhůru. Aby nám samovolně nesjela dolů, musíme na spodní rám okna nebo na stěnu připevnit kolečko, kolem kterého se šňůrky omotají (stejný princip jako u meziokenních žaluzií).
Rady a tipy
- Látku nejprve vysrážíme (vypereme a propaříme napařovací žehličkou.
- Roletu můžeme ušít vcelku, ale na velké okno je praktičtější, i když pracnější, vyrobit ji ze dvou nebo tří samostatných částí.
- Pásky s poutky musí být na roletu našité zcela přesně a rovně, jinak roleta bude zadrhávat. První páska s poutky musí být od okraje přibližně 5 cm, jinak se roleta hrne.
- Při šití tunýlku nesmíme zapomenout na otvor pro zasunutí tyče, tj. na horním švu u okraje vynecháme 3 cm.
- Rozestupy mezi jednotlivými páskami s poutky by neměly být větší než 40 cm.
- Máme-li nad oknem starou dřevěnou garnýž, můžeme si ušetřit práci s výrobou konstrukce – na čelní část nalepit suchý zip a do spodní hrany našroubovat háčky. Ty musí mít rozestupy zcela identické s rozestupy pásek s poutky.
- Provlékání poutek nylonovou šňůrou si ulehčíme, použijeme-li kulatou čalounickou jehlu.