Šeflera je v mládí keřík, v dospělosti až dva a půl metru vysoký strom, který je v subtropických zahradách znám i pod názvem chobotnicový strom, a to proto pro zvláštní květy, které vypadají trochu jako chapadla. Jako pokojovka však Šeflera nekvete, zato je velmi dekorativní svými listy, které jsou složeny z lesklých prstovitých lístků.
Šeflera (Schefflera arboricola ´Compacta´) dorůstá v domácích podmínkách asi 1,8 metru výšky a 90 centimetrů šířky. Statná rostlina se vzpřímeným kmínkem dobře roste a vytváří spoustu lesklých, tmavozelených, členitých listů, které mohou být i bíle kropenaté (panašované). Tato liána původem z Tajvanu je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin.
Stanoviště
Rostlina roste volně v lesnatých horách, kde teploty nejsou příliš vysoké. Teplé a světlé místo tedy není pro šefleru ideálním stanovištěm. Má ráda polostín. V létě ji můžeme umístit venku, avšak bez přímého slunce. Přezimuje nejlépe při teplotách 12 – 18 °C. Klesne-li teplota pod 12 °C, opadají listy, stoupne-li nad 18, nastane vytáhlý růst.
Pěstování
Na dno květináče nasypeme vrstvu štěrku – drenáž, aby mohl kořenový bal nasát dostatek vláhy, ale zároveň nebyl přemokřený. Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, v zimě podle teploty méně. Bráníme vyschnutí balu i přemokření. Určitě uděláme dobře, budeme-li šefleru rosit a otírat listy vlhkou houbičkou. Neměli bychom ji stavět přímo na chladný parapet okna, neboť nesnáší chladno odspodu, květináč proto podložíme dřevěnou mřížkou. Tvarujeme a přerostlé rostliny seřezáváme nejlépe na jaře.
Množení
Dělí se vrcholovými řízky nebo výsevem při vysoké půdní teplotě. Vrcholový řízek necháme zakořenit ve sklenici s vodou.
Použití a přínos
Tato rostlina prospívá našemu zdraví, neboť pohlcuje chemické nečistoty z ovzduší.