Trendy kuličkový nábytek si oblíbila především generace teenagerů, pro které se staly zcela nezbytným kusem vybavení, ale jeho přednosti ocení všichni ostatní, i dědečkové a babičky. Sedací pytle můžeme snadno přetvořit v polštáře, křesla, taburety i všechny možné tvary. Dostaneme v nejrůznějších barevných odstínech i rozličných materiálech. Jak se ale ve velké nabídce orientovat?
Sedací pytle patří k poměrně mladému sedacímu nábytku, který je na světě sotva čtvrt století. S nápadem ušití vaku a jeho vyplnění hromadou polystyrenových kuliček přišel finský designér Jukka Setäly. A protože to byl nápad víc než skvělý, velmi rychle se rozšířil po celém světě, a rozšířily se i varianty jeho využití. Sedací vaky najdeme v dětských pokojích, v pokojích teenagerů, v obývácích před televizí, v pracovnách a kancelářích pro chvíle odpočinku.
Sedací vaky a zdraví
Při pohledu na sedací pytel nás může napadnout, zda jsou vůbec zdravotně vhodné, jestli si na nich naše zlatíčka například neničí páteř… Překvapivě proti těmto pytlům s kuličkami lékaři ani rehabilitační pracovníci nemají námitky, dokonce zastávají názor, že právě množství tvarů, které z pytle vytvoříme, koriguje síly působící na páteř tak, že se rovnoměrně rozprostřou na větší povrch těla. To znamená, že i když máme bolesti zad, přizpůsobí se vaše tělo sedacímu vaku tak, že bolest ustoupí a my se uvolníme a konečně si důkladně odpočineme. Vaky jsou vhodné i pro těhotné ženy nebo kojící matky.
Z čeho se vyrábějí
Aby byl sedací pytel kvalitní, musí být na jeho výrobu použit pevná látka, která vytvořený tvar udrží a nepraskne, ani když po takovém nábytku skáčou děti. Vak je vyplněný kvalitním polystyrenovým granulátem, tzv. EPS kuličkami, jejich velikost je 2-5 mm. Kvalitu pytle určuje i zvolený potah, který mu dodává nejen na atraktivitě a zajímavosti. Z praktického hlediska by měl být i pratelný nebo snadno čistitelný. Těmito vaky se snadno manipuluje, neboť jsou lehké (objemová hmotnost granulátu je 16 gramů na 1 litr), tedy středně velký vak váží zhruba šest kilogramů. Tvary jsou různé – od velkých polštářů až po menší míče nebo hrušky. V podstatě platí, že čím větší a jednodušší polštář, tím více variant z něj uděláme.
Jaký si vybrat materiál
Podle výběru materiálu se sedací vaky mohou stát pěkným i praktickým módním doplňkem v bytě či na zahradě. Potahy sedacího pytle jsou například z ekokůže, nylonu, polyesteru, plyše, bavlny…
– ekokůže je kvalitní umělá kůže, která vypadá elegantně – ZDE, je pevná a zároveň příjemná na dotek a snadno se čistí mokrým hadříkem a mýdlem. Nabízí se v osmnácti barevných variantách.
– nylon/polyester se vyznačuje velkou odolností, a proto jsou vaky z něj vhodné i do exteriéru. Nové modely z nylonu – Classic nylon, Kids nylon, Seat nylon a Donut – se na www.sedaci-pytle.cz právě nabízejí za velmi příznivé ceny.
– plyš je hřejivý a příjemný materiál vhodný do interiéru. – bavlna je kvalitní a odolný materiál, může být barevná nebo se zajímavými motivy.
Výběr vaku
Při výběru vaků bychom měli přihlédnout k rozměrům a objemu vaku. Z fotky to ne vždy dobře odhadneme. O velikosti výrobku napoví údaj o množství obsaženého granulátu, křeslo pro dospělého má okolo 300 litrů. Většina vaků se nabízí v standardních sedmnácti barvách, ale mohou být i vzorované. Velké pohodlné křeslo pro středně vysoké osoby je například Mega Sako, které má tvar kužele ušitého ze tří částí. Toto pohodlné relaxační křeslo umožňuje opření zad, krku i hlavy, a funguje i jako lehátko. Jako velká sedačka u televize poslouží třeba model Maxi nebo Lider. Do dětského pokoje se hodí vaky Pufika nebo menší vak Sako.