Udělat si sádrový odlitek obličeje je zábavné a nenáročné. Jedná se v podstatě o sochařinu – podobným způsobem se dělají sádrové busty osobností. Tedy asi si nedokážeme udělat odlitek vlastního obličeje, pracujeme ve dvojici a každý udělá otisk obličeje svého protějšku.
Nejprve si uděláme sádrový otisk obličeje. Vznikne negativ, který vylijeme sádrou. Pokud v experimentování chceme ještě pokračovat, můžeme si udělat na sádrovém odlitku z papírové hmoty masku.
Co budeme potřebovat
Velmi dobře se nám pracuje se sádrovými obvazy, které jsou běžně k dostání v lékárnách a nezbytný je hodně mastný krém, například indulona nebo vazelína. Hodí se nám nůžky, miska s vodou, bílá sádra, krabice se zmuchlanými papíry, a na případnou výrobu masky papírová hmota. Obličej, z něhož otisk děláme, velmi důkladně natřeme mastným krémem. Silnou vrstvu naneseme zejména na řasy a obočí, případně knír či vousy u mužů. Také důkladně zakryjeme vlasy šátkem nebo čelenkou. Mastný krém proto, aby nás sádra, kterou budeme z obličeje snímat, neskalpovala. Pásky sádrových obvazů nastříháme na menší díly, s nimiž se nám lépe pracuje, a namočíme je do misky s vodou.
Děláme formu na otisk obličeje
Na důkladně namaštěný obličej začneme klást namočené pruhy sádrového obvazu. Nejprve na ploché části a poté na zbylá místa obličeje. Kontury pečlivě přihladíme, aby se ostře vykreslily. Nosní dírky necháme volné. Sádra se začne pomalu zahřívat. Po deseti minutách masku opatrně sejmeme – ten, jemuž děláme odlitek, by měl udělat nějaké grimasy, aby to šlo lépe. Odlitek vložíme do krabice se zmuchlanými papíry nosem dolů. Zasádrujeme nosní dírky, případně řídkou sádrou zahladíme nedokonalosti zevnitř odlitku. Necháme vyschnout.
Odléváme sádrovou tvář
Vzniklou formu zevnitř důkladně vymažeme mastným krémem. Poté do ní nalijeme namíchanou sádru. Důležitá poučka: Sypká sádra se vždy sype do vody, a ne aby se voda lila do sádry. Na namíchání si připravíme nejlépe gumovou, případně i plastovou misku, z níž se dá zbytek sádry dobře odstranit. Do misky nalijeme vodu. Přibližně počítáme s tím, že na půl litru vody padne 1 kg sádry. Do vody postupně přisypáváme sádru. Mícháme, dokud nevznikne hladká a konzistentní hmota, tedy asi tři minuty. Pokud jsme to s množstvím sádry přehnali, trochu ji zředíme s vodou. Hmotou pak vylijeme sádrovou formu, mírně jí potřeseme, abychom odstranili vzduchové bublinky a necháme volně tvrdnout. Sádrový odlitek tvrdne dva až tři dny, nespěcháme.
Dokončení
Po dokonalém zatvrdnutí sádry sejmeme sádrový otisk – formu. Špachtlí nebo nožíkem opatrně oškrábeme zbytky sádrových obvazů. Jestliže si chceme udělat dokonale padnoucí masku na karneval či masopust, poslouží nám sádrový obličej jako kopyto. Jak si udělat papírovou hmotu a masku píšeme ZDE .