Podzim nám připravuje úžasný materiál k tvorbě zajímavých aranžmá, věnců, suchých vazeb a spousty originálních dekorací, které nás rozzáří málo barevné zimní období. Z nádherně vybarvených, čerstvě spadaných javorových nebo platanových listů, případně i z popínavého laločníku velmi snadno vytvoříme růže z listí, které naaranžujeme do vázy, nebo je použijeme jako základ pro další tvorbu.
Růže z javorového listí využijeme například k tvorbě podzimního věnce na dveře. Návody na podzimní věnce, vánoční věnce na dveře adventní věnce a na jarní, svatojánský. Věnec z růží je stejně vhodný k ozdobení hrobu našich blízkých, zejména v dušičkovém období. O zdobení hrobů ZDE.
Co potřebujeme
Abychom si opatřili pěkně vybarvené javorové listy , nemusíme chodit kdoví jak daleko, nejspíš rostou kousek od našeho domu. Vybereme si barevně zajímavé a čerstvé listy, které ještě nemají suché okraje, případně je ze stromu otrháme – stejně jim už mnoho dnů nezbývá, a serve je vítr. Na jednu růži počítáme asi 10 listů různé velikosti, můžeme sebrat i větvičku, z níž uděláme stonek, anebo použijeme špejli, kterou omotáme zelenou zahradnickou páskou. Pokud děláme věnec, stonky netvoříme, naopak stopky listů nakonec odstřihneme zcela. Hodí se nám ale korpus věnce, úplně postačí do kruhu stočené proutky nebo kruh vystřižený z kartonu. A také si připravíme lepicí tavnou pistoli.
Výroba růže z listí
- Na tvorbu středu vybereme nejmenší javorové listy, na další okvětní lístky použijeme stále větší listy. Začneme tak, že javorový list přeložíme horizontálně na polovinu a zavineme ho do těsného válečku.
- Záleží na nás, zda další listy více utahujeme, aby vznikala pevná poupata, nebo je zavineme volně a vznikne tak rozvitá růžička. Přeložíme další list na polovinu a obalíme ho těsně kolem prvního.
- Přeložíme další list a zabalíme předchozí dva trochu volněji. Stonky ponecháváme ze všech listů.
- Pokračujeme v přidávání listů, jejich otáčením kolem středového otáčení vznikají jednotlivé okvětní lístky. Každý další balíme o trochu volněji než předchozí.
- Když dosáhneme tvaru a plnosti růže, začneme stonky omotávat zelenou květinářskou páskou nebo lýkem a podobnými materiály. Tím zpevníme listy a z množství stonků, mezi které můžeme zasunout i tenkou větvičku nebo špejli, vytvoříme pevný stonek květiny.
- Pokud růže aranžujeme do vázy, použijeme na dotvoření kompozice nějakou vhodnou zeleň, zelené listy, kapradí, trávy apod., abychom vytvořili nádhernou kytici.
Postup výroby věnce z růží z listí
- Podle toho, jak chceme mít věnec velký, vystřihneme ze silnějšího kartonu kruh. Podle jeho rozměrů si zhruba propočítáme, kolik růží potřebujeme. Bude-li věnec ve venkovním prostředí, omotáme karton fólií, aby ho déšť nerozmáčel.
- Růže tvoříme stejně jako v předchozím návodu, ale protože je nezpevňujeme páskou a stopky listů odstraníme, jistíme pro zvýšení pevnosti jednotlivých květů okvětní lístky kapkou lepidla z tavné pistole.
- Hotové růžičce sestřihneme stopky listů pro rovnou základnu, která půjde snadno přilepit ke korpusu. Připravíme si odpovídající množství jednotlivých růžových květů.
- Dostatečným množstvím horkého lepidla z tavné pistole lepíme jeden květ vedle druhého na korpus. Prokládáme je malými větvičkami chvojí nebo tújí, větviček cesmíny nebo mahonie.
- Věnec je hotový. Pro větší pevnost ho můžeme přestříkat lakem ve spreji, ale není to nutné. Budeme-li ho věšet na dveře, uvážeme na něj stuhu nebo lýko, za které je poté připevníme.