V chladném počasí oceníme hřejivý ručně pletený svetr s rolákem. Navíc jdou tyto ručně pletené svetry opět do módy a při troše šikovnosti ho stihneme uplést dřív, než přijdou mrazy. Vybereme si hebkou silnější přízi, která je na omak příjemná, její barva závisí na našem záměru a vkusu. Požadavek na tento svetr zněl – hodně velký rolák a dlouhé rukávy.
Návod na ručně pletený svetr odpovídá velikosti M–L (38-40). Podle síly vlákna budeme potřebovat 500–600 gramů příze. Jehlice použijeme kruhové nebo takové, na jaké jsme zvyklí, velikosti odpovídají tloušťce příze. Hodí se nám ještě háček a jehla na sešívání pleteniny. Základy pletení ZDE
Použité vzory
Hrášek – je nepružný vzor, který vzniká neustálým opakováním pletení jednoho oka hladce a jednoho obrace. Rubová řada se ovšem neplete, jak se jeví, ale nad každým hladkým okem je zase hladké oko a nad každým obrace okem je oko obrace.
Lícový žerzej – je vzor, který vzniká pravidelným střídáním jedné řady ok hladce a jedné řady ok obrace. Tzn., že pleteme lícovou řadu hladce a rubovou řadu, jak se jeví.
Pružný vzor – vzniká neustálým střídáním 1 oka hladce a 1 oka obrace. Rubové řady pleteme, jak se jeví. Oka pěkně pravidelně utahujeme.
Střih svetru
Svetr je velikosti 38-40. Je poměrně dlouhý a volný. Střih si můžeme upravit na velikost, jaká nám vyhovuje. A protože každý plete jinak hustě, příze i jehlice jsou různé síly, bude nejlepší, když si upleteme vzorek 10×10 ok, změříme ho a vypočítáme podle změřené osoby, na kolik ok začneme. Obvod boků děláme dvěma – zadní a přední díl pleteme zvlášť. Poté upleteme rukávy – ty se od lemu se mírně rozšiřuje, od průramků se zužuje a ukončuje obloukem. Všechny díly sešijeme nebo sháčkujeme a kolem výstřihu nahodíme oka a upleteme rolák, který nakonec po straně sešijeme. Vlnu si také můžeme předem obarvit na požadovaný odstín – ZDE.
Pracovní postup pletení svetru
1. Zadní díl
Nahodíme podle výpočtu z kontrolního vzorku asi 70 ok a upleteme 8 cm hráškovým vzorem. Poté pokračujeme lícovým žerzejem do výše 50 cm (nebo podle vlastního záměru délky svetru). V této výšce vypracujeme na obou stranách průramky pro rukávy a to tak, že na každé straně spleteme nejprve 5×2 oka, v další řadě 3×2 oka a ve třetí 1×2 oka. Získáme tak 52 ok. Poté pleteme do výšky 20 cm, kde celou řadu ukončíme.
2. Přední díl
Pleteme stejně jako zadní díl až do průramku. I ten ujmeme stejně, ale pleteme jen do výšky 11 cm. Zde pleteninu rozdělíme na dva stejné díly po 26 okách a každý díl pleteme zvlášť. Od středu splétáme oka tak, abychom vytvořili zakulacený výstřih. Od středu spleteme 3×2 oka, v další řadě 3×2 oka, v další 2×2 oka, v další 1×2 oka a dopleteme do výšky 20 cm, kde celou řadu – 16 ok – ukončíme.
3. Rukávy
Začneme na 30 ok a pleteme 8 cm vzorem hrášek. Dále pleteme vzorem lícový žerzej a v každé 10. řadě přidáme 1 oko na každé straně (6x). V celkové výšce o s lemem šedesáti centimetrů bychom měli mít na jehlici 42 ok. Začneme tvarovat výkroj rukávu: na obou stranách spleteme 3×2 oka, v další řadě 3×2 oka, v další 2×2 oka, v další 1×2 oka, poté v každé druhé řadě 4×1 oko, poté v následné řadě 2×2 oka, a nakonec spleteme zbylá oka. Stejně upleteme i druhý rukáv.
4. Spojení dílů
Jednotlivé díly mírně navlhčíme a vypneme podle střihu. Poté suché díle sešijeme nebo sháčkujeme stejnou vlnou, ze které jsme svetr upletli. Nejprve sešijeme díly v ramenou, poté vsadíme rukávy od středu k průramkům. Nakonec sešijeme nebo sháčkujeme postranní a rukávové švy.
5. Rolák
Po obvodu výstřihu z poloviny zadního dílu nahodíme na kruhovou jehlici pomocí háčku 98 ok. Pleteme pružným vzorem – 1 oko hladce a 1 oko obrace do výšky 25-30 cm. Poté celou řadu volně uzavřeme a rolák sešijeme.