Než přijdeme domů, je uklizeno. Věta, která zní jako z pohádky. Macecha s dcerami jdou na bál a Popelka zatím vysmýčí celý dům. V našem případě jdeme do práce nebo na procházku, a podlahy v bytě uklidí robot. Záleží jen na nás, jakého si pořídíme, jestli chceme, aby vysával, zametal nebo vytíral… Robotický vysavač nám rozhodně ušetří spoustu času, který můžeme věnovat zajímavější činnosti, než je posunování hadic po koberci nebo šmidlání mopem.
Robotické vysavače i robotické mopy se mezi sebou liší. Úměrně s cenou rostou jejich schopnosti. Ale i ty z nižší cenové kategorie podlahu uklidí přinejmenším stejně, jako běžný vysavač, který navíc musíme po celou dobu obsluhovat a motáme se do jeho sacích rour a napájecích kabelů. Už od střední cenové hladiny můžeme od robota očekávat opravdu precizní práci. S řadou nástrah si sám poradí. Chrání ho například pryžové nárazníky a před pádem třeba ze schodů senzory, které detekují jejich okraj. Může být vybaven i senzory na překážky, kterým se automaticky přizpůsobuje a prostor kolem nich čistí extra dlouhými postranními kartáči.
Vizitka moderní domácnosti
Pravda ovšem je, že robotický vysavač není pro úplně každou domácnost. Má rád moderní, otevřené prostory. Oceníme ho tam, kde může precizně uklidit hladké podlahy bez prahů, maximálně s nízkými koberci. Nevyužijeme ho tedy, pokud jsme příznivci koberců s třásněmi nebo po podlaze vedeme volně nezalištované kabely. To by se robot do nich zamotal a bezpečnostní pojistka by ho vypnula. V domácnostech zastavěných množstvím nábytku a tak zvaně „zavěcovaných“ drobnějšími třeba dekoračními předměty na podlaze, s uličkami, kterými se stěží pohybujeme, se robotický vysavač moc nepředvede.
Podmínky pro robotický úklid
Než robota pustíme a odejdeme na nákup nebo procházku, zkusíme si představit možné nástrahy, které vysavač budou čekat. Posbíráme z podlahy všechno, do čeho by se mohl zamotat – např. oblečení, ponožky, kapesníky, různé dráty, šňůry, provázky, velké kusy papírků, polštářky apod. Některé věci robot nezvládne, například střepy z rozbité sklenice. Když případné překážky v práci robotu neodstraníme, zamotá se do nich a spustí alarm a (většinou anglicky) se bude dožadovat naší pomoci a po chvíli se vypne. Taky se přesvědčíme, zda poměrně malá nádoba na prach není plná, protože by během práce posbírané nečistoty začal robot zase trousit.
Pro domácností s „mazlíčky“
Chlupy v bytě chovaných psů a koček mimořádně ztíží klasický úklid. Ovšem konstruktéři robotických vysavačů pamatovali i na tuto záludnost. Je pravda, že zpravidla užasneme nad tím, kolik třeba kočičích chlupů i mimo čas línání naše kočka za jediný den po bytě rozptýlí. (Ostatně to samé se týká dlouhých vlasů…) Robot v „pet“ provedení si poradí i s tímto úmorným problémem. Některé robotické vysavače mají navíc přihrádku pro osvěžovač vzduchu, takže po úklidu zůstává jemná vůně.