Pryšec zářivý zvaný Kristova nebo trnová koruna je pokojová rostlina, která při správných podmínkách kvete v průběhu celého roku. Malé barevné květy a listeny v odstínech bílé, žluté a červené vypadají mezi trnitými stonky velmi dekorativně. Oblíbený je i pro svou dlouhověkost a nenáročné pěstování.
Pryšec zářivý, Kristova nebo trnová koruna (Euphorbia milii a Euphorbia splendens) pochází z Madagaskaru, kde roste ve skalách a polopouštích. Ve své domovině dorůstá tento sukulent až dvoumetrové výšky, jako pokojovka asi tak poloviny těchto rozměrů. Na ostnatých plazivých stoncích rostou opadavé zelené lístky a drobné žlutavé květy s listeny barev od krémové po jasně červenou. Pryšec zářivý je příbuzný s Vánoční hvězdou – Poinsettií (Euphorbia pulcherrima).
Odrůdy
Pryšců je asi na dvě tisícovky druhů. Z Pryšce zářivého (E. milii, E. splendens) byly vyšlechtěny i nízké a košatější odrůdy s různě zbarvenými květy a listeny. E. fulgens má dokonce stonky bez trnů, ale jeho pěstování je náročnější.
Stanoviště
Pryšec zářivý má rád hodně světla a slunce. Vhodným stanovištěm je parapet okna orientovaného na jihovýchod, jih nebo jihozápad. Teplota by se v létě měla pohybovat mezi 20 a 25 °C, v zimě je optimální mezi 12 až 15 °C. Má rád letnění, ale na slunce ho přivykáme postupně, aby se otužil a paprsky ho nepopálily.
Pěstování Pryšce zářivého
Pryšec zářivý sázíme do nádoby opatřené drenáží a do substrátu pro sukulenty nebo hlinité zeminy s příměsí hrubého písku. Rostlinu úspěšně pěstujeme i hydroponicky. Vláhy potřebuje poskrovnu, před další zálivkou necháme bal proschnout, a v zimě, zálivku omezíme. Je-li však příliš dlouho na suchu, shodí listy. Ale v zimě k opadu listů stejně často dochází. V době květu přihnojujeme hnojivem pro sukulenty, přesazujeme jednou za dva roky a starší rostliny ještě za delší dobu. Při této práci používáme silně rukavice nejen proto, abychom se nepopíchali, ale i na obranu proti ronícímu latexu, který by nám mohl poleptat kůži. Řez Pryšce zářivého není nutný. V přípdě potřeby tvarujeme podle svých představ nebo zkrátit některé výhony, abychom získali nízký a košatý keřík, je to možné a rostlina snadno regeneruje. Řez na mateřské rostlině ošetříme drceným dřevěným uhlím. Také lze Pryšec zářivý stáčet do kruhu – odtud název Trnová koruna.
Množení Kristovy koruny
Z vrcholů starých výhonů nebo odstřižených větviček si můžeme připravit řízky. Ty hned po odříznutí ponoříme do teplé vody, čímž zastavíme vytékání latexu. Poté necháme do druhého dne zaschnout a teprve potom je zasadíme namočené do růstového stimulátoru růstu do pěstebního substrátu. Mírně zaléváme do doby, než se řízek uchytí.
Upozornění
Všechny části Pryšce zářivého jsou jedovaté. Latex, který z rostliny při poranění prýští, podráždí kůži a je nebezpečný pro oči. Při potřísnění kůži ihned omyjeme. Oči vypláchneme a vyhledáme lékařkou pomoc.