K jarním kvítkům, které zahánějí vládnoucí zimu patří – jak už její jméno napovídá – prvosenka jarní, primule, nebo lidově petrklíč. Původní druh je žlutý, ale v současnosti byla prvosenka vyšlechtěna do široké škály barev bílé, oranžové, červené, vínové, růžové, fialové až domodra. Také jednoduché květy dnes již mají různě zvlněné okraje, anebo jsou plnokvěté. Pokojové prvosenky vykvétají velkým množství květů již uprostřed zimy.
Prvosenka jarní (Primula vulgaris) je vytrvalá rostlina z čeledi prvosenkovitých (Primulaceae), dorůstá výšky okolo dvaceti centimetrů. V současnosti se vyskytuje v asi pěti stech druzích, z nichž jich je nejvíce v teplejších polohách Evropy a Asie. V přírodě se petrklíč může dožít až padesáti let. Původní druh má léčivé účinky.
Druhy a odrůdy
Ze zahradních druhů se nejvíce pěstuje Primula vulgaris, která kvete vonnými bílými, žlutými, růžovými, červenými, fialovými nebo modrými květy uspořádanými uprostřed přízemní listové růžice. Prvosenka ze skupiny Polyantka (P. variabills) má na až třiceticentimetrových stoncích dvojbarevné květy. P. malacoides má malé vonné květy bílé, růžové nebo červené barvy. Je citlivá na mráz a má poměrně krátkou dobu života. Stejně tak citlivá na mráz je i P. obconica, která kvete velkými vonnými květy různých barev. Zajímavé květy má P. sinensis, jejich okraje jsou roztřepené. Na mráz citlivá P. kewensis kvete žlutě.
Stanoviště
Ke květu potřebuje Prvosenka jarní dostatek rozptýleného světla, ne však přímé slunce. V době květu chladno a ochranu před průvanem.
Prvosenka jarní – pěstování
Prvosenky nevsazujeme příliš hluboko, srdíčko má být těsně nad povrchem substrátu. Při správném pěstování jde o víceletou rostlinu. V období květu ji přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva. Během kvetení nikdy nenecháme substrát zcela vyschnout, občas rosíme listy, květináč postavíme do podmisky s vodou na kamínky. Odkvetlé květy průběžně odstraňujeme. Po odkvětu tuto pokojovou rostlinu (kromě druhů citlivých na mráz) vysazujeme do zahrádky na polostinné stanoviště, kde příští jaro opět vykvetou. Chráníme před slimáky, které tyto rostliny často poškozují.
Množení
Primule lze rozmnožovat vegetativně rozdělením oddenku, ale většinou se rozmnožuje výsevem semen uprostřed léta.
Použití a přínos
Prvosenky využijeme v zimě jako jedny z mála kvetoucích pokojových rostlin, na zahradě, kam je po odkvětu zasadíme, anebo do jarních truhlíků. Odvar z petrklíčových květů můžeme používat k opláchnutí vlasů, které pak budou lesklé a jemné, nebo ho můžeme použít jako pleťovou vodou na čištění mastné pleti s ucpanými póry.