Jsou případy, kdy běžné nátěry k malování stěn a stropu nestačí. Rezavé skvrny od protečené vody od sousedů, plíseň na zdi, žluté skvrny od cigaretového kouře, mastné kapky v kuchyni mohou způsobit, že je běžný malířský nátěr nepřekryje. Co tedy v takovém případě dělat, aby stěny našeho interiéru byly čisté beze skvrn a nechytala se jich tolik obávaná plíseň? Volíme protiplísňové malování.
Máme-li plíseň na zdi, musíme se ji nejprve bezezbytku zbavit. Návod jak na to je ZDE. Po odstranění plísně jsou stěny stále zdevastované a navíc nemáme jistotu, že se plíseň neobjeví znovu. Jak tedy postupovat?
Fungicidní penetrace
Po odstranění příčin vzniku plísní, a vysušení zdí natřeme místa s výskytem plísní výrobkem fungicidní penetrací pro hloubkové ošetření proti plísni a zvýšení pevnosti podkladu. Tento fungicidní přípravek nepřidáváme do nátěrové hmoty, ale natíráme jím přímo postižená místa. Po zaschnutí penetrace vymalujeme postiženou stěnu malířským nátěrem s prevencí proti plísním, například Primalex Mykostop.
Ochranný nátěr před plísněmi
Protiplísňové malování – otěruvzdorný vnitřní malířský nátěr Primalex Mykostop s fungistatickým účinkem spolehlivě před plísněmi stěny ochrání. Je to kvalitní sněhobílý malířský nátěr propustný pro vodní páry s výbornou kryvostí. Můžeme ho aplikovat na omítky a sádrokartonové desky ve vnitřních prostorech, a to jak v obytných místnostech, tak ve sklepích, garážích, koupelnách a všude tam, kde se chceme proti plísním bránit. Hodí se zejména do vlhkých a špatně větratelných prostor, kde je riziko výskytu plísní nejvyšší. Primalex Mykostop se prodává jako sněhobílý – jeho bělost je shodná s malířským nátěrem Primalex Polar a lze je proto vedle sebe vzájemně kombinovat. Oba nátěry můžeme barvit výrobkem Primalex Tekutá tónovací barva do jemných pastelových tónů. Podklad musí přirozeně být před aplikací nátěru soudržný – nelze ošetřovat stěny, ze kterých v důsledku vzlínání nebo prosakování vlhkosti opadává nátěr nebo omítka.
Vystupující skvrny od mastnoty, nikotinu či po vytopení
Skvrny, které při přetření běžným nátěrem vystupují na povrch i po aplikaci několika vrstev běžných malířských nátěrů, spolehlivě skryje Primalex Izoprim. Nikotin a zplodiny z kouření jsou látky, které se barvami rozpouštějí, prostupují jimi a vytvářejí nepěkné zažloutlé skvrny. Proto i několikanásobně opakované nátěry nevedou k cíli a stejně problematické je i překrytí mastných skvrn v kuchyni nebo žlutohnědých map zůstávajících na stěnách po vytopení. Speciální izolační nátěr je schopen nežádoucí zbarvení podkladu odizolovat a paropropustně překryje. Primalex Primalex Izoprim můžeme použít na omítky, sádrokartonové a dřevotřískové desky ve vnitřních prostorech i na fasády. Práce s ním je jednoduchá, účinná a rychlá – skvrny totiž není před malováním třeba umývat ani jinak odstraňovat! Primalex Izoprim využijeme i jako základovou barvu na neželezné kovy, na umakart, keramiku, plastické hmoty a tmely.
Aplikace izolační nátěrové hmoty
Primalex Izoprim natíráme na suchý, pevný, prachu a všech nepřilnavých částic zbavený povrch. Menší defekty nejprve opravíme vhodným tmelem. Skvrny není nutné před malováním omývat ani jinak ošetřovat. Izoprim je připravený k okamžitému použití pro natírání a nanášení válečkem nebo malířskou štětkou, aplikujeme ho při teplotě min. +5 °C. Zředění vodou vyšší než 10 % se může negativně projevit na schopnosti izolovat skvrny. Problémová místa přetřeme neředěným nátěrem Primalex Izoprim a po zaschnutí již vybraným malířským nátěrem Primalex. Primalex Izoprim ale nenanášíme na klížené barvy, protože by podklad mohl nabobtnat. V případě, že jsme byli vytopeni, nejprve počkáme, až zdivo vyschne. Vysušení urychlíme vytápěním a hlavně intenzivním větráním. Vysušené a poškozené povrchy je vhodné očistit a penetrovat. Po zaschnutí povrch dvakrát natřeme Primalexem Izoprim. Druhý nátěr naneseme až po zaschnutí prvního. Na druhý nátěr po zaschnutí malujeme běžným způsobem. Vydatnost Primalex Izoprim nám vystačí na 7-9 m²/kg v jedné vrstvě.
oskrabat zdivo a natrit jedine to pomuze 🙂