Někdy přes veškerou pečlivost, která byla věnována instalaci vody, odpadu i rozvodu radiátorů v našem bytě, máme problém. Jsme nuceni každou chvíli poslouchat záhadné pištění, bouchání a kvílení. Proč se tak děje a jak problémy s hlučným potrubím odstranit?
Prvním problémem je bouchání, vznikající uzavřením kohoutku nebo ventilu, které náhle přeruší proudění vody, což vyvolá rázovou vlnu v potrubí. Zde je pomoc jednoduchá. Hluku v přívodních trubkách studené vody a ventilům pračky se zbavíme tak, že snížíme tlak vody hlavním uzavíracím kohoutkem stoupačky.
Bouchání v trubkách
Jestliže snížení tlaku vody přiváděné ke kohoutkům k odstranění klepavých zvuků v trubkách nepostačuje, nainstalujeme do rozvodů eliminátor rázových vln. Toto zařízení obsahuje malou nádržku naplněnou vzduchem anebo píst, který absorbuje rázové vlny způsobující hluk.
Potlačení vibrací
Aby trubky probíhající ve vzduchovém polštáři pod visutými prkennými podlahami nevibrovaly, musíme je dobře upevnit. Měděnou trubka o průměru 15 mm podložit latí nebo upevnit svorkami k nosníkům každých 1,2 m u vodovodního potrubí. A také každých 1,8 m u stoupacího potrubí. Pro trubky o průměru 22 mm můžeme zvýšit rozestup upevnění ve vodorovném směru na 1,8 m. Respektive na 2,4 m u svislé trubky.
Kouzla s plasty
Problémy s hlučným potrubím odstraníme tak, že úroveň hluku přenášeného měděným potrubím snížíme. A to vyříznutím jeho části a nasazením jedné nebo dvou plastových spojek na sraz. Pokud se hluku nelze zbavit jiným způsobem, můžeme dokonce nahradit problémové části měděného potrubí ohebnými plastovými trubkami.
Bublání vody v odpadní trubce
Stane se, že při vypouštění umyvadla, vany nebo dřezu provází odtékající vodu hlasitý bublavý zvuk. Tento problém je v odpadní trubce, která je buď příliš dlouhá, nebo nemá dostatečný spád. To vede k tomu, že se trubka zcela zaplní dříve, než se umyvadlo, vana nebo dřez stačí vyprázdnit. Do odpadní trubky se vtahuje vzduch, který působí hluk. Jediné řešení v případě příliš dlouhé trubky spočívá v její záměně za trubkou o větším průměru. Také můžeme zvýšit spád trubky tím, že nainstalujeme mělčí sifon, abychom mohli odpadní trubku připojit o něco výš.
Vzduchová zátka
Prskání proudu horké vody z kuchyňského kohoutku způsobovala vzduchová bublina, která pronikla do trubky přivádějící vodu z bojleru. Problém můžeme vyřešit krátkým kusem zahradní hadice, kterou propojíme výpusť kohoutku horké vody s výpustí kohoutku studené vody. Pak nejprve roztočíme kohoutek horké vody a potom pustit vodu studenou. Vyšší tlak v potrubí studené vody, přicházející z vodovodního řadu, vzduchovou zátku vytlačí z přívodní trubky horké vody do bojleru.
Vrzání trubek
Trubky s horkou vodou a trubky ústředního topení často vedou výřezy v podlahových nosnících. Pokud trubky přiléhají k nosníkům příliš těsně, mohou při rozpínání a smršťování vrzat, a tento nepříjemný zvuk rezonuje v podlaze. Pro získání přístupu k trubkám, kde podle našeho mínění vržou, sejmeme podlahová prkna. Poté příliš mělké nebo úzké zářezy ostrým dlátem zvětšíme a trubky v místech průchodu nosníky uložíme do skelné vaty.