Jsou druhy trvalek, které lze doma úspěšně přirychlovat. Díky tomu získáme čerstvé pěkné květy i v zimním nebo časně jarním období. Trvalky jsou mnohostranně využitelným květinovým materiálem. Jsou nejen vynikajícími rostlinami pro zahrady, ale kromě rychlení je můžeme řezané aranžovat do váz, nebo z nich vytvářet sušená aranžmá. Jak tedy na přirychlování trvalek?.
Z druhů, které lze doma přirychlit, přicházejí v úvahu hlavně Konvalinka, Čemeřice, různé druhy časně kvetoucích Prvosenek, Fialky a Kamzičníky.
Rychlení Konvalinek
K rychlení Konvalinky (Convallaria majalis) v domácnosti potřebujeme tříleté puky (tlusté asi 6—7 mm), které obsahují již zárodek květenství. Na podzim je roztřídíme, kořeny zakrátíme na délku 12—14 cm a založíme na bezmrazém místě. Rychlit začínáme od listopadu do prosince, popř. později. Při časném rychlení puky před vysázením ponoříme na 12 hodin do vody teplé 30—32 °C. Tím se zkrátí doba rychlení. Pak puky vyjmeme, nasázíme do květináčů nebo misek a umístíme poblíž zdroje tepla. V první etapě rychlení puky zatemníme krabicí nebo kornoutem. Důležitý je stálý dostatek vláhy, vlhký vzduch a teplota 22—25 °C. Puky začnou brzy rašit, a když rostliny dosáhnou potřebné výšky, což bývá v příznivých podmínkách po dvou týdnech, sejmeme kryty a rostliny vystavíme světlu. Při pozdnějším rychlení už není nutná teplá lázeň a rychlení může probíhat také při nižší teplotě (20—22 °C).
Přirychlování Čemeřice
Ostatní druhy trvalek se přirychlují obvykle při nižší teplotě a na světle. Výborně se k tomu hodí vytápěný nebo i studený skleník, popř. i pařeniště nebo chladnější světlé místnosti. Velmi vděčnou trvalkou k přirychlování je Čemeřice (Helleborus niger). Nejvýhodnější je, když rostliny pěstujeme již od jara v přiměřeně velkých květináčích. Před příchodem zimy je přeneseme do mírně vytápěného prostoru. Chceme-li mít vyšší stonky pro řez, ponecháme rostliny asi týden v temnu. Počáteční teplotu udržujeme na 8 °C a postupně jí zvyšujeme až na 10 °C. Rostliny tak kvetou již od Vánoc.
Rychlení Fialek
Pro rychlení Fialek (Viola odorata) rostliny nahrnkujeme již v létě. Pro rychlení je velmi vhodný kutivar ’Königin Charlotte’. Později na podzim rostliny zapustíme do pařeniště a chráníme je před mrazem. Odtud je postupně přenášíme do tepla; teplota však nemá přesáhnout 10 °C. Fialky pak kvetou během zimy.
Jak rychlit Prvosenky
Prvosenky (Primula vulgaris, P. elatior, P. denticulata, P. rosea), hrnkujeme časně na podzim a zapustíme v pařeništi. Máme-li světlou místnost s teplotou 8—10 °C, přeneseme sem rostliny asi v únoru a udržujeme je zde až do rozkvětu. Ponecháme-li je v pařeništi pod sklem, můžeme jejich kvetení urychlit o 2—3 týdny. Za teplých dnů větráme. Teplota nemá přesáhnout 10 °C.
Rychlení Kamzičníků
Kamzičníky (Doronicum columnae) rychlíme téměř stejně jako Prvosenky, jen květináč volíme o něco vyšší, neboť vyšší je i rostlina. Nezapomeneme na drenáž na dně nádoby.