Přesazování pokojových rostlin

Pokojovky bromélie, alokázie, vrísea...
Pokojové květiny, foto med

Již víme, kdy rostliny přesazovat i jaký substrát si opatřit nebo namíchat, aby se našim pokojovým rostlinám dobře dařilo. Nyní přistoupíme k vlastnímu přesazování. Připravíme si odpovídající substrát a květináče či jiné pěstební nádoby, vrstvu drenáže, střep na zakrytí otvoru…

Než začneme s přesazováním pokojových rostlin, měli bychom je zalít, a to alespoň dvě hodiny předem. Suchá zemina může při vyjímání poškodit kořenový systém.

Jak vyjmout rostlinu z květináče

Plastový květináč rozřízneme, foto med

V případě vyjímání velké rostliny uvolníme kořeny od stěn květináče dlouhým nožem. Květináč položíme na bok a rostlinu uchopíme za kmínek a opatrně ji vytáhneme. Drží-li se kořeny dna, poklepeme kouskem dřeva na nádobu a rostlinou přitom otáčíme. Naopak drobnou rostlinu uchopíme dvěma prsty, přičemž dlaň ruky spočívá na povrchu substrátu. Ruku s rostlinou a květináčem obrátíme vzhůru nohama, opatrně poklepeme okrajem květináče o hranu stolu, aby se kořenový systém uvolnil. Nepoužíváme sílu, mohlo by se odtrhnout příliš mnoho kořenů. Jestliže se kořeny příliš rozrostly a rostlina nejde vyndat, raději hliněný květináč rozbijeme kladívkem nebo plastový rozřízneme. Kaktusy mají pichlavé trny, proto postupujeme při přesazování opatrně. Rychle rostoucí kaktusy vyžadují přesazení každé 2 – 3 roky. Kolem kaktusu omotáme papírovou pásku a pak ho jemně vytáhneme z nádoby. Anebo si navlékneme si silně vyztužené zahradnické rukavice, převrátíme květináč vzhůru nohama a vyklepneme kaktus do druhé ruky.

Co dělat po vyjmutí rostliny

Přesazování, foto med

Starou půdu z povrchu odrolíme a odstraníme tak, abychom nepoškodili jemné kořínky. Dobře si prohlédneme kořenový systém. Poškozené, zčernalé nebo houbovité kořeny odřízneme. Poznáme je podle toho, že jsou jakoby skelnaté a podle nepříjemného hnilobného zápachu. Zdravých světlých kořenů se rozhodně s nůžkami vyhneme. Velké řezné rány na dužnatých kořenech pak poprášíme práškem, který získáme rozdrcením dřevěného uhlí, čímž je dezinfikujeme proti možným chorobám. Také odstřihneme jemné kořínky, které navzájem prorostly a zhoustly do zplstnatělého pláště. Vnějšími jemnými kořínky získává rostlina vody a živiny, odstraňujeme je opravdu jen v takovýchto případech.

Připravíme nádobu

Zkracování kořenů, foto med

Nový květináč by měl být asi o 3-4 cm větší než starý. Je-li hliněný, ponoříme ho asi na dvě hodiny do vody, aby byl dostatečně nasáklý a zbytečně neodebíral substrátu vlhkost. Pokud přesazujeme různě velké květiny, můžeme menší zasadit do květináčích po větších rostlinách, ale pozor! Nádoby musíme důkladně vyčistit. Zejména z nich odstranit usazeniny vápníku. Pomůže nám obyčejný kuchyňský ocet, který vápno pomůže rozpustit. Také můžeme nádobu na pár dní namočit do vody s rašelinou, která soli také uvolní. Poté květináče důkladně vypláchneme čistou vodou.

Drenáž

Na dno nádoby na položíme odvodňovací otvor hliněný střep a na něj nasypeme vrstvu drenáže z drobného štěrku, keramzitu nebo tlučených cihel do asi čtyřcentimetrové výšky. Toto opatření zabezpečuje v květináči správnou vlhkost. Pokud nechceme, aby se štěrk mísil se zeminou, položíme na něj kus netkané textilie a teprve na ni dáme vrstvu substrátu.

Substrát

Substrát, foto archiv

Vybereme optimální substrát pro rostlinu, kterou přesazujeme. Na drenáž ho nasypeme tolik, aby květina byla ve stejné výšce jako dříve. Rostlinu přidržujeme ve středu nádoby a kolem ní doplňujeme substrát. Lehce ho stlačíme, nezapomeneme ponechat asi dvoucentimetrový okraj pro zalévání. Nádobu s květinou postavíme do misky nebo vnějšího květináče a důkladně ji zalijeme. Nehnojíme. To nejdříve až po šesti až osmi týdnech po přesazení. Květináč postavíme na světlé a teplé místo, ale v žádném případě ne na přímé slunci! Asi po půl hodině vylijeme přebytečnou vodu.

Přesazování bez použití větší nádoby

Přesazené rostliny, foto med

Pokud pokojové rostliny vyrostly tak, že už jim nemůžeme dopřát větší nádobu, máme na vybranou dva způsoby, jak je přesadit. Buď jen obnovíme nejvyšší vrstvu půdy tak, že opatrně odstraníme svrchní vrstvu substrátu v nádobě tak, abychom nepoškodili kořeny, doplníme novým substrátem a zalijeme. Anebo zmenšíme kořenový bal – vyjmeme rostlinu z nádoby a kořeny kolem dokola ořízneme. Poté rostlinu zasadíme do stejného, ale vyčištěného květináče. Tuto metodu ale nesnášejí všechny rostliny stejně. Nemáme-li jistotu, nejdříve rostlinu rozmnožíme, abychom mohli vypěstovat novou.

Přejít nahoru