Korek je přírodní materiál s vynikajícími vlastnostmi, které lidstvo oceňuje již po staletí. Mezi přednosti korkové podlahy kromě pěkného vzhledu patří, že chrání před chladem i před hlukem. To proto, že má malou tepelnou vodivost a navíc vyzařuje vlastní teplo. Podlahy z korku jsou elastické, odolné proti chladu i horku, antistatické, antibakteriální, často odolné proti oděru a snadno se čistí. S korkovou podlahou bude náš domov útulnější a stále in.
Korek je i dobrým pomocníkem v obraně před nejrůznějšími alergiemi vyvolávanými výpary, prachem, roztoči a sporami. Ze všech přírodních materiálů má korek nejvíce vynikajících vlastností a jeho obliba po celém světě každým rokem narůstá.
Korkové duby
Surovinou pro výrobu korkových podlahových krytin je kůra středomořského korkového dubu (Quercus suber). Tento strom tvoří 22 % vegetace v Portugalsku, kde vzniká více než 50 % celosvětové produkce korku. Kůra se poprvé těží z dubu starého 25 let, a od té doby pak každých devět let až do konce života stromu, což je 150 – 200 roků. Pro srovnání: na 100 m2 borovicových obkladů či lamel je nutné porazit 15 stromů, kdežto korkové podlahy nemají na svědomí strom ani jeden. V Portugalsku korkových dubů neubývá, protože ze zákona za každý starý poražený korkový dub vysadí nový. Z jejich kůry se vyrábějí zátky a zbytky rozemelou na hrubší drť, z níž lisují desky, představující výchozí materiál pro korkové krytiny: nic nepřijde nazmar.
Využití korku
Kromě toho, že korku jako materiálu nevadí střídání teplot, nevadí mu ani sucho, vlhko, dokonce ani dlouhodobé působení vody. To ostatně věděly už nejstarší civilizace: od nepaměti ho používaly na plováky rybářských sítí nebo na korkové zátky. Nalezly se i římské amfory uzavřené korkovými zátkami, dochovanými v dokonalém stavu. Díky zvláštní houbovité struktuře funguje korek i jako účinná bariéra par – korkové obkladové desky se proto vhodné nejen v koupelnách, ale také tam, kde je kromě vlhkosti též nepříjemný chlad, zejména v půdních vestavbách a v pokojích, zakončených nedostatečně izolovanou štítovou zdí.
Korkové podlahy
Použijeme-li na pokládku podlahy ekologicky nezávadný, a navíc velmi dobře vypadající přírodní materiál, jakým je korek, získáme podlahu, která bude teplá, elastická (šetří klouby a odlehčuje páteř), vzdušná, s nízkým kročejovým hlukem (tlumí kroky) a antistatická (bude odpuzovat prach). Tato podlaha se také snadno udržuje, neboť její vrchní část je lakovaná, tedy se snadno vytře vlhkým mopem. Navíc na rozdíl od průmyslově vyráběných podlah nevylučuje do okolí řádné škodlivé výpary. Korek má různou strukturu. Zda si vybereme hrubou nebo jemnou, záleží jen na nás, vlastnosti jsou stejné.
Dětské pokoje
V dětských pokojích nebývá o hluk nouze. Jestliže pod dětských pokojem je další místnost (např. v paneláku, nebo v domku, kde je dětský pokoj v podkroví), mohou jeho obyvatelé potvrdit, že dusot dětských nožek není moc příjemný. Zejména, když je v dětském pokoji plovoucí laminátová podlaha nebo PVC a navíc nejsou dokonale odizolované. Tito sousedé nebo my sami v nižším patře oceníme, když se podlaha v dětském pokoji vymění za korkovou. Houbovitá struktura korku umožňuje tlumit vibrace a kmity. Pro dětské obyvatele je i důležité, že je korek chemicky neutrální a antistatický. Nepřitahuje proto prach, který je jedním z nejčastějších alergenů u dětí.
Negativní vlastnosti korkových podlah
Korek je poměrně měkký, proto ho snadno poškodí nešetrné zacházení. Divoké dětské hry by pro něj mohly být pohromou, proto v dětských pokojích dbáme na opatření podlahy odolnou povrchovou úpravu. Další vadou korku je, že není odolný vůči UV-záření. To v praxi znamená, že osluněná místa časem vyblednou. Chceme-li tomu zabránit, podlahu dobře stíníme. Nebo ji můžeme nechat asi dva měsíce nezakrytou a vystavenou slunci, aby se „opálila“ stejnoměrně. UV-záření má vliv jak na neupravený korek, tak i na lakovaný nebo s vinylovou úpravou.
Tvary podlahových dílů
Podlahový korek je k dostání zpravidla v podobě desek nebo dlaždic o tloušťce 3,2 a 4 mm a rozměrech 300 x 300 mm. Prodávají se jak bez povrchové úpravy, tak i lakované či se speciální vinylovou fólií, pod níž je dekorační dýha. Krátce jsou na trhu plovoucí korkové podlahy, jednotlivé díly mají rozměr 905 x 295 x 10,5 mm. Prodávají se s povrchovou úpravou lakem, nebo lakem Xtreme WRT – Wicanders, anebo s povrchovou úpravou vinylová fólie a lak HPS. Vedle klasických barev přírodního korku si můžeme vybrat z bohaté škály barev i vzorů, od smetanových odstínů až po zelené nebo tmavě modré bordové valéry. Již se také objevily korkové podlahy, které připomínají kámen, keramické dlaždice nebo dřevo.