Pracujeme doma – tato nezbytnost nás stále častěji nutí vmáčknout do bytu ještě cosi jako domácí pracovnu. Většinou se jedná s stůl s počítačem a dalším příslušenstvím a polici nebo skříňku na šanony a různé pracovní papíry, cédéčka, flashky a tak dále. Jindy ale může jít o výtvarný stojan a plátna, o šicí stroj a šicí potřeby… Jak to udělat, aby i přes obvyklý pracovní binec vypadal pokoj obyvatelně a přívětivě? Pokud si vše dobře promyslíme, získáme s rozumnými náklady prostor, kde se nám bude dobře pracovat.
Nejlepší samozřejmě bude, když na to vyhradíme samostatnou místnost, aby nás při práci nevyrušovali členové rodiny. To ale ve většině případů možné není, čili půjde jen o pracovní prostor oddělený opticky. V menších bytech se tento problém dá vyřešit například použitím paravánu.
Pracovní kout
Kout vždy umístíme tak, aby osoba, která ho bude využívat, měla dostatečné soukromí a klid pro práci. K tomu můžeme využít některou z kancelářských sestav, které obchody s nábytkem nabízejí – pracovní stůl, uzamykatelný kontejner na kolečkách a skříně s policemi. Velice praktické jsou vestavěné skříně, psací stoly s krytem, či mobilní skříňové minikanceláře, které po skončení práce zavřeme, a je uklizeno. Pokud pracujeme pouze na notebooku a nepotřebujeme velkou pracovní plochu, stačí opravdu malý koutek s dobrou židlí, po skončení práce laptop jednoduše zavřeme do zásuvky. Velikost stolu je individuální, vhodná je hloubka 65 až 80 cm, délka 120 až 150 cm a výška 75 až 80 cm. Pro židli u pracovního stolu potřebujeme volný prostor všemi směry, tady celkem asi jeden metr. Světlo by na nás nemělo dopadat zezadu. Na pracoviště umístíme i odpadkový koš na papír, který by měl být stále po ruce.
Základem je dobrá židle
Pokud pracujeme několik hodin denně, na židli nešetříme, protože jde o naše zdraví a nekvalitní židlí si přivodíme leda tak bolesti zad, které ve výsledku mohou snížit pracovní tempo natolik, že by nás vyšla levněji i poměrně drahá židle. Většina lidí se totiž vyloženě odbývá a k několikahodinové práci si sedá na běžnou kuchyňskou židli. Jenže význam správného sezení bychom podcenit neměli ani v případě, že se nám pracovní židle do místnosti svým vzhledem nehodí. Kvalitní židle by měla mít:
- Nastavitelnou výšku sedáku, aby stehenní a holenní kosti svíraly pravý úhel, který je vhodný pro dostatečné proudění krve v končetinách.
- Područky, které ani zdaleka nejsou nadstandardním vybavením, ruce si občas potřebují odpočinout.
- Opěradlo s nastavitelnou bederní opěrkou.
- Stálý přítlak opěráku (ulehčuje páteři) a s mechaniku pro náklon sedáku.
Alternativy zdravého sezení
Vhodnou alternativou zdravého sezení je klekačka, kterou odborníci doporučují jako prevenci proti problémům s páteří. Sezení na klekačce nás nutí záda neustále rovnat a přitom není zbytečně stlačován žaludek a ostatní orgány. Dalším zdravým typem jsou gymnastické míče, vhodné na občasné vystřídaní sezení při dlouhé práci. Správnou velikost míče při nákupu zvolíme tak, že si na míč sedneme, celá chodidla položíme na zem, přičemž stehna a lýtka svírají pravý úhel.
Malá provozovna
Pokud si doma zařizujeme kadeřnictví, manikúru, masáže, krejčovskou provozovnu, grafické studio, keramickou dílnu, věštírnu a podobné provozovny, počítáme s tím, že do našeho soukromého prostoru vstupují zákazníci, tedy cizí lidé. Tehdy pracovní kout nepostačí a raději si zřídíme si pracovnu ve zcela samostatné místnosti. Umístěná by měla být nejlépe co nejblíže vchodovým dveřím. Také můžeme oddělit část obytné místnosti nebo chodby příčkou ze sádrokartonu. Při zřizování takové místnosti bereme v úvahu, že by celý prostor neměl být menší než 25 metrů krychlových. Tento aspekt je důležitý pro dostatečnou výměnu vzduchu a tedy příjemné dýchání.