Průměrná roční spotřeba na praní v běžné domácnosti je zhruba 500 kWh elektrické energie a 20 tisíc litrů vody. Od solidní pračky bychom měli vyžadovat, aby vykazovala spotřebu na jeden plný prací cyklus výrazně pod 1 kWh (označení A, A+ a více) a spotřebu vody nepřesahující 40 litrů. Jaká jsou kritéria pro výběr pračky a sušičky?
Praní patřilo od svého počátku mezi nejnamáhavější práce v domácnosti. Jeho základem byla odjakživa voda, a protože v boji se špínou není sama o sobě příliš účinná, pomáhali si lidé různými prostředky. Zpočátku se pralo v řece či potoce a prádlo se otloukalo o kamení, později se tlouklo dřevěnou holí a následně se máchalo a ještě později se k tlučení prádla používaly speciální tlouky a plácačky. Pralo se hlínou, kořeny, kůrou a plody rostliny mydlice, která ve vodě pění a částečně mýdlo nahrazuje.
Doba mýdla
Mýdlo se objevilo okolo roku 2800 před naším letopočtem. S ním přišla i nová technologii praní. Nejprve na valše, později se objevily první pračky. Od této doby jde při praní v podstatě o stále stejný proces, který se ale neustále zdokonaluje. Mnozí pamatují poměrně nedávnou dobu, kdy ještě nebyly automatické pračky a prádlo se den předem namáčelo. Většinou se pralo v sobotu, ložní prádlo, kapesníky a některé bílé prádlo se vyvařovalo v obřích hrncích na sporáku. Pak se vše vypralo v jednoduché pračce se šnekem – v jedné vodě, a to nejprve bílé a pak barevné prádlo. Po vyprání se ručně máchalo ve vaně a voda se měnila, dokud nezůstala čirá. Kdo měl ždímačku, méně se nadřel se ždímáním. Nakonec se vyprané prádlo pověsilo na šňůry natažené venku před domem nebo na půdě. Praní zabralo celý den a další den žehlení. Jednoduché to opravdu nebylo, a jak bolela záda!
Výběr pračky
Dřina s praním je naštěstí za námi, teď spíše stojíme před otázkou, jakou pračku si vybrat. V současné době jsou u nás nejrozšířenější pračky s předním plněním. Pračky s plněním shora představují asi třetinu prodaného zboží. Hmotnost prádla, které pračka pojme, se pohybuje od 3 do 6 kilogramů. Obvyklé množství 5 kg představuje optimální kapacitu pro 2 – 4člennou domácnost.
Důležité údaje
Objektivně měřitelná účinnost praní je podobně, jako spotřeba elektřiny, označena písmeny kvalitativně sestupně od A po G. Pro opravdu úsporné praní vybíráme ve třídách A či A+. Důležitým kritériem je spotřeba vody: od 40 litrů vody za prací cyklus, po 80. Počet otáček pračky je důležitý zejména pro majitele sušiček, na kvalitě odstředění totiž závisí spotřeba elektrické energie v sušičce. Počet otáček bývá od 400 do 1800 za minutu. Pro běžné praní (s následným rozvěšením prádla na sušáku) odborníci doporučují minimálně 800 otáček za minutu, pro majitele sušiček nejméně 1200 otáček. Při volbě pračky zvážíme, jakou vanu vybereme. Kvalitní smalt (je už výjimkou na trhu) může vydržet velmi dlouho a je levný – zásadní nevýhodou je malá odolnost proti mechanickému namáhání. Nerezová vana je prakticky nezničitelná, ale poměrně drahá. Plastová vana je novinkou, snižující cenu praček. Má dobré tepelně izolační vlastnosti, tlumivost zvuku a tvarovatelnost. Buben pračky je vždy z nerezu.
Výhody a nevýhody praček s různým plněním
Pračky s plněním shora mají tu výhodu, že je můžeme v určitých fázích praní otevřít a přidat zapomenutý kus prádla. Také v malých koupelnách nemusíme počítat s prostorem před nimi pro manipulaci s prádlem. Nevýhodou ale je, že je nelze zabudovat ani na ně nemůžeme nic stavět. Výhodou praček s předním plněním je možnost použít horní desku jako odkládací plochu či zakomponovat pračku například do kuchyňské linky. V porovnání s pračkami s horním plněním jsou však zpravidla širší a mělčí (šířka obvykle 60 cm, hloubka 32 – 60 cm).
Inteligentní pračky
Inteligentní pračky jsou zkonstruované tak, aby nám nedovolily udělat při nastavování programu žádnou chybu. Pračka řízená procesorem si o programu v podstatě rozhodne sama – podle váhy prádla, informace o teplotě, kterou ji sdělí čidle a také podle stupně znečištění vodní lázně. Na základě tohoto vyhodnocení pračka určí, kolik vody je potřeba napustit, kolikrát máchat i jaká bude teplota vody. Kvalitní pračka si hlídá čistotu vody, protože málo zašpiněné prádlo není nutné prát v příliš teplé lázni. Pere proto s daleko vyšší účinností a současně velmi úsporně. Pračka, která dokáže prát prádlo ve velmi malém množství vody, šetří energii při jejím ohřevu. Další oblastí, kde pračka šetří peníze je volba zkráceného programu, snížení počtu a doby máchání a další úpravy pracího postupu.
Něco navíc
Některé typy praček mají funkci časové předvolby, která umožňuje odložit začátek pracího cyklu až o několik hodin. Výhodné je to zvláště pro domácnosti používající levnější noční proud. Funkce přímého sprchování znamená, že voda přitékající do bubnu je rovnoměrně rozprašována, což přispívá k efektivnějšímu vyprání, ale také k nižší spotřebě vody a pracího prášku. Funkce Aqua Stop zabraňuje úniku vody z pračky a tak chrání byt před vyplavením: hlídá vodní hladinu ve sběrné nádobě, pokud dojde k úniku, přívod vody do pračky okamžitě zastaví. Další mechanismus snímá přítomnost vody ve dvojité přívodní hadici, která je tak chráněna před poškozením.
Sušička
Sušičky prádla přinášejí úsporu času, potřebného k věšení, žehlení a sbírání prádla i úsporu místa. Pořídit si můžeme samostatnou sušičku, nebo mnohem populárnější kombinovanou pračku se sušičkou. Určitou nevýhodou kombinovaných praček je to, že mají menší buben a po vyprání budeme proto muset zpravidla část prádla před sušením odebrat, protože množství sušeného prádla se nerovná množství, které předtím vyprala. Na druhé straně její cena je nižší než v případě, kdy budeme oba výrobky pořizovat zvlášť.
Výběr sušičky
Ventilační (odvětrávací) sušičky jsou energeticky nejúspornější, ale neumožňují vestavbu a horký vzduch je zapotřebí odvádět z místnosti ven (může vyžadovat stavební úpravu). Kondenzační sušičky jsou k dispozici vestavné i volně stojící, pro malé prostory s hloubkou 40 cm. Ty nejnovější, díky vyspělé technologii Use logic umějí optimalizovat proces sušení: stačí nastavit stupeň vlhkosti podle toho, jestli chceme prádlo hned uložit do skříně nebo má být připravené k žehlení. Žehlení usnadní funkce proti pomačkání prádla a podle nároků materiálu prádla i nižší teplotu sušení. Další informace a popis důležitých parametrů je k nalezení v testu s recenzemi nejlepších modelů sušiček.
Zdravím, nemáte někdo prosím zkušenost s touto pračkou hyperzbozi.cz/pracky/gorenje-w-6503-s? Děkuju.