Pozitivní působení pokojových rostlin

bílé květy pokojové rostliny Lopatkovce
Lopatkovec, Spatiphillum, foto med

Pozitivní působení pokojových rostlin vidíme v tom, že snižují množství škodlivých látek ve vzduchu a zvyšují jeho vlhkost, přičemž jsou levnější než přístroje na jeho čištění. Snižují také únavu očí tím, že odrážejí žlutozelenou část spektra, což zrak uklidňuje. Ze své podstaty jsou rostliny ekologické, působí na estetické vnímání, zvyšují atraktivitu prostředí, nezpůsobují žádný hluk (naopak ho tlumí), péče o ně nestojí mnoho ani peněz, ani času a jejich pořizovací náklady nebývají vysoké.

bohatě žlutě kvetoucí Kolopejka
Kalanchoe, Kolopejka vděčná, foto med

Ve znečištěném vzduchu v interiéru se nachází více než tři sta druhů těkavých organických látek. Jejich zdrojem jsou koberce, nátěry na zdech, laky, nový nábytek, různá lepidla, ale také my, lidé. Každý z nás za sebou zanechává chemickou stopu v podobě použitého mýdla, šamponu, deodorantů či pracího prášku v našem oděvu. Aby toho nebylo dost: i naše tělo je malá továrna, produkující izopren, aceton, methanol a další rozhodně ne zrovna zdravé látky. Vynásobíme-li tento fakt počtem osob v místnosti, dostaneme se k nezanedbatelným hodnotám, k nimž můžeme přidat často nedostatečnou ventilaci. Tomuto „chemickému koktejlu” jsme vystaveni každodenně. Trpíme pak zdánlivě nevysvětlitelnými bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy. Oceníme proto pozitivní působení pokojových rostlin.

Vlhkost vzduchu

Kapradina čistí vzduch v místnosti
Pelea, Pellaea, kapradina, foto med

Optimální vlhkost vzduchu je přibližně 60%. Ústřední topení a klimatizace mohou vysoušet vzduch, což lidem způsobuje dráždění dýchacího ústrojí a kůže. Rostlina reguluje tento stav vypařováním vody z listů. Síla vypařování závisí na mnoha faktorech, druhu rostliny, vlhkosti půdy, okolní teplotě, světle apod.

Stres

fialovo-bílé květy Africké fialky
Africká fialka, Saintpaulia, foto med

Dvěma skupinám programátorů byl výzkumníky průběžně měřen tep, krevní tlak a další fyziologické indikátory stresu. Ve skupině pracující v prostředí s rostlinami byl návrat ke klidovým hodnotám mnohem rychlejší. Kromě toho se zvýšila schopnost koncentrace a tím i produktivita práce o 12 %.

Syndrom nemocných budov

nádherně žíhané listy Dracény Indické písně
Dračinec, Dracéna, Dracaena, foto med

Studie prováděná v norském Oslu jednoznačně prokázala, že květiny pomáhají snižovat obtíže způsobené tzv. syndromem nemocných budov, a to při poklesu únavy v průměru o 20 %, bolestí hlavy o 30 %, pocitu sucha a bolesti v krku o 30 %, kašel se snížil o 40 %.

Prach

panašované listy Pepřince
Pepřinec, Peperomia, foto med

Je všeobecně známo, že prach způsobuje zdravotní problémy, protože obsahuje nebezpečné mikroorganismy a alergeny. Co na to pokojové rostliny? Fungují jako přírodní filtr, který zachytává prach ze vzduchu, přičemž zdravá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 %.

Kolik rostlin a jaké?

pnoucí se zelená rostlina břečťan pokojový
Břečťan popínavý pokojový, foto med

Rozhodnutí, kolik a jaké druhy rostlin vždy závisí na konkrétním prostředí, ale všeobecně můžeme říct, že čím více, tím lépe. Druh rostlin volíme v závislosti na okolním prostředí, aby dotvářely harmonický celek, ve kterém se budeme cítit příjemně. Pozitivní působení zelených rostlin s blahodárnými účinky mají například:

kvetoucí kaktusy
Kaktusy, Cactaceae, foto med
  • Kaktusy (Cactaceae), které pomáhají ve velmi krátké chvíli koncentrovat naše myšlení;
  • Fíkusy (Ficus), jejichž zelená barva uklidňuje;
  • Kapradiny, nejlépe druhy Pelea (Pellaea) a Sleziník (Asplenium), Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata) – pokud budeme mít tuto kapradinu v kanceláři, určitě nám práce půjde i o trochu lépe od ruky a budeme se cítit nabití energií;
  • Lopatkovec (Spathiphyllum) – čistí vzduch;
  • Dračinec, Dracéna (Dracaena);
  • Břečťan popínavý, pokojový (Hedera helix);
  • Pepřinec (Peperomia);
  • Šplhavník (Scindapsus);
  • Africká fialka (Saintpaulia);
  • Zelenec chocholatý (Chlorophytum), z kterého přímo vyzařuje zelená energie;
  • Kolopejka vděčná (Kalanchoe);
  • Šáchor (Cyperus papyrus), jehož sytá zelená barva poskytuje kýžené uklidnění a relaxaci.
Přejít nahoru