Potpourri se nazývá směs vonných sušených bylin s kořením a olejovou esencí. Využívá se k provonění bytu, posiluje harmonii organismu po stránce duševní i fyzické. Mnohdy je i ideálním doplňkem zdravé relaxace i léčby různých neduhů. Touto voňavou drobností můžeme o Vánocích obdarovat přátele. Na bylinky a koření ušijeme a originálně ozdobíme plátěný pytlík a přidáme vonný olejíček.
Vznik potpourri (purpury) se údajně vztahuje k době vlády anglické královny Alžběty. V té době bývalo používáno k přehlušení všudypřítomného zápachu – prostě středověk. Původně hospodyně pohazovaly voňavé bylinky volně po podlaze, aby si jejich vůní zpříjemnily svá obydlí. V zámožnějších rodinách se o rozmisťování a obměnu vonných sušených bylin starala služebná. A například sáčky s levandulí se dodnes vkládají do skříní s prádlem, aby ho provoněly a také odpuzovaly moly.
Jak se dělá potpourri
Příprava potpourri je velice jednoduchá. Ovšem za předpokladu, že máme nasušené různé vonné bylinky, květiny (nejlépe ještě jako poupata) a plody. Dále potřebujeme olejovou esenci (prodávají v malých skleněných lahvičkách do aromalamp nebo do koupelí). A také koření, jaký je například hřebíček, skořice, badyán, vanilka apod. Potpourri můžeme připravit buď vlhké, nebo suché:
- vlhké – rostliny sušíme dva dny a pak je uložíme do uzavírací tmavé nádoby a prosypeme je solí. Čtrnáct dní je denně promícháme, pak přidáme koření a vonné oleje, dobře uzavřeme a šest týdnů necháme pracovat.
- suché – vonné bylinky a květy v poupatech rozložíme na sítu nebo papíru. Sušíme je na teplém místě, chráněném před průvanem a přímým sluncem. Po asi dvou týdnech sušení smícháme rostliny s kořením a vonným olejem, uzavřeme do nádoby a necháme odležet.
Hotové potpourri dáváme po malém množství do skleněných nebo keramických misek.
Rozličné vůně
Potpourri můžeme namíchat z nejrůznějších bylin a podle toho, jaké ingredience volíme, taková bude výsledná vůně. Svěží letní vůně dosáhneme například namícháním této směsi. Levandule, listy citroníku, květy jasmínu, sušený a umletý kořen violky vonné, mletá skořice a pár kapek levandulového oleje. Další směs namícháme třeba ze zahradních květů astry, karafiátů, jasmínu, konvalinek, slézu, fialek, růže. Dále vonných listů levandule, máty, rozmarýnu, yzopu, meduňky a koření rozkrájeného lusku, oddenku kosatce, mleté skořice, nového koření, badyánu. Přidáme i několika kapek levandulového, hřebíčkového a zimolezového oleje. Vánoce voní vanilkou, skořicí, hřebíčkem, jehličím, citrusy… Mějme to na mysli při vytváření vánoční potpourri.
Výroba originálního sáčku na potpourri
- Připravíme si ingredience na potpourri, bavlněnou látku, stužku nebo lýko. Dále nůžky, plochý štětec, lepidlo na dekupáž a ubrousky s vánočním motivem.
- Z bavlněné látky nastříháme obdélníky například 20 x 10 cm. O čtvrtinu založíme horní okraj a obdélníky sešijeme k sobě po rubové straně. Obrátíme na líc.
- Z ubrousku vystřihneme zvolený motiv a odstraníme z něj dvě přebytečné vrstvy. Do pytlíku vložíme kousek plastu nebo tužší papír, aby lepidlo neprosáklo na druhou stranu.
- Na zvolené místo naneseme plochým štětcem lepidlo, přiložíme ubrouskový obrázek. Na něj opět naneseme lepidlo a roztíráme od středu ke stranám. Necháme dobře zaschnout a poté přežehlíme.
- Do pytlíku nasypeme zvolené vonné bylinky a koření. Zdobně ho zavážeme. Přidáme olejovou esenci, ručně psaný návod a seznam ingrediencí. Vše můžeme vložit do mističky, zabalit do celofánu, převázat mašlí a dárek je hotov.