Ibišek čínský nám bude při správné péči přinášet samou radost. Kvete záplavou velkých květů, které jsou nejen nádherné, ale také jedlé. Můžeme je použít ke zdobení slavnostních pokrmů. Péče o tuto rostlinu je středně náročná, vyžaduje hlavně pokojovou teplotu, světlé stanoviště, pravidelnou zálivku a hnojení. Květy po jednom dni opadají, ale protože rostlina nasazuje velké množství poupat, které rozkvétají postupně, bude nádherná celé léto.
Ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis), lidově Čínská růže, je pokojová rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie, kde dorůstá pětimetrové výšky. V bytových podmínkách je významně nižší. Keřík má vejčité listy 6-10 cm dlouhé, podle druhu mohou být zvlněné, vykrajované i panašované. Velké květy s nápadně vyčnívajícími tyčinkami (mají orgány obou pohlaví) se objevují od dubna do října, ojediněle i v jiném období. Mají v průměru až 15 cm a kvetou zpravidla jeden pak, pak odkvétají. Z původní červené barvy jsou Ibišky čínské vyšlechtěné do odstínů oranžové, žluté, růžové i bílé. Květy všech ibišků jsou jedlé.
Druhy a odrůdy
Ibišek čínský může mít květy jednoduché i plnokvěté. Ibišky jsou šlechtěné více než sto let, a tak vznikly odrůdy, jejichž větší květy vydrží déle než pouhý den např. Moonlight a Weekend. Známých je kolem dvou set druhů. Vzácná odrůda Casa Blanca kvete bíle. Ibišek syrský a Ibišek bahenní jsou venkovní zahradní odrůdy.
Stanoviště
Mladé rostliny můžeme pěstovat celoročně v bytě poblíž okna, kde má dostatek světla. Při jeho nedostatku bude mít slabé vytáhlé výhony, a jen málo pokvete, nebo vůbec. Větší rostliny letníme venku na chráněném místě. Na podzim je ale musíme přenést do místnosti ještě před příchodem mrazíků, který by je zahubil. Ibišek nesnáší průvan.
Pěstování
Ibišky vyžadují dostatek tepla a světla, pravidelnou zálivku a výživu. Teplota je ideální pokojová, v zimě je přemístíme do chladnější místnosti s teplotami 10-15 °C. Pokud takovou možnost nemáme, Ibišek přežije i při větších teplotách. Zálivka by měla být pravidelná, v zimě jen minimální. Voda ale nesmí v misce pod nádobou dlouho stát. V létě rosíme. V období vegetačního růstu přidáme do zálivkové vody jednou týdně hnojivo, jež by mělo obsahovat všechny základní živiny, např. Kristalon. Na začátku léta seřízneme mladým keříkům vrcholky výhonků, abychom je udrželi v kompaktním tvaru a podpořili násadu květů. Řez snáší velmi dobře. Starší rostliny řežeme už zjara a tvarujeme je. V průběhu vegetace zaštipujeme přerostlé výhony. Přesazujeme v předjaří, květináč volíme jen o trochu větší. Zemina by měla být propustná, humózní a výživná.
Množení
Odstřižené vrcholové větvičky z tvarování můžeme použít k množení Ibišku. Řízky zapíchneme do zeminy a přikryjeme je sklenicí. Nebo je necháme zakořenit ve sklenici s vodou. Nejvhodnější doba k množení je jaro, ale jde to i v létě.
Použití a přínos
V našich krajích používáme Ibišek čínský jako dekorativní pokojovou rostlinu, která v létě může zdobit terasy, balkony nebo zahrádku. Květy jsou jedlé a lze je využít v kuchyni. Také se kandují. Ve světě na tichomořských ostrovech se květy ibišků používají k tvorbě věnců, které ženy nosí na hlavě nebo na krku. Červené květy zase používají při líčení obličeje.