Pokojové rostliny – základní dělení

Růžovobíle kvetoucí Adenium tučné, neboli Pouštní růže
Adenium tučné, pouštní růže, Adenium obesum, foto Sawai

Pokojové rostliny přinášejí do našeho domova živou přírodu,  navozují pocit útulnosti a pomáhají nám relaxovat. Opakovaně nám poskytují možnost pozorovat růst, vývoj a u některých rostlin i rozkvétání od malých poupat do plného rozvinutí. Ne nadarmo se říká, že čím lépe se daří našim rostlinám, tím lepší jsme lidé. 

Základní dělení pokojových rostlin má jednoduchý klíč:

1. Rostliny s ozdobným listem

Alokázie, Alocasia, foto med

Rostliny ozdobné listem jsou druhy, u kterých lze v interiéru při uspokojení všech jejich potřeb předpokládat dlouhý život. Zachovávají si po celý rok listy, i když některé druhy vyžadují chladné přezimování a některé ztrácejí věkem na kráse. V pořadí oblíbenosti se dělí o první místo s rostlinami kvetoucími. Vytvářejí základ interiérové vegetace. Jejich přitažlivost je dána krásou jednotlivého listu (např. Alocasia, Monstera deliciosa, Begonia rex),  nebo celkovým vzhledem (např. kapradiny, draceny). Rostliny s vícebarevným listem – Croton, Coleus, Begonia rex aj. – vynikají barevností po celý rok. Velký je výběr mezi rostlinami panašovanými, jsou to ty, které mají na listech bíle nebo krémově zbarvené pruhy, čáry nebo skvrny. Z nich jsou zvláště oblíbené Dieffenbachia, Aglaomena, odrůdy břečťanu, Chlorophytum aj. Mezi rostlinami s ozdobným listem se vyskytují jak druhy na pěstování velmi choulostivé, tak i otužilé, které přežijí i občasné zanedbání péče. Obecně platí, že rostliny s úplně zelenými velkými a lesklými listy zpravidla nemají příliš vyhraněné nároky na pěstitelské podmínky. Zato odrůdy se světlými skvrnami na listech hůře snášejí nedostatek světla. Rostliny s dužnatými listy nesnášejí přílišné vlhko u kořenů.

2. Kvetoucí pokojové rostliny 

červeně kvetoucí 
pokojové rostliny Antúrie
Anturie, Toulitka, Anthurium, foto med

U druhů kvetoucích pokojových rostlin lze i v bytě při uspokojení všech jejich potřeb předpokládat dlouhý život. Po odkvětu si zachovávají listy, které však nemusí být atraktivní. Některé druhy vyžadují přezimování v chladnu a několik málo jiných potřebuje během léta venkovní stanoviště. Rostliny si můžeme vybrat podle doby jejich kvetení a zajistit si tak nejrůznější květy po celý rok. V zimě kvetou například Kalanchoe a Růžový jasmín. Na jaře se objevují květy rostlin Lopatkovec (Spatifilum) a Antúrie (Anturium), a letními květinami jsou zas například Ibišek  (Hibiscus), Afelandra (Aphelandra)  a Oleandr. Mnohé rostliny (Saintpaulie, Netýkavka, Brunfelsie a Beloperone…) ale mohou při správné péči vykvést v různém ročním období. Doba, po kterou vydrží jednotlivý květ, je podle druhu rostliny rozdílná. U Ibišku je to jediný den, zatímco u některých broméliovitých trvá doba květu i několik měsíců. Doba kvetení závisí na druhu – některé kvetou krátce, jiné s přestávkami v průběhu větší část roku. Pro pěstování platí určitá obecná pravidla: Všechny kvetoucí rostliny potřebují více světla než rostliny s ozdobným listem, ale existují i výjimky.

3. Kvetoucí hrnkové rostliny

žlutozeleně kvetoucí Vánoční hvězda
Vánoční hvězda. foto med

Jsou druhy, které se v interiéru vystavují po dobu kvetení a po odkvětu se z místnosti odstraní. Většinou končí v odpadu, i když některé lze uchovat pro příští sezonu nebo je zasadit na zahradě. Dočasná použitelnost je určitým nedostatkem kvetoucích hrnkových rostlin, ale na oblibě jim neubírá. Ve srovnání s řezanými květinami vydrží kvést výrazně déle, a to většinou 4–7 týdnů. Mnozí z nás každoročně kupují Azalku, Chryzantému, Hyacint, Vánoční hvězdu či další tyto květiny jako dárek i pro slavnostní příležitost. Do našich příbytků vnášejí barevný akcent v době, kdy na zahradě nekvete nic, zjara se zas uplatňují misky a květináče s rychlenými kvetoucími krokusy, tulipány či narcisy. Z hrnkových květin můžeme dále jmenovat Cinerárie, Gloxínie či miniaturní růže.

4. Kaktusy a sukulenty

kvetoucí kaktus
Kaktusy, foto med

Samostatnou kapitolou jsou pak kaktusy a sukulenty. Většinou mají odlišné požadavky, než mají již zmíněné pokojovky. Více o kaktusech ZDE a ZDE.

Pěstování

Bromélie – Echmea, Aechmea, foto med

Pokojové rostlina totiž vyžaduje jiný přístup, který je závislý na jejich individuálních nárocích tj. na způsobu zalévání, hnojení, přesazování, na původních klimatických podmínkách. Pokud se rostlinám nedostává základních potřeb, dochází k jejich zpomalenému růstu, uvadání, k žloutnutí a opadávání listů.

Přejít nahoru