Podzimně osázené balkonové truhlíky

vřesy, lilek, okrasné dýně a další v podzimním truhlíku
Podzimně osázené balkonové truhlíky, foto med

Začátkem podzimu se přestane našim petúnkám, surfinkám, pelargóniím a dalším letním balkonovým květinám dařit, začnou skomírat a na většině oken už rozhodně velkou parádu nenadělají. Naštěstí podzim sebou přináší množství rostlin a nejrůznějších materiálů, z nich si můžeme s trochou fantazie vykouzlit podzimně osázené balkonové truhlíky.

Letní truhlíky září vybranými květinami na všech oknem a balkonech, ať jsou již orientované na východ, jih, západ nebo sever. Zato do podzimních i do zimních truhlíků můžeme přidávat i další symboly podzimu – větvičky keřů s červenými plody, větvičky s barevným listím, traviny, okrasné dýně…

Zemina

Vřesovec, Drátovec a okrasné dýně
Vřesovec, Drátovec a okrasné dýně, foto med

Pro balkónové rostliny je nejvhodnější tzv. jednotná zemina, která obsahuje základní živiny pro první týdny růstu. Pěstební nádoby naplňujeme novým, čerstvým substrátem nejméně jednou ročně, zimovzdorným rostlinám stačí výměna ob dva roky. Jestliže na dno truhlíků nasypeme drcený keramzit nebo jinou drenáž, oddálíme výměnu zeminy o rok. Budeme-li ale sázet vřesovištní rostliny, volíme zcela odlišný substrát, a to kyselý (např. substráty pro vřesovištní rostliny nebo pro rododendrony…

Pěstování

Starček, Chryzantémy, Drátovec, Vřesovec
Starček, Chryzantémy, Drátovec, Vřesovec, foto med

Vysazujeme jen dobře vyvinuté sazenice. Nejprve ostrými nůžkami odstřihneme odumřelé kořínky a potom asi o třetinu zkrátíme středový kořen. Rostlinky usazujeme tak, aby vzdálenost mezi nimi nebyla menší než na šířku dlaně. Sázíme do takové výše, v jaké byla v původním květináči. Prvotní zálivka by měla být vydatná, čím chladněji, tím méně zaléváme.

Podzimní květiny do truhlíků

Chryzantémy a Dlužicha
Chryzantémy a Dlužicha, foto med
  • Chryzantéma neboli listopadka (Chrysanthemum) začíná kvést právě s přicházejícím podzimem. Do truhlíků používáme nízké odrůdy.
  • Maceška (Viola sp.) kvete v odstínech celé barevné škály: od bílé až po temně vínovou. Veselými barvami dokáže rozzářit naše okna v potemnělém podzimním období. Kromě různých barevných druhů macešek si navíc můžeme vybírat i mezi velkokvětými a drobnokvětými variantami.
  • Jiřinky (Dahlia). Pro truhlíky jsou vyšlechtěné Gallery, jejich květy mají průměr deset centimetrů a dorůstají třiceticentimetrové výšky. Musíme se zaštipovat, aby bohatě kvetly.
  • Lobelka (Lobelia)
    kvetou od června až do konce podzimu, zvláště když je občas prostříháme a zbavíme odkvetlého květenství. Převislé lobelky jsou vhodné spíš jako bílý nebo šmolkově modrý doplněk než samostatně.
  • Aksamitník, afrikán (Tagetes) patří mezi nejrozšířenější letničky, které kvetou do zámrazu a hodí se proto i do podzimních truhlíků.

Doplňkové rostliny do podzimních truhlíků

Zeleneč a Molice
Zeleneč a Molice, foto med
  • Okrasná kapusta (Brassica oleracea S.) je dekorativní vykrajovanými nebo zkadeřenými listy a v chladu pod 10 °C výrazně vybarvenou středovou růžici, která může být od bílé před růžovou až po svítivě červenofialovou barvu.
  • Starček přímořský stříbrný (Silverblatt) vnese do truhlíku vznešený prvek – stříbřitě šedé listy.
  • Kostřavy jsou nízké trsy travin v mnoha odstínech, z nichž je do truhlíku asi nejatraktivnější kostřava sivá stříbrné barvy.
  • Břečťan (Hegera) popínavá rostlina doplní aramžná podzimního truhlíku o zelenou nebo zelenobílou barvu.
  • Medvědice (Arctostaphylos) jsou drobné vřesovcovité rostliny s oranžovou nebo červenou kůrou a tuhými, zkroucenými větvemi.
  • Brusinka (Vaccinium) je plazivý keřík s lesklými, tmavě zelenými lístky a červenobílými plody.
  • Libavka (Gaultheria) oživí truhlíky zajímavými listy a jasně červenými plody.
  • Dlužicha (Heuchera) mívá především zajímavé ozdobné listy, které mohou být od zelené s červenou kresbou, přes červené až po tmavě vínové a velmi dobře doplní světlé květiny nebo vřesy.
  • Vřesovce (Erica gracilis) mohou být v růžové, červené nebo bílé barvě. Na rozdíl od vřesů roste v každé zemině, potřebují větší zálivku.

Nic se nemá přehánět

Pokojová Hortenzie a Aksamitníky
Pokojová Hortenzie a Aksamitníky, foto med

Výběr rostlin, kterými osázíme podzimní truhlík, je bohatý, ale nic se nemá přehánět. Použijeme jeden druh ústřední rostliny a dva až tři doplňkové. Truhlíky bychom rozhodně neměli přeplácat. Je zcela na nás a na našem vkusu, jaký bude výsledek našeho aranžování.

Přejít nahoru