Komu se v článku Plstěné dárky tato technika zalíbila, bude si možná chtít plstit i složitější věci, než je mýdlo na peeling. V současnosti jsou módní plstěné kabelky, tašky a pouzdra, a také různá bižuterie, ale o té až v dalším článku. Kabelku, tašku nebo pouzdro budeme vyrábět technikou mokrého plstění.
Mokré plstění je zpevňování vrstvy nepředené pravé vlny (většinou jde o ostříhané ovčí rouno, ideální jsou pak již připravené česance) tím, že na ni působíme mokrem, teplem a opakující se mechanickým namáháním. Rouno nebo česance všech možných barev koupíme na internetu nebo ve výtvarných potřebách.
Pouzdro na mobil, brýle, psací soupravu…
Originální plstěné pouzdro na dioptrické či sluneční brýle, anebo na mobil chrání před poškrábáním skel i displeje a navíc zajímavě vypadá. Určitě je vhodným dárkem, tedy pokud se nám podaří. K jeho výrobě si opatříme česance rouna několika barev, kus linolea nebo hodně silného plastu jako šablonu, odložené silonky nebo trochu záclonoviny, mýdlo a nůžky. Práci nám usnadní valcha na praní, kterou však již má málokdo.
Postup
- Změříme mobil či brýle kolem dokola na šířku a na výšku. Vydělíme dvěma a přidáme čtvrtinu rozměru. Například: mobil má obvod šířky 16 cm a obvod výšky 24, máme obdélník 8 x 12. Přidáme ¼ a dostaneme obdélník 10 x 15 cm. Tento obdélník nakreslíme na linoleum nebo silný plast a vystřihneme, rohy mírně zaoblíme. Máme šablonu pro pouzdro.
- Tuto šablonu omotáváme úzkými proužky barevných česanců, a to jedním směrem. Barvy kombinujeme tak, aby vytvářely zajímavé žíhání nebo pruhy. Tato část bude tvořit líc pouzdra. Česance rouna nikdy ho nestříháme, ale výhradně trháme. Střižené by na výrobku nevypadaly dobře a dělaly by zuby.
- Pokračujeme omotáváním šablony tentokrát kolmo na dosavadní prvního motání. Použít můžeme levnější rouno, neboť ve výsledku nebude příliš vidět.
- Poslední vrstvu motáme opět směrem jako první. Dáváme pozor, aby nevykukovaly rohy šablony.
- Šablonu s namotanými česanci pokropíme teplou vodou. Vložíme ji do punčochy, jejíž oba konce zavážeme, nebo ji zabalíme do kusu staré záclony a důkladně utáhneme. Jde o to, aby rouno bylo pevně utažené a mýdlo nepronikalo pod jednotlivá vlákna, která by se správně nespojila.
- Punčochu nebo záclonu i s budoucím pouzdrem z obou stran namydlíme. Je jedno, jaké mýdlo použijeme, může být i tekuté. Začneme plstit, a to tak, že pouzdro v punčoše třeme, jako bychom se s ním mydlili. Valcha celý proces usnadní, ale rukama to zvládneme taky. Důkladně vlákna mneme, jsou-li suchá, pokropíme je a přidáváme mýdlo.
- Po asi 10 minutách je hotovo. Odstraníme punčochu či záclonu a zjistíme, zda plsť vznikla pravidelně na celém pouzdru. Pakliže ne, nehotové části doplstíme tím, že je mneme prsty (podle potřeby přidáme vodu a mýdlo). Zaměříme se zejména na rohy a hrany.
- Plstěné pouzdro nakonec důkladně propláchneme, abychom odstranili zbytky mýdla. Poté ho na jedné kratší straně rozstřihneme a šablonu vyjmeme. Pouzdro převrátíme na líc a necháme uschnout.
- Chceme-li pouzdro zavírat, uděláme šablonu o něco vyšší, jednu uplstěnou rozstřiženou část odstřihneme, druhou přehneme a našijeme na ni suchý zip.
Plstění kabelky či tašky
Nejjednodušší metodou, jak získat plstěnou tašku nebo kabelku či sportovní vak apod., je tyto předměty uplést z pravé vlny a vyprat je v pračce na vysokou teplotu. Nepotřebujeme žádné speciální nástroje, ani pomůcky. Důležité je, aby vlna, z níž budeme plést, neměla superwash úpravu (upravená proti zplstnatění). Tato metoda je vhodná pro ty, kteří techniku pletení ovládají. Případně se její základy mohou naučit zde.
Postup:
- Upleteme obdélník, který by měl být nejméně o třetinu větší. Velikost volíme podle vlastního záměru. Pleteme velmi volně, na jehlicích minimálně o tři čísla větších, než bychom pletli třeba svetr.
- Barvy příze měníme podle libosti nebo vyplétáme jednoduché vzory. Nezapomeneme také uplést dva pruhy, z nichž vyrobíme ucha nebo trák ke kabelce přes rameno. Můžeme je přišít až k hotovému výrobku.
- Hotový obdélník sešijeme do tvaru kabelky nebo tašky, a to buď přeložením napůl, nebo tak, abychom jednu část překlápěli jako chlopeň.
- Dovnitř budoucí tašky vsuneme šablonu z linolea nebo plastu, které ale neponičí horká voda. To proto, aby se plstnatící se strany neslepily.
- Také lze obdélník sešít až poté, co zplstnatí, v tom případě nepotřebujeme šablonu.
- Pleteninu vložíme do starého povlaku na polštář a vložíme do pračky. Užitečné je přidat nějaké prádlo z hrubé tkaniny, které zvýší intenzitu tření.
- Pračku zapneme na program s nejvyšší teplotou, mácháním a ždímáním a necháme proběhnout celý prací cyklus.
- Vyjmeme z pračky, odstraníme případnou šablonu a ještě vlhké vytvarujeme. Tašku můžeme tvarovat například na vhodné krabici. Necháme zcela uschnout. Pokud nebyly součástí výrobku, přišijeme ucha. Tašku též lze opatřit podšívkou a zipem nebo jiným druhem zapínání. Kabelku můžeme dozdobit plstěnou dekorací, její výrobou se ještě budeme zabývat.