Plstěné dárky – peelingové mýdlo

plstěný klobouk ačesance vlny
Čarodějnický klobouk a vlněné česance, foto med

Plstění má velkou tradici v Maďarsku, na Slovensko a u nás zejména na Moravě. Jedná se o textilní techniku, která dávala vzniknout kloboukům, bačkorám zvaným papuče, taškám a kabelkám i ozdobám na kroje. Dnes se technikou plstění vyrábějí ještě různé figurky, zvířátka, květiny a módní doplňky jako pouzdra na mobil, kabelky a další plstěné dárky. 

Plstěné náušnice, foto med

K plstění se používá česaná, ale nespředená ovčí vlna (rouno), která se prodává buď přírodní (špinavě bílá), nebo už obarvená.

Mokré plstění

Plstění na klasické valše, foto archiv

Plstění je zpevňování plošné vrstvy vláken z pravé vlny, většinou ostříhaného rouna, tím, že na ně působení mokro, teplo a opakující se mechanické namáhání, např. na valše. V podstatě jde o stejný proces, jako když omylem vypereme svetr z pravé vlny v pračce nastavené např. na praní ložního prádla. Takový vlněný doplněk se srazí tak, že je sotva dost velký na panenku. Vzniká ale plsť, o kterou nám v tomto případě jde. Touto vlhkou technologií, tedy pomocí tření, vlhka a mýdla, se vyrábějí nejčastěji plošné výrobky, např. kabelky, tašky, plsť pro výrobu klobouků, dekorací aj.

Suché plstění

Držák na jehly, foto archiv

Plsť ale nemusí nutně vznikat jen mokrou cestou. Existuje i možnost opakovaného vpichování do pramene z mykaných vláken, tzv. suchá technologie – tímto procesem vznikne plsť. Nejčastěji se tímto způsobem vyrábějí kuličky různé velikosti na náušnice či korále a další bižuterii, dále pak figurky a zvířátka, v podstatě trojrozměrné výrobky. Na figurky budeme potřebovat ještě čističe dýmky, z nich tabákových dutinek, které figurce dělají kostru.

Dárkové plstěné mýdlo na peeling

Plstěná mýdla, foto archiv

Nejjednodušší ukázkou technologie mokrého plstění je výroba plstěného mýdla, která můžeme věnovat jako plstěné dárky. Plstěné mýdlo, použijeme-li kombinaci barvených roun, hezky vypadají, příjemně voní (záleží na výběru mýdla) a vložené do skříně provoní prádlo. Pokud ho budeme používat k mytí, poslouží jako jemný a účinný peeling.

Postup mokrého plstění

  1. Potřebujeme rouno různých barev, mýdlo a kus silonové punčochy.
  2. Rouno namotáme na mýdlo podélně a napříč, zaměříme se zvláště na rohy, ze kterých rádo sklouzne a ukazuje se holé mýdlo.
  3. Pečlivě omotané mýdlo vsuneme do silonové punčochy, kterou podle potřeby odstřihneme a konce přeložíme nebo zavážeme.
  4. Takto zabalené mýdlo namočíme do teplé vody a mydlíme a mydlíme a mydlíme.
  5. Jakmile se rouno částečně zaplstí, punčochu odstraníme a plstíme dál bez ní, tak dlouho, dokud není rouno hezky stejnoměrně zplstěné. Síla plstě je asi dva až tři milimetry.
  6. Tip: Po vymydlení plsť můžete rozstřihnout a využít například jako obal pro mobilní telefon.

 

Přejít nahoru