Upleteme si ze slámy ošatku, která bude nejen užitečná a krásná, ale nám v současném modernizovaném čase umožní vyzkoušet si tradiční řemeslo našich předků. Zvládnutí techniky pletení slaměné ošatky je vcelku snadné, jen potřebujeme trochu trpělivosti. Jakmile nám ten grif přejde do krve, pochopíme, proč ji lidé používali bez ohledu na to, kdy a kde žili.
Je dokázáno, že lidé splétali traviny a rákos již asi 7000 let před naším letopočtem. Přírodní materiál byl dostupný téměř všude a pletení z něho šlo rychle. Ošatky, košíky, nůše a další pletené předměty významně vylepšovaly domácnosti od pradávna a je tomu tak dodnes.
Materiál a nářadí
Základem slaměné ošatky je svazek slámy, nejlépe žitné, která má nejdelší stébla. Tento svazek oplétáme bělenou slámou. Použít můžeme i lýko nebo další přírodní materiály jako šény, loubky aj. Na ošatku jsme spotřebovali otýpku slámy o průměru 25 cm. Nástroje, které k výrobě ošatky potřebujeme, jsou velmi jednoduché – kožená manžeta, kterou udržujeme pohromadě svazek slámy a díky jejímuž průměru je tento svazek stále stejně silný (manžetu po svazečku průběžně posunujeme), plochá jehla s velkým uchem a šídlo. Koženou manžetu dlouhou asi 10 cm ušijeme z kousku kůže tak, že sešijeme delší strany obdélníku (asi 10 cm), abychom získali otvor o průměru asi 1 cm.
Příprava slámy
Slámu pro středový svazek, který budeme oplétat, pouze osprchujeme a dále ji neupravujeme, jen odstraníme lístky, které bývají zčernalé. Středový svazek totiž zcela zakryje slaměná opletka. Slámu na opletku však předem upravíme. Nejprve vystříháme kolínka, potom stébla osprchujeme, abychom odstranili prach. Taky slámu na opletku můžeme vybělit – použijeme 30% technický peroxid vodíku a zředíme ho vodou v poměru 1:3 (1 díl peroxidu, 3 díly vody). Do roztoku ponoříme upravená stébla a necháme asi dvě hodiny působit. Pracujeme v rukavicích, neboť peroxid vodíku je žíravina. Nakonec slámu opláchneme a necháme uschnout.
Spirálová technika
Předměty zhotovované ze svazku pleteme technikou spirálovou. Její podstata spočívá v tom, že se „nekonečný“ svazek slámy od středu spirálovitě obtáčí do zamýšleného tvaru. Jednotlivé řady spirály se k sobě upevňují oplétacím materiálem. Proto téměř všechny výrobky pletené ze slámy měly kulatý nebo oválný tvar.
Postup pletení slaměné ošatky
- Vyrobíme oválnou ošatku ze slámy, obtočenou bělenou slámou (případně lze použít i lýko). Slámu, se kterou pracujeme, předem máčíme asi dvě hodiny ve studené vodě. Pokud děláme přestávky, nezapomeneme konec hotové práce vždy namočit, stejně jako i slámu, se kterou budeme pracovat.
- Na začátku pletení svazek neupravené slámy protáhneme koženou manžetou. Její pomocí udržujeme stále stejně silný pramen. Jakmile začne zeslabovat, přidáme další slámu. Svazeček slámy průběžně mírně zkroutíme.
- Jednotlivé vrstvy svazujeme upraveným stéblem slámy tak, že první řadu pouze omotáme a každou další omotáme jednou samotný svazek a jednou svazek v předchozí řadě.
- Vystříhaná stébla jsou dost krátká a velmi často je nastavujeme. Tenký konec stébla zasouváme do silnějšího a zapleteme. Pomáháme si šídlem. Pokud jako obalový materiál používáme lýko, navlékneme ho do ploché jehly a kroucený svazeček jednoduše obšíváme.
- Po upletení dna do požadované velikosti jej srovnáme do roviny tak, že na dno položíme prkénko a silně na něj zatlačíme a dno trochu slisujeme, potom se už nebude kroutit. 6. Další řadu mírně zdvihneme tak, že svazek již nepřikládáme do roviny vedle sebe, ale o kousek výše do prostoru. Stěny tvarujeme prsty a fixujeme přitahováním omotávané slámy. Záleží na záměru, jak chceme, aby ošatka byla hluboká. Dáváme pozor, aby obě strany měly stejný sklon.
- Až se dostaneme do požadované a stejné výšky, pletení ukončíme. A to tak, že nejprve přestaneme přidávat do kožené manžety stébla, čímž je svazek stále tenčí. Až zbude jen pár stébel, omotáme je opletkou, kterou zasuneme z vnitřní části do pleteniny o řadu níž. Zbytek odstřihneme.
- Ošatku necháme vyschnout, a je hotovo.